ÜST REKLAM

logo

reklam

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

 

 

Astana görüşmelerine BM ve Ürdün de katılacak.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye toplantısına BM ve Ürdün temsilcilerinin de katılacağı duyuruldu.

Geçtiğimiz ay Astana görüşmelerinde alınan Suriye’deki ateşkesin kalıcılaştırılması kararının sahada nasıl uygulanacağının görüşülmesi için Türkiye, Rusya ve İranlı yetkililer bugün yeniden bir araya geliyor..

Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilecek görüşmeye, Türkiye, Rusya ve İranlı yetkililerin yanısıra Birleşmiş Milletler ve Ürdün’den temsilcilerin de katılacağı açıklandı. Görüşmede, tarafların ateşkesin uygulanması yönündeki teknik detayları masaya yatırması bekleniyor.

—-

Suriye Ordusu Humus’ta İlerliyor.

Suriye ordu birlikleri ve destekçi güçler, Humsu’un doğu çevresindeki “Hakal El-Mehr” bölgesine doğru askeri operasyonu genişlettiler.

El-Alem’in haberine göre, Suriye Savaş Enformasyon Komitesi, Suriye ordu birliklerinin Humus’un çevresindeki et-Teyfur havaalanın etrafında, Doğu Beyza köyü ve Hayyan Doğalgaz Tesisi’ndeki IŞİD teröristlerinin mevzilerine yönelik başlattığı operasyonun görüntülerini yayınladı.

Görüntülerde, Suriye ordusu ve müttefik güçlerinin el-Hataniye köyü, Cihar ve Beir el-Merhatan caddelerinin kesişitiği noktada kontrol sağladığını görülüyor.

Öte yandan Suriye ordu güçleri Humus’un çevresindeki komuta merkezleri ve silah depolarını imha etti.

Nusra Cephesi teröristleri ise, Humus’un kuzey çevresindeki sivilleri kuşatma altına alarak, Humus’taki yerleşim alanlarını roket ile hedef aldı.

Bir askeri kaynak, Suriye ordusunun geçen saatlerde, IŞİD’in Şam’ın kuzey doğu çevresindeki es-Sin havaalanının doğusundaki toplanma noktalarını yoğun şekilde hedef alarak, birkaç noktada mevkilerini güçlendirdiğini belirrtti.

Operasyonda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi.

—-

Homs etrafında IŞİD’in silah depoları yerle bir edildi.

Suriye’de terör örgütü IŞİD’in Homs kentindeki komutanlık merkezleri ve  silah depoları yerle bir edildi.

Homs etrafında terör örgütüne ait sözkonusu yerlerin yerle bir edilmesinde çok sayıda teröristin de öldüğü bildiriliyor.

Bu arada Suriye ordusunun Suriye’nin doğusunda yer alan Deyruzzur bölgesinde bazı yerleri terör örgütünden geri aldığı ve çok sayıda teröristi öldürdüğü bildiriliyor.

Öte yandan Lazkiye kırsalı Hmeymim Üssünde Rus Koordinasyon Merkezi; Rusya’nın son 48 saat içinde Halep’te Suriye ordusunun daha önce terörden kurtardığı semtlerde muhtelif tür gıda ve tüketim maddeleri içeren 4 ton insani yardım dağıttığını açıkladı.

Rus merkez bülteninde ayrıca, Rus karga uçaklarının, Suriye hükümetinin daha önce BM’den teslim aldığı 20,7 ton insanı yardımı paraşütlerle Deyrezzor Kentinde IŞİD kuşatması altındaki vatandaşlara bıraktığını ifade etti.

Diğer yandan Amerikan başkanı Trump’ın Suriye’de güvenlikli bölge oluşturulmasına dair yaptığı açıklamaya da Suriye’den tepki gelmesinin yanısıra BM yüksek komiserliği de bu planın şimdiki şartlarda uygulanacak düzeyde olmadığını bildirdi.

 Haber-foto:haber merkezi

Share
621 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?