ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Mayıs 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

Teröristlerin Füze İmal Atölyelerinde Kimyasal Madde Bulundu

Homs Kentinin batı kenarları Vaer Semtinde teröristlerin İdlib ve Halep kırsalına tahliye edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme çalışmaları devam ediyor.

Semtte arama tarama operasyonları yürüten patlayıcı uzmanlarının büyük bir yerleşim binası önünde büyük miktarda patlayıcı ile hazırlanmış bombalı bir araç buldu. Kaynak ordu birlikleri tabi patlayıcı uzmanlarının bombalı aracı başarıyla etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.

Arama tarama operasyonları sırasında sivil yerleşim binalarında teröristlerin karargahlara dönüştürdükleri bir çok yerin bulunduğuna dikkat çeken kaynak; teröristlerin masum sivil insanları canlı kalkan olarak kullandıkları bu evleri tutukevleri, işkence yerleri, patlayıcı düzenekleri ve roket imalatında kullandıklarının altını çizdi.

Kaynak füze ve roketleri imal etmede kullandıkları atölyelerin birçoğunda da kimyasal maddeler ele geçirildiğine vurgu yaptı.

Suriye Ordusunun IŞİD’ten Kurtardığı Bölgeler

Suriye ordusunun Homs kırsalının doğusunda radikal terör örgütü IŞİD’i büyük kayıplara uğratmaları ardından kontrolüne geçirdikleri Mahhse Dağı, Karyeteyn Barajı, Amide Tepeleri ve Haddarat Tepelerinden görüntüler.

Tüm Bu Koşullara Rağmen Ücretsiz Hizmetler Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütünün Cenevre’deki BM binasında düzenlediği 70. dönem çalışmalarında Suriye heyeti başkanı Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı Suriye’de sağlık durumuna ışık tutarken, bu sektörün belli başlı devletlerin destek ve komutasında faaliyet gösteren terör örgütleri tarafından uğradığı saldırılara ışık tuttu.

Bakan Yazıcı Suriye’nin altı yıldan fazla süredir birçok devletin desteği ile maruz kaldığı savaşın yanı sıra terörü destekleyen devletlerin bizzat kendileri tarafından uygulanan gayrı meşru yaptırımlara rağmen sağlık kurumlarının vatandaşlara ücretsiz hizmetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Bakan Yazıcı tüm bu zor koşullara rağmen Suriye’de hiç bir vebanın kaydedilmediğine dikkat çekerken kaydedilen tüm salgın hastalıkların makul düzeyde olduğunu ifade etti. Fakat muhtelif devletlerden gelen radikal teröristlerin beraberlerinde her türlü hastalığı taşıdıklarına dikkat çeken Yazıcı; bunun faciamsı veba hastalıklarına yol açabilme ihtimali teşkil ettiğini vurguladı. Bakan Yazıcı terör örgütleri saflarında muhtelif türleriyle uyuşturucu kullanımına da dikkat çekerken, bunun da ciddi bir tehlike teşkil ettiğini söyledi.

Suriye devletinin kriz boyunca sağlık hizmetlerine büyük bir önem verdiğini belirten Yazıcı; tüm bu süre içinde normal koşullara sahip ülkelerin bile aciz kalacakları sağlık hizmetlerinin tüm vatandaşlara temin edildiğini, bu hizmetlerin büyük çoğunluğunun da ücretsiz olduğunun altını çizdi.

Bakan Yazıcı Suriye halkının çıkarlarını savunduğunu iddia eden belli başlı devletlerin destek ve yönlendirmeleriyle faaliyet gösteren teröristlerin sağlık sektörüne büyük bir hasar verdiğine dikkat çekti. Sağlık sektörüne sistematik terör saldırıları sonucunda onlarca sağlık personelinin şehit ve yaralı düştüklerini belirten yazıcı, onlarca hastane ve sağlık merkezinin yanı sıra yüzlerce ambulans aracının sabote edildiklerini kaydetti.

Diğer yandan Sağlık Bakanı Yazıcı konuşmasında; İsrail işgali altındaki Golan topraklarında yaşayan yurttaşlarımızın uygun sağlık hizmetlerinden mahrum edildiklerine dikkat çekti. Yazıcı işgal otoritelerinin Golanlı yurttaşlarımıza gerekli sağlık hizmetlerini temin etmediğini, uluslar arası toplumun da bu konuda üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi

Share
563 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?