ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Aralık 2016

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Halep: Bir kritik bölge daha ordu kontrolüne geçti.

Halep içerisindeki taarruzunu sürdüren Suriye Ordusu, Helvaniye mahallesinin girişi sayılan ve cihatçıların kontrolündeki bölgelerin merkezine ulaşma fırsatı sağlayan gençlik konutlarında kontrolü sağladı.

Dün gün boyu süren çatışmaların ardından Masaraniye gençlik konutlarını almayı başaran birlikler, Helvaniye mahallesindeki cihatçılara başlattığı taarruzunu sürdürüyor.

—–

Rusya: Halep’te 600’den fazla militan teslim oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada son birkaç gün içerisinde Suriye Ordusu’nun Halep şehrinde devam eden büyük taarruzu sırasında 647 militanın teslim olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, 630 militan genel af kapsamında affedildi ve gözetim altında normal yaşamına döndü.17 militanın ise sorgusu devam ediyor.Rusya Genelkurmay başkanı, 3 gün içerisinde yaklaşık 90.000 kişinin yaşadığı 16 mahallenin kurtarıldığını açıkladı.

—–

Doğu Guta: Suriye Ordusu bir kasabada daha kontrolü sağladı.

Suriye Ordusu’na bağlı Cumhuriyet Muhafızları 105. Tugayı, kısa bir sürenin ardından tekrar Doğu Guta’da operasyonlara başladı.

Filistin Kurtuluş Ordusu ve Ulusal Savunma Kuvvetleri’nin desteğiyle dün öğle saatlerinde taarruza başlayan 105. Tugay, akşam saatlerinde Maydani kasabasına girdi ve büyük oranda kontrol altına aldı.Bu sabahta taarruza devam eden birlikler, stratejik Maydani kasabasında öğle saatlerine doğru tam kontrolü sağladı.

Önceki gün Batı Guta cephesinin tamamen kapatılmasıyla birlikte, başka cephelere sevk edilecek olan binlerce askerin büyük bir kısmının Doğu Guta’ya geçerek bu cepheyi de tamamen bitirmesi bekleniyor.

Doğu Guta cephesi savaşın en büyük cephelerinden birisi kabul edilirken, son 1 yıl içerisinde ordunun hızlı ilerleyişi sebebiyle cephe hattı yarı yarıya küçülmüştü.

—-

Suriye Ordusu, el Bab’a ilerliyor.

Suriye Ordusu ve müttefikleri, el-Bab beldesine doğru başlattığı taarruza devam ediyor.Bölgedeki yetkili kaynakların aktardığına göre, 3 köy daha kontrol altına alındı.

Geçtiğimiz hafta sonu Shalah ve Duveyr köylerine ulaşan birlikler, önceki gün 2 köyü de kontrol altına almayı başardı.Bu 2 köyün alınmasıyla birlikte el-Bab’a doğru hızlı bir şekilde yaklaşan birlikler, ÖSO ile IŞİD arasında el değiştiren Azrak önlerine kadar geldi.

Bölgedeki muhalif kaynaklar, Azrak köyünün ordu ve müttefiklerinin kontrolüne geçtiğini söylese de henüz resmi bir doğrulama gelmedi.

Suriye Ordusu’nun el-Bab beldesine doğru başlattığı taarruza Kafr Saghir Şehitleri Tugayı adı altında kurulan birlikler öncülük ediyor.Bölgede oluşturulan bu tugayın büyük bir kısmını Araplar ve ordu kontrolünde yaşayan Kürt gruplar oluşturuyor.

 

Share
689 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?