ÜST REKLAM

logo

reklam
20 Mayıs 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Suriye Ordusu Stratejik Tepeleri Kontrolüne Geçirdi

Homs İlinin doğusu Tafha Tepelerinde tekfirci terör örgütü IŞİD’e tabi aralarında azılı elebaşların bulunduğu onlarca teröristi öldürmeleri ve kullandıkları birçok aracı imha etmeleri ardından stratejik öneme sahip tepeleri ve civarlarını kontrollerine geçirdi.

Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad Irak Başbakanı Haydar Abbadi’nin delegasyonu ve Ulusal Güvenlik Müsteşarı Falih el Fayyad’ı kabulünde Abbadi’den sözlü bir mesaj aldı.

Irak Başbakanı Abbadi Esad’a mesajında; özellikle Suriye – Irak sınırlarında IŞİD’e karşı savaş olmak üzere tekfirci teröre karşı mücadelede iki kardeş ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonu daha da geliştirme önemine vurgu yaptı.

El Esad ise Suriye ve Irak ordularının iki ülkede teröre karşı sağlayacakları her başarının iki ülkede de güvenlik ve istikrarın sağlanmasında önemli bir adım teşkil edeceğini belirtti. Bölge ülkelerini parçalama ve zayıflatmada terörün edat olarak kullanıldığı planlarda düşmanın ortak olduğunu belirten el Esad, bu ortak düşmana karşı mücadelenin de ortak olduğunun altını çizdi.

Görüşmede Irak ordusunun Musul’da gerçekleştirdiği başarılar ışığında sınıra yakın bölgelerde iki ülke ordusu arasında askeri koordinasyon için pratik adımlar masaya yatırıldı. Aynı zamanda teröre karşı ortak mücadelede Suriye ve Irak orduları arasında ortak operasyonlar, direk ve yakın işbirliği meseleleri ele alındı.

İki Ekipten Anayasa Uzmanlarının Gayrı Resmi Toplanmaları

Cenevre’de Suriyeliler arası dolaylı diyalog görüşmelerinin altıncı turunda Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti başkanı Beşşar el Caferi heyetin BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile toplantısının bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Caferi; de Mistura ile heyet arasındaki görüşmelerde, heyetten anayasa uzmanlarının de Mistura’nın ekibinde anayasa uzmanları arasında resmi olmayan toplantıların yapılması üzerine görüş birliği kaydettiklerini ilan etti. Caferi toplantıdan amacın 12 noktadan ibaret temel ilkeler belgesi kapsamında anayasanın temel ilkeleri krokisini hazırlamak olduğunu söylerken, iki ekipten anayasa uzmanlarının söz konusu gayrı resmi toplantılarının iki gün içinde olacağını kaydetti. Caferi resmi görüşmelerden ayrı tutulmayacak bu toplantılarda sağlanacak sonuçların Suriye heyeti ile de Mistura arasında yapılacak resmi toplantılarda ele alınacağını ifade etti.

Bu girişimin Suriye heyeti tarafından önerildiğine işaret eden Caferi; Suriye anayasasının tamamen Suriye halkı tarafından belirlenip kararlaştırılacağının altını çizdi. Caferi bu meselenin kesinlikle herhangi bir dış müdahaleye açık olmadığına önemle vurgu yaptı.

Yol Tamamen Güvenli

Halep – Hanasır karayolunun güvenli olduğunu, özel ve kamu araçları için normal bir trafik seyrine tanık oldu.

Halep – Esriya karayolunun da ordu birlikleri tarafından kontrol edildiği ve gayet güvenli olduğunu vurgulandı. Karayolunun IŞİD tarafından kesildiği yönünde öne sürülen tüm haberlerin aslı gerçeği olmadığına dikkat çekildi.

Tekfirci terör örgütü IŞİD’in bugün erken saatlerde Esriya Bölgesinde karayoluna saldırı girişiminde bulunduğunu ifade eden bir kaynak; fakat ordu birliklerimizin derhal saldırgan tekfircilere karşı koyup yolu kesmelerini engellediklerini ve onları etkisiz hale getirdiklerini aktar

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?