ÜST REKLAM

logo

reklam
31 Ocak 2018

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

“Katılımcılar Kongre Başkanlık Heyetini Seçti”

Rusya’nın Soçi Kentinde düzenlenen Suriye ulusal diyalog kongresi katılımcılar; kongre başkanlık heyetini seçti.

Kongre heyetinde Gassan Kalla, Safvan Kudsi, Muhammed Mahir Kabakiybi, Cemal Kadiri, Meys Kreydi, Emel Yazıcı, Riyad Tavuz, Kadri Cemil, Heysam Menna, Ahmet Cerba ve Rende Ksays olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı muhalefet oluşumları temsilcileri içerdi.

Kongre heyetin seçilmesi ardından bir araya gelerek Safvan Kudsi’yi heyet başkanı, Muhammed Mahir Kabakiybi’yi başkan yardımcısı, Meys Kreydi’yi de kongre koordinatörü olarak seçti.

“Suriye’yi Suriyelilerden Daha Fazla Önemseyecek Kimse Yoktur”

Kongre katılımcıların en yaşlısı nedeniyle konuşan Şam Ticaret Odası Başkanı Gassan Kalla; medeniyetlerin buluşma noktası Suriye’nin sahip olduğu konum ve öneme dikkat çekti. Kalla Suriye’nin birliktelik ve beraberlik içinde radikal terör ve dış güçlerin planlarına karşı koyma gücünü kazandığını belirtti. Kalla dış müdahale ve provokasyon nedeniyle Suriye ve halkının yeteri kadar acılar yaşadığını ifade ederken, bu müdahale ve provokasyon öncesinde Suriye’nin ortak yaşam, barış ve güvenlikte tüm dünyada bir model teşkil ettiğine dikkat çekti.

Tüm bu fedakârlık ve acılardan sonra Suriye’nin geleceğinin ancak ve ancak yurtsever onurlu Suriyeliler tarafından belirleneceğinin altını çizen Kalla; bu meşru ve doğal hakkın gasp edilmesine izin vermenin mümkün olmadığını vurguladı.

Suriyelilerin kendi geleceklerini ve vatanlarının nasıl olacağını belirleme gücüne sahip olduklarını ifade eden Kalla; Suriye’yi Suriyelilerden başka daha fazla önemseyecek kesinlikle hiç kimsenin bulunmadığının altını çizdi.

“Putin: Krizi Sonlandırmak İçin Koşullar Uygun Hale Getirildi”

Rusya Başkanı Vladimir Putin Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresinde Suriyelilere seslendiği mesajında; Suriye halkının kendisinin ve Suriye’nin geleceğini belirleme hakkına sahip yegâne taraf olduğunun altını çizdi.

Kongre açılışında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un okuduğu mesajında Putin; Suriye’nin, Rus hava güçlerinin desteği ile terörü bertaraf etmeyi başardığını, şimdi de krizi sonlandırmak için koşulların uygun hale getirildiğini vurguladı.

Putin kongrenin düzenlenmesi girişiminde bulunan Rusya’nın bu kongrede Suriye’nin geleceğini belirleme hakkına sahip yegâne taraf Suriye halkının tüm bileşenleri ve kesimlerinin temsil edilmesine büyük özen gösterdiğine dikkat çekti.

Suriyelilerin bir araya gelmeleri ve kendi ülkeleri ve halkının geleceğini dış müdahale ve provokasyondan uzak bir şekilde belirlemeleri zamanının geldiğini ifade eden Putin; dini ve etnik farklılıklar dikkate alınmadan tüm Suriyelilerin güven ve istikrar içinde yaşayacakları ortamın temin edilmesi, Suriye’nin krizden kurtulması ve yeniden yapılandırılıp güçlendirilmesi için Suriyeliler arasında ortak bir vizyonun oluşturulmasında kongrenin önemine vurgu yaptı.

Putin tüm bu savaş ve yüz binlerce insanın kurban gitmeleriyle Rusya’nın Suriye’nin ulusal egemenlik ve bağımsızlığını koruma, uzun süreçli barışa kavuşması için her gayreti gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini belirtti.

Lavrov ise kendi adına konuşmasında katılımcılara şükranlarını ifade ederken, her şeyden önce karşılıklı güvenin pekiştirilmesi ve ortak çalışmaların yürütülmesi adımlarıyla hareket edilmesi öneminin altını çizdi.

“Suriye’nin Anayasası Suriye Halkı Tarafından Belirlenecek”

Rus Bilimsel Akademisine tabi Oryantal Bilimler Enstitüsü Bilimsel Denetmeni Vitaly Naumkin Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresinin uluslar arası büyük bir destekle organize edilip amacının Cenevre sürecini desteklemek olduğunu belirtti.

Naumkin bugün Soçi’de düzenlediği basın konferansında Suriye’de anayasa ve daha başka meselelerin sadece ve sadece Suriye halkı tarafından belirleneceğinin altını çizdi.

Bir kısım tarafların Soçi Kongresine katılmamalarının bu kongrenin önem, gidişat ve sonuçlarını etkilemeyeceğini belirten Naumkin; kimi tarafların da kongreyi sabote etme çabalarının da mevcut olup bu konuda başarılı olamayacaklarına işaret etti.

Haber Merkezi

 

 

Share
463 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?