ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Mayıs 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

Askeri bir kaynak ordu birlikleri Homs ilinin güneydoğu kırsalı Um el Rumman ve Sed el Karyeteyn bölgelerinde IŞİD mevkileri ve karargahlarını yoğun ateşe tuttuklarını belirtirken tekfircilerin sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratıldıklarını kaydetti.

Kaynak ordu birliklerimizin Alyaniye Köyü ekseninde hareket eden IŞİD’li bir terör grubunu hedef aldıklarını ifade ederken, grup üyelerinin tümünün araçlarıyla birlikte etkisiz olarak ele geçirildiklerini aktardı.

Askeri kaynak Deyrezzor Kentinin güney kenarları Makabir civarında IŞİD mevkilerini yoğun ateşe tutan ordu birlikleri aralarında örgütün bariz komutanlarından Hamza İsmail ve Zekeriya el Arap adlı iki azılı elebaşın bulunduğu 9 teröristi öldürdüklerini belirtti. Kaynak operasyonlarda bir araç ve ağır makineli silah rampasının da imha edildiklerini söyledi.

Ordu birlikleri Deyrezzor’un Serda ve Rebiiyat bölgelerinde tekfirci örgütün karargah ve siperlerini imha ettiklerini ifade eden kaynak, buralarda da IŞİD’li çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

Askeri kaynak Deyrezzor kırsalının doğusu Bukros Beldesinde IŞİD’in en bariz güvenlik sorumlusu Abdülhey Muhammed Halit ve korumalarından 7 teröristin öldürüldüğünün tespit edildiğini ifade etti.

Kaynak ordu birliklerimizin dün gerçekleştirdiği operasyonlarda IŞİD’li en az 60 teröristin öldürüldüğünü, onlarcasının da yaralı düşürüldüğüne dikkat çekti.

Bu arada Deyrezzor İlinin Albukemal Kentinde yerel kaynaklar; tekfirci terör örgütü IŞİD’in kentte aynı aileden 4 kardeşi vahşide infaz ettiğini, Garbiye Köyünde de bir kadını infaz ettiğini aktardı.

Hama Valiliğinde bir kaynak IŞİD’in Hama İlinin doğusunda yer alan Selemiye Kentine füzelerle saldırdığını ifade etti.

Kaynak tekfirci çetelerin kentteki sivil yerleşim alanlarına gelişigüzel füze saldırılarında 2 vatandaşın yaralandığını, vatandaşların evlerinde hasarların meydana geldiğini kaydetti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin halk savunma güçleriyle işbirliği içinde Hama İlinin doğusu Selemiye Kentinin yaklaşık 17 km doğusunda yer alan Akarib el Safiye Beldesine saldıran IŞİD çetelerine karşı müdahale ettiklerini ve beldenin derinliklerine girmelerine engel olduklarını belirtti.

Kaynak yaşanan şiddetli çatışmalarda saldırganların büyük bir bölümünün araç ve ekipmanlarıyla birlikte etkisiz olarak ele geçirildiklerini ifade ederken, sağ kalıp kaçan teröristleri kovalama operasyonu başlatıldığını ifade etti.

Hama Valiliğinde bir kaynak tekfirci terör örgütü IŞİD’in bugün erken saatlerde Hama İlinin doğusu Selemiye Kentinin yaklaşık 17 km doğusunda yer alan Akarib el Safiye Beldesine saldırdıklarını belirtti.

Kaynak belde ahalisinin uykuda olduğu sırada belde kenarlarındaki evlere kalabalık sayılarla saldıran teröristlerin adeta bir katliam işlediklerini ifade etti. Tekfirci terör çetelerin katliamında büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan en az 20 vatandaşın şehit, 50’ye yakın vatandaşın da yaralandığını belirten kaynak, tekfirci çetelerin öldürdükleri vatandaşların büyük çoğunluğunun kafalarını, kol ve bacaklarını kestiklerine dikkat çekti.

Kaynak yaralıların hastanelere kaldırıldıklarını ve onlara gerekli tıbbi müdahalenin yapıldığını kaydetti.

Deyrezzor Valiliğinde bir kaynak; tekfirci terör örgütü IŞİD’in bugün kentin Kusur Semtine yine füzelerle saldırdığını belirtti.

Kaynak gaddar saldırılarda 3 sivil vatandaşın şehit, 3 vatandaşın da yaralı düştüklerini belirtirken, evlerde büyük hasarların meydana geldiğini aktardı.

Uluslararası Kabloların Kesilmesi Internet Hizmetini Düşürdü

ŞAM – Suriye İletişim Kamu Şirketi; internet hizmetini temin eden uluslar arası kablonun kesilmesi sonucunda internet hızının tüm bölge devletlerinde düştüğünü belirtti.

Şirket yayınladığı bültende; uluslar arası kablonun en kısa süre içinde onarılması için ilgili şirketlerle iletişime girildiğini kaydetti.

Suriye Heyeti de Mistura ile Görüştü

İsviçre’nin başkenti Cenevre’de yapılan Suriyeliler arası dolaylı diyalog görüşmelerinin altıncı turu kapsamında Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyeti bugün BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile BM binasında yeniden bir araya geldi.

Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti dün ve bir önceki gün de Mistura ile 3 toplantı düzenlemişti. Suriye heyeti aynı zamanda Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Genady Gatilov ile de bir araya gelmişti.

Öte yandan de Mistura, ‘Riyad muhalefeti’ adıyla bilinen oluşumun heyeti ile BM’nin Cenevre binasında bir araya geldi.

Sisi: Suriye’nin Terör Örgütlerin Esiri Olmasına Karşıyız

Mısır devlet başkanı Abdülfetah el Sisi ülkesinin Suriye’de, ulusal egemenlik ve bütünlüğü koruyacak siyasi bir çözümün sağlanmasına katkı sağlamak için elinden gelen her gayreti gösterdiğini belirtti.

Mısır’da milli gazete yazı işleri müdürleri ile diyalogunda Sisi; Suriye’de sağlanacak çözümün, Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruması gereğinin altını çizdi. Sisi Mısır’ın, Suriye devleti ya da halkının terör örgütlerin esiri olmasına karşı olduğunu belirtti.

 Haber Merkezi

Share
614 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?