SURİYEDE SON GELİŞMELER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYEDE SON GELİŞMELER

Bu haber 22 Mart 2018 - 9:22 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın arta kalan bölgelerinde bulunan ve bir kısım devletler tarafından ‘ılımlı muhalifler’ adı verilen radikal teröristlerin bugün Şam’ın Abbasiler Semtinde sivil yerleşim alanlarını hedef almaları sonucunda vatandaşlara ait birçok ev ve araç yandı.

Saha kaynakları ordu birliklerimizin Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın Irbin, Zemelke, Ayn Terma ve daha başka bölgelerde Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer radikal teröristlerin mevki, karargah ve siperlerini top ve füzelerle imha ettiklerini belirtti.

Saha kaynakları Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın Haresta Kasabasında bulunan ‘Ahrar el Şam’ adlı teröristlerin İdlib’e gönderilme ve Haresta’yı Suriye ordusuna teslim etmeyi kabul ettikleri yönünde haberler yayıldığını belirtti.

Karargahta Önemli Belgeler de Bulundu

Saha kaynakları ordu birliklerimizin Şam kırsalı Doğu Ğuta’da radikal teröristlerden kurtardıkları Kfarbatna Beldesinde Nusra Cephesi ve Feylak el Rahman adlı radikal terör örgütlerin ortak ana karargahlarından birini bulduklarını belirtti.

Kaynaklar 3 katlı büyük binada yer alan terör komuta karargahına teröristlerin bir tünel şebekesi aracılığı ile ulaştıklarına dikkat çekti. Karargahta terör elebaşlarının komuta merkezinin yanı sıra bir sahra hastanesinin de bulunduğunu belirten kaynaklar; karargahın sivillere karşı saldırı ve Suriye ordusunu suçlama provokasyonları hazırlamada kullanıldığının tespit edildiğini ifade etti.

Kaynaklar karargahta radikal teröristler ve arkalarındaki yabancı güçlere ışık tutan gayet önemli belgeler bulunduğunun altını çizdi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; Şam kırsalı Doğu Ğuta’da arta kalan ve bir kısım devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ adını verip onlara destek, teşvik ve örtü temin ettikleri radikal teröristlerin dün başkent Şam ve kırsalında sivil vatandaşları hedef alan füze saldırıları konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Bakanlık resmi mektubunda masum sivil vatandaşlara karşı işlenen bu insanlık dışı katliamlar zincirinde belli başlı devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ adını vermeye ısrar ettikleri radikal teröristlerin gaddar füze saldırıları sonucunda dün geneli çocuk ve kadınlardan ibaret onlarca vatandaşın şehit ve yaralı düştüklerine dikkat çekti.

Bakanlık BM’de üye devletlere seslenerek; BM misakı ve ilkelerini savunup bağlı kalınmasını sağlamayı talep ederken, BM misakı ve ilkelerinin dünya halklarının savaşlardan uzak tutulmalarını öngördüklerine dikkat çekti.

Suriye’nin BM üyeleri devletlerden belli başlı devletlerin radikal terörü edat olarak kullanıp Suriye ve halkına karşı yıllardır yürüttükleri savaşın arkasındaki plan ve niyetleri deşifre etmeye çağırdığını kaydeden bakanlık; emperyalist ve sömürücü devletlerin Suriye ve halkına karşı savaşın gerçeğini deşifre etmeye davet ettiğini ifade etti.

Haber Merkezi