ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Mayıs 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Başbakan İmad Hamis; Hama Üniversitesinin yeni binasının onarımı için 500 milyon Lira bütçe ayrılması kararını onayladı.

Tedmur Palmira – Şam – Bağdat Üçgeninde IŞİD’li çetelere karşı operasyonlarında önemli başarılara imza atarak Bilimsel Araştırmalar Bölgesini terörden kurtarıldı.

Aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğü operasyonlarda ağır silahlarla donatılmış birçok aracın da imha edildiğine dikkat çekildi.

Halep kırsalının doğusunda radikal terör örgütü IŞİD çetelerini sayı ve ekipmanlarıyla ciddi kayıplara uğratmaları ardından Tel Fıdda Üçüncü Mezra beldelerini radikal terörden kurtardıkları belirtildi.

Homs Kentinin batı kenarlarında yer alan Vaer Semtindeki tüm teröristlerin Halep kırsalı ve İdlib’e tahliye edilmeleri ardından semte giden tüm yollar vatandaşlara açıldı.

Daha önce terör eylemleri nedeniyle semtten kaçan sivil vatandaşlar evlerine dönme ve teröristlerin yol açtıkları yıkımı ortadan kaldırmada omuz omuza çalışmalara başladı.

Muallim ve Mikdat ICRC ile İşbirliğini Pekiştirme Olanaklarını İncelediler

Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim bugün Uluslar arası Kızılhaç Örgütü (ICRC) Başkanı Peter Maurer ve Suriye’ye iş ziyaretinde ona eşlik eden heyet ile bir araya geldi.

Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamada iki taraf arasındaki işbirliğini daha da pekiştirme olanaklarının ele alındığı görüşmede Muallim; Suriye hükümetinin Suriye’nin muhtelif bölgelerinde insani durumları iyileştirmek için harcadığı yoğun çabalara ışık tuttu. Muallim muhtelif bölgelerde uzlaşma çabalarına da dikkat çekerken, bu çabalar sonucunda birçok bölgenin güvenlik ve istikrara kavuştuğunu, insani durumların da büyük şekilde iyileştiğini ifade etti.

Terör örgütleri ve onları destekleyen tarafların uzlaşma çabaları ve insani durumları iyileştirme amacıyla atılan adımları sabote etmek için büyük bir çaba harcadıklarına dikkat çeken Muallim; bunların insani durumların ticaretini yaptıklarını ve herhangi bir çözümü engellemeye çalıştıklarının altını çizdi.

Muallim Suriye ve halkına uygulanan yaptırımların halkın yaşamını nasıl etkilediğine dikkat çekerken, bu yaptırımların Suriye genelinde insani krizi daha da tırmandırdığını vurguladı.

Muallim Suriye hükümetinin iki taraf arasındaki işbirliğini pekiştirme ve Kızılhaç’ın çalışmalarını kolaylaştırma amacıyla gereken her icraatı almaya hazır olduğunu belirtti.

Maurer Suriye hükümetinin yurt genelinde insani durumları iyileştirmekle birlikte bu bağlamda Kızılhaç ile bulunduğu işbirliğinin takdire şayan olduğunu ifade ederken, ikili işbirliğini daha da pekiştirme isteğinde bulundu.

Muhtelif Alanlara İnsani Yardımları Ulaştırmada İşbirliğini Görüştüler

Muallim ile görüşmesi öncesinde Maurer ve ona eşlik eden heyet Dışişleri ve Gurbetçiler Bakan yardımcısı Faysal Mikdat ile bir araya gelmişti.

Görüşmede insani yardımların muhtelif bölgelere ulaştırılmasının yanı sıra uluslar arası insani kanunun konusunda bilinçlendirme faaliyetlerinin yapılmasında ikili işbirliği olanakları masaya yatırılmıştı.

2640 Kişi Af Kararından Faydalandı

Şam kırsalının batısı Zebadani, Madaya ve Bıkkin bölgelerinde güvenlik birimlerine teslim olan 2640 kanun kaçağı yürütülen uzlaşma çabaları kapsamında 2016/15 sayılı af kararı ile kanuni durumları yeniden düzenlenip serbest bırakıldılar.

Şam Çevre Kent Valiliğinde bir kaynak; 21 Nisan tarihinde sağlanan ve 3 bölgenin tamamen terörden arındırılmasını öngören uzlaşma anlaşması kapsamında yürütülen çalışmalarda söz konusu bölgelerin tamamen güvenlik ve istikrara kavuştuklarına dikkat çekti. Kaynak bunun sonucunda tüm hizmet kurumları ve altyapı şebekelerinin onarılmalarıyla insani durumların iyileştiğini, daha önce terör saldırıları nedeniyle evlerini terk eden vatandaşların da evlerine döndüklerini kaydetti.

Terörden Arındırılan Semtte Yoğun Onarım Çalışmaları Başlatıldı

Homs Kentinin batı kenarları Vaer Semtinde silahlarını teslim etmeyi reddeden teröristlerin tamamının Halep kırsalı ve İdlib’e tahliye edilmeleri ardından altı yıldan sonra güvenliğine kavuşan semtte altyapı ve hizmet kurumlarını onarma çalışmaları hızlı bir şekilde başladı.

Homs Valiliğinde Hizmet Dairesi Müdürü Emin el İsa SANA’ya açıklamalarında; ekiplerin semtte terör kalıntılarını temizleme ve teröristlerin kamu kurumları ve altyapıya verdikleri hasarı onarma amacıyla yoğun çalışmalara başladıklarını ifade etti. Semtte 10 km uzunluğunda yolların kısa süre içinde onarıldığını ifade eden İsa; semtteki tüm ana ve ara yolların onarılacağını, elektrik, su, telefon, atık su ve tüm devlet kurumlarının en kısa süre içinde onarılacaklarını belirtti.

Okul, hastane ve benzeri hizmet kurumlarındaki hasarların tespiti için uzman bir ekibin teşkil edildiğini ifade eden İsa; Vaer Semtinin tamamında onarım çalışmaları ve terör kalıntılarını kaldırma çalışmalarının bir aylık süre içinde tamamlanmasının planlandığını vurguladı.

İsa özellikle Türkiye ve Suudi Arabistan olmak üzere belli başlı devletlerin kontrol ve desteğinde olan teröristlerin semtte bulundukları sırada özel ve kamu mülklere ciddi anlamda hasar verdiklerine dikkat çekti.

Diğer yandan İsa; semtin terörden arındırılması ardından yüksek sayıda vatandaşın daha önce terör saldırıları nedeniyle terk ettikleri semtlerine ve evlerine döndüklerine vurgu yaptı. Devletin dönen bu vatandaşlara gıda yardımları dahil muhtelif tür destek ve yardımlarda bulunduğunu ifade eden İsa; semtte ihtiyaç sahibi vatandaşlara gereken desteğin temin edilmekte olduğunu kaydetti.

 

Share
790 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?