ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Ocak 2017

SURİYE’DE SÜREN SAVAŞ GÜNDEMDEYDİ

 Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği gecede

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirdiği  “Res El Sen-i ” dayanışma gecesini geçtiğimiz hafta sonunda Deniz Sitesinde Karabey Restaurant’ta gerçekleştirdi.

DSC_0013

Bugün çocukların günüdür

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nurettin Bolat gecede yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği olarak organize ettiğimiz Res el Seni Dayanışma Etkinliğimize katıldığınız için hepinize teşekkür Ederiz. 14 Ocakta kutlayacağımız Ras El Sen-i bayramınızı bugünden kutluyor ve bayramın İlçemize İlimize, ülkemize ve bütün dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni ediyoruz. Kültürümüzün Evvel Temmuz, 3id Ğadir hum gibi en önemli günlerinden, bayramlarından biri olan ras el seni kadim bir geçmişe sahip olup İslamiyet öncesine dayanan ve her yıl kutlanan bir gündür. Nasıl ki miladi takvime göre yeni yıl ı ocak günü kutlanıyorsa bizde bu gün Rumi takvime göre Ras El seni yani yeni yılı kutluyoruz. Bu gün çocukların günüdür. Sevginin, paylaşımın hakim olduğu, yitirdiğimiz sevdiklerimizin yad edildiği, mekanlarının ziyaret edildiği, kavgaların barıştığı, barışın günüdür. Umudun günüdür.

DSC_0007

Bu gün gelecekten beklentilerin haykırıldığı gündür. Biz umut ediyoruz ki yeni yıl barış getirsin. Ülkemizde insanların artık sokağa çıkmaktan korktuğu, korkunun çevrelediği, dar bir alana sıkıştırdığı, hapsettiği, umutsuzluğun hakim olduğu, her gün sabah uyanınca bu gün acaba nerede katliam oldu düşüncelerinin beynimize işlendiği bu paranoya ortamına sürükleyen terörün bir an önce bitmesini, bitirilmesini, bundan nemalanan, bu puslu havayı yaratan karanlık güçlerin, derin yapıların hakkettikleri cezaları çekmesini, tarihin karanlık sayfalarına gömülmelerini diliyoruz. Haksız yere tutuklu olan akademisyen, gazeteci, millet vekilleri, belediye başkanları, siyasetçi, öğrenci ve sendikacıların özgürlüklerine kavuştuğu, insanların düşüncelerini özgürce ifade edebildiği, demokrasinin ve özgürlüklerin hakim olduğu bir yıl olmasını diliyoruz. Bölgemizde kardeş Suriye halkları üzerinden çirkef, kanlı, kirli bir vekalet savaşı yürütülmektedir. Bu savaş bölge halklarına acı, gözyaşı, sefalet ve yıkımdan başka birşey getirmemiştir. Bölgemizde savaşların bittiği, barışın, sevginin ve paylaşımın hakim olduğu, acılı annelerin göz yaşının dindiği, yaraların sarıldığı bir yıl olmasını diliyoruz. Ülkemizde sarayın, saltanatların tehakumu ve baskısı altında yaşadığımız bu kara günlerin bitmesini . Aydınlığın hakim olduğu, halkların iradesinin hakim olduğu bir yıl olması dileğiyle. Tekrar ras el seni etkinliğimize geldiğiniz için hepinize teşekkür eder yeni yılınız yani ras el seni kutlu olsun.”

Yerel sanatçılarımızdan Semir Yalçın’ın müzik grubu Türkçe ve Arapça şarkıları eşliğinde davetliler gecenin geç saatlerine kadar dans edip halaylar çekti.

Haber-Foto: Ali Doğru

 

 

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?