ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Temmuz 2017

  SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

Askeri ve Ekonomik Açıdan Önemli Bir Zafer Sayılıyor

Ordu birlikleri IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonlarının son birkaç gününde Rakka kırsalının batısı Rassafa Bölgesinden Hama İlinin doğusu Esriya Bölgesine kadar uzanan 1500’den fazla metre karelik alanı radikal terör örgütü IŞİD’ten kurtarıp stratejik noktaları ve yerleşim alanlarıyla kontrolüne geçirdi.

Radikal terör örgütün zırhlı araçları, tankları, ağır makineli silahlarla donatılmış araçları, siperleri, karargahları ve bariz elebaşlarıyla oldukça büyük kayıplara uğratıldıkları operasyonlarında ordu birliklerimiz Halep, Rakka ve Hama kırsallarına tabi bu bölgeleri kontrolüne almasıyla IŞİD’li çeteler arasındaki bağlantı, destek ve ikmal hatlarını kesmiş oldu.

Radikal terör örgütün önemli karargahlarından biri sayılan Rakka’daki IŞİD çeteleri ile Hama iline tabi Selemiye kırsalının doğusunda bulunan ve neredeyse çembere alınmış sayılan IŞİD çeteleri ile bağlantıları kesen bu başarı, aynı zamanda Halep, Hama, Rakka, Homs ve Deyrezzor’a kadar uzanan bölgelerde IŞİD’e karşı operasyonlarda büyük bir önem taşımaktadır.

IŞİD’ten kurtarılan bu bölgelerde onlarca petrol ve doğalgaz kuyusunun da bulunmasıyla söz konusu başarılar ekonomik açından büyük bir önem taşımaktadır.

Suriye Musul Zaferinden Dolayı Irak’ı Kutladı

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; Irak ordusunun Haşd el Şabi (Halk Kitleleri) Güçleriyle işbirliği içinde Musul Kentinde radikal terör örgüte karşı sağladıkları zaferden dolayı Irak ortak güçleri, Irak hükümeti ve Irak halkını kutladı.

Yetkili kaynak SANA’ya açıklamalarında; ordusu ve hükümetiyle Suriye’nin kardeş Irak ve halkının tamamen terörden kurtuluncaya dek işbirliği ve yardımlarını sürdüreceğini vurguladı.

IŞİD ve uluslararası teröre karşı Musul’da sağlanan bu büyük zaferin Suriye ve terörle ciddi bir mücadele veren herkesin şanlı zaferi olduğuna dikkat çeken yetkili kaynak; radikal terör ve düşmancı planlara ortak mücadele veren iki kardeş ülkenin bütünlük ve beraberliklerinin önemine işaret etti. Yetkili kaynak Suriye’nin bu zaferden büyük bir onur ve gurur duyduğunu kaydetti.

Yetkili kaynak radikal terör örgütü IŞİD’in Musul’da yok edilmesinin, bu terör örgütün sonu ve terörü destekleyen dış güçlerin bölge halklarına karşı planlarının çöküşüşün önemli bir adımını teşkil ettiğine dikkat çekti.

Cenevre 7 Görüşmeleri Başladı

İsviçre’nin başkenti Cenevre’de Suriyeliler arası dolaylı diyalog görüşmelerinin yedinci turunun ilk gününde bugün Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile BM’nin Cenevre’deki binasında bir araya geldi.

BM Suriye özel temsilcisi de Mistura; Cenevre sürecini ilerletmek ve önemli sonuçlar kaydetmek amacıyla gereken her gayret ve çabayı göstereceğini ifade etti.

BM, şu ana dek de Mistura ile ‘muhalefet’ heyetleri arasında şu ana dek herhangi bir toplantının olduğunu ilan etmedi.

Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Cenevre 7 görüşmelerine katılmak üzere dün Cenevre’ye ulaşmıştı.

‘Moskova muhalefet platformu’ daha önce ‘Riyad muhalefeti’ ile görüş alışverişi ve koordinasyon temaslarında bulunduğunu ilan etmiş, olumlu sonuçlar kaydedildiğini ifade etmişti.

Suriye Ordusu Badiye’de IŞİD’i Ezip Yok Ediyor

Ordu birliklerimiz Homs İlinin doğusu Tedmur – Palmira kırsalının Heyl Petrol Sahası civarlarında IŞİD’i ezip yok ediyor.

Amiral Essen Firkateyni Suriye Sahiline Dönüyor

Rus Silahlı Kuvvetleri’nden bir kaynak, Karadeniz Filosu’na ait Amiral Essen Firkateyninin Sivastopol limanından çıkarak Suriye’ye doğru hareket ettiğini açıkladı.

Rus RIA Novosti Ajansına demeç veren Rus askeri kaynak; Rus donanmasının Akdeniz grubuna katılmak üzere yola çıkan Amiral Essen Firkateyninin Akdeniz’de bulunan Rus donanması grubuyla birlikte tatbikatlara katılacağını söyledi. Rus geminin muhtelif koşullarda ani ateş açmanın yanı sıra hava, deniz ve karar saldırılarına karşı koyma amaçlı tatbikatlarda bulunacağını açıklayan Rus askeri yetkili; “Geminin mürettebatı havadan, karadan ve denizden gelecek saldırılara karşılık verme çalışmalarına katılacak. Personel, gemideki silahları ve teknik teçhizatları sürekli olarak muharebeye hazır halde tutuyor” ifadelerini kullandı.

‘Proje 11356’ kapsamında üretilen ve güdümlü füze taşıyan Amiral Essen Firkateyni Kalibr kruz füzeleriyle Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurmuş, ardından önceki gün Sivastopol’a dönmüştü.

Haber Merkezi

Share
611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?