ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Aralık 2016

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

suriye-2

Suriye ordusu, Tedmur’un güneyinde kontrol sağladı.

Suriye ordu birlikleri Humus’a bağlı Tedmur kentinin güney batısındaki er-Redad bölgesini IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtardı.

SANA haber ajansının bir askeri kaynaktan naklen verdiği habere göre, Suriye ordu birlikleri, IŞİD teröristlerinin er-Redad bölgesindeki mevzilerine saldırarak, bu bölgede kontrol sağladı.

Suriye güçleri ayrıca, IŞİD’e ait bir zırhlı araç ve makineli tüfek taşıyan 2 aracı daha imha etti.

Suriyeli güçler, Tedmur’un güney bölgelerinde ilerlerken, kentin kuzey çevresinde de Nusra Cephesi adlı tekfirci unsurların mevzilerine saldırdı.

Bu saldırılarda çok sayıda terörist öldü ve yaralandı, askeri araçlarının bir bölümü de havaya uçuruldu.

Suriye savaş uçakları da, Tedmur’un doğusundaki IŞİD’in iki topu ve 4 aracını imha etti.

IŞİD teröristleri, Halep’teki yenilgilerinin ardından antik kent Tedmur’a yoğun bir saldırı başlattı.

—–

Beşşar Caferi, Batı’nın Suriye’ye müdahalesini eleştirdi.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu ülkedeki gelişmelere müdahale çabalarını sürdürmesini eleştirdi.

Suriye’nin BM Temsilcisi Beşşar Caferi yaptığı açıklamada, ABD, İngiltere ve Fransa’nın dünya kamuoyuna, Halep’te insani durumu gözlemek için yeni bir uluslararası gücün kurulmasına vurgu yapan kararnamenin onaylatılması için verdiği çabada başarılı olduklarını telkin etmeye çalıştıkları, oysa bu tavrın yalan, ikiyüzlülük ve gerçeğin değiştirilmesi olduğunu kaydetti.

Caferi, Kızılhaç, Kızılay, BM, uluslararası örgütler ve cemiyetler ve STK’ların Suriye’de bulunmakta olduğunu, ancak Şam yönetiminin talebinin bu güçlerin aktif olması ve insani yardımlarla donatılması olduğunu belirtti.

Suriye ordusu ve direniş güçleri son günlerde Halep’in doğusundaki bütün bölgelerin hemen hemen tamamını teröristlerden kurtardı.

——

Mısır’da çocukları kullanıp Halep için propaganda haberleri hazırlayan 5 kişi yakalandı.

Mısır’da, Halep ile ilgili propaganda videoları ve fotoğrafları çekip, sosyal medyada paylaşan 5 kişilik bir grup yakalandı. Yapılan incelemeler sonucunda fotoğrafçı tutuklanırken, diğer 4 kişi kefaletle serbest bırakıldı.

Mısır İçişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Port Sayid kentinde aralarında çocuk oyuncular, sahte ebeveynler, fotoğraf asistanları ve fotoğrafçıdan oluşan ve kurgusal ‘Halep’te yaralılar ve yıkım’ konulu fotoğraflar çekerek propaganda görselleri hazırlayan bir ekibin gözaltına alındığı belirtildi.

Çekimlerin Mısırlı yetkililer tarafından yıkılan kaçak binaların bulunduğu bölgede gerçekleştiği ve polisin, üzeri boya ile ‘kanlı’ gösterilen küçük bir kız ve elinde ‘kanlı’ bir oyuncağın bulunduğu bir fotoğrafın çekim anına bizzat tanık olduğu aktarıldı.

 

 

Share
742 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?