ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Haziran 2017

  SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

Kesin Tarih İçin Yoğun Temaslara Devam 

Kazakistan Dışişleri Bakanı Khairat Abdrakhmanov Rusya’nın Kazakistan’a, Suriye konulu Astana görüşmelerinin yeni turunun 12-13 Haziran tarihlerinde düzenlenmesi konusunda ön planların bulunduğunu bildirdiğini belirtti.

Abdrakhmanov yaptığı ve Tass Ajansının aktardığı basın açıklamalarında; Astana görüşmelerinin yeni turu tarihinin kesin ve net bir şekilde belirlenmesi amacıyla garantör ülkeler Rusya, İran ve Türkiye’nin yoğun temaslarda bulunduklarını açıkladı. Rusya’nın yeni tur tarihinin 12-13 Haziran tarihi olarak planlandığını bildirdiğini ifade eden Abdrakhmanov; katılımcılar konusunda henüz ayrıntılı bilgi vermediğini sözlerine ekledi.

Abdrakhmanov Astana görüşmelerinin yeni turuna katılacakların, bir önceki turda üstüne anlaşılan Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının hayata geçirilmesi yollarını ayrıntılarıyla tartışacaklarını kaydetti.

***

Haseke Valisi Kamışlı’da İncelemelerde Bulundu

Haseke Valisi Cayiz, Kamışlı Kentinde üniversiteye giriş sınavları merkezlerini ziyaret ederek sınavların seyrini inceledi.

İnceleme gezisi sırasında basına açıklama yapan Vali Musa; sınavların uygun bir şekilde icra edilmeleri için gerekli tüm icraatların alınmasıyla bu sınavların güzel ve rahat bir şekilde icra edilmelerinden memnuniyetini ifade etti. Vali Musa öğrencilerin rahat ve huzurlu bir şekilde sınavlarını takdim etmeleri, bu sınavların dürüst bir şekilde icra edilmeleri öneminin altını çizdi.

Sınav merkezlerine ziyaretinde Vali Musa’ya eşlik eden İl Eğitim Müdürü İlham Sorhan, müdürlüğün sınavların iyi bir şekilde icra edilmeleri için gerekli tüm icraatları aldığına dikkat çekti.

Haseke Valisi Musa Kamışlı Kentine iş gezisi kapsamında ayrıca İhsan Hayır Cemiyetinin ihtiyaç sahibi ve terör mağduru ailelere destek amaçlı olarak bulunduğu çalışmaların seyrini inceledi.

Valinin Kamışlı ziyaretine Haseke il emniyet müdürü, Baas Partisi ve daha başka siyasi partilerin yetkilileri eşlik ettiler.

***

Halep’te 50 Okula Onarım  

Halep İl Eğitim Müdürü İbrahim Maso; Halep Kentinin tamamen terörden kurtarılması öncesinde belli başlı devletlerin destekledikleri teröristlerin sabote ettikleri ve terör karargahlarına dönüştürdükleri 50 okulu onarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Maso okulların önümüzdeki eğitim-öğretim yılının başında hizmete hazır olacağını ifade ederken, böylece onarılıp hizmete açılan okul sayısının 100 okulu bulacağını ifade etti.

Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve daha başka devletlerin ‘ılımlı muhalifler’ adı altında destekleyip yönlendirdikleri teröristlerin Halep’ten defedilmeleri öncesinde toplam 422 okulu sabote ettiklerine dikkat çeken Maso; bunların 267’sinin tamamen sabote edildiğini, 155’inin ise onarılması mümkün olduğunu söyledi.

Maso şu ana dek 53 okulu onarma çalışmalarının tamamlandığını ve bu okulların 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 28 bin 432 çocuğa eğitim olanağı temin ettiğini belirtti.

Diğer yandan Maso İl Eğitim Müdürlüğünün okulları onarım çalışmalarını sadece kentteki okullarla sınırlı tutmayacağını, kırsaldaki okulları da onarma planı hazırladığını açıkladı.

****

Deyrezzor Kentinin güney kenarları Panorama ve Um el Abbud Tepesi eksenlerinden sızan IŞİD’li kalabalık terör çeteleri ile şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti. Çatışmalar sırasında hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin radikal çetelerin destek ve ikmal hatlarını imha ettiklerini belirten kaynak; aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürülmesi ve büyük miktarda cephanelerinin imha edilmesiyle saldırının başarıyla çökertildiğini ifade etti.

Hava güçlerimizin Panorama Mezraları ve Meyadin Dönemeci Bölgesine ek olarak Serda Dağı ve Teym petrol Sahası civarlarında IŞİD’li çeteleri sayı ve araçlarıyla büyük kayıplara uğrattıklarına dikkat çekti.

Ordu birliklerimiz dün bir kısmı ağır silahlarla donatılmış 4 araç, 1 tank, 1 BMB ve cephane yüklü bir kamyonla birlikte 70’ten fazla teröristi etkisiz hale getirmişlerdi.

Askeri bir kaynak hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalını IŞİD çetelerinden temizleme operasyonlarını başarıyla sürdürdüğünü belirtti.

Kaynak Akş, Um Miyl, Herdane, Ebu Hbeylat, Arşuniye ve Ukeyrebbat bölgelerinde IŞİD mevkileri, karargah, siper ve araçlarının muhtevalarıyla imha edildiği operasyonlarda onlarca teröristin ekipmanlarıyla birlikte yok edildiğine aktardı.

Askeri bir kaynak hava güçlerimizin Dera kırsalının doğusu Garz Bölgesinde terkfirci teröristlerin karargah ve araçlarını imha ettiklerini belirtti.

Bu arada ordu birliklerimiz özellikle Ürdün sınırlarına yakın Beled Bölgesi başta olmak üzere Dera Kenti ve kırsalının tamamının İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Fransa, İngiltere ve ABD destekli teröristlerden kurtarılması için geniş çaplı operasyonların hazırlıklarını sürdürüyor. Bu bağlamda oraya oldukça büyük miktarda askeri destek sevk edilirken, teröristlerin saflarında şimdiden ciddi çöküşlerin yaşandığı kaydedildi.

***

Saha kaynakları radikal terör örgütü IŞİD’in Rakka operasyonlarına hazırlık olarak kentin güney bölgesini tamamen sivillerden boşalttığını, siper inşa etme ve hendek açma çalışmalarında bulunduğunu ifade etti.

***

Terör yanlısı medya araçlarının aktardıkları haberlerde; ‘ÖSO’ adıyla bilinen vatan haini terör çetelere tabi ‘Mağaviyr el Lüca Tümeni’ adlı teröristlerin sözde askeri komutanı Sakır el Meşvar’ın il kırsalının kuzeydoğusu Lüca Bölgesinde Şeyyah – Şomara karayolu üzerinde aracının bomba düzeneği ile havaya uçurulmasıyla öldüğünü belirtti.

***

Askeri kaynak ordu birliklerimizin Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalı Akkarib el Safiye Beldesinde sivil vatandaşları ve evleri hedef alan IŞİD’li bir terör grubunu füze bataryaları ile birlikte imha ettiklerini belirtti.

Haber Merkezi

 

 

Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?