ÜST REKLAM

logo

reklam
04 Şubat 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Deyrezzor Kırsalındaki Operasyonlar Devam Ediyor.

Deyrezzor’da askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde, kentin güneyi askeri havalimanı ve Temin Tümeni yakınlarında IŞİD’li radikal teröristlerle şiddetli çatışmalara girdiklerini ifade etti.

Kaynak hava güçlerinin desteği ile çökertilen IŞİD saldırılarında oldukça yüksek sayıda teröristin araç ve cephaneleriyle birlikte etkisiz hale getirildiğine dikkat çekti.

—-

Homs Kırsalındaki Teröristlere Darbe İndirildi.

Askeri bir kaynak Suriye ordu birliklerinin Homs İlinin doğusunda IŞİD’i sayı ve ekipmanlarıyla büyük kayıplara uğratmaları ardından stratejik öneme sahip Cahhar Bölgesinin yanı sıra Hattaniye Beldesi ve Biir el Marhatan Bölgesini kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

SURİYE DE (2)

—-

Suriye ordusu, IŞİD teröristlerine karşı yeni başarılara imza attı.

Suriye Genelkurmay ve Silahlı Kuvvetler Başkanlığı, ordu güçlerinin Halep vilayetinin doğu çevresinde IŞİD’in işgali altındaki bölgelerde ilerleme kaydettiğini duyurdu.

İRİB haber ajansının verdiği habere göre, Suriye Genelkurmay ve Silahlı Kuvvetler Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Suriye ordu birliklerinin müttefik güçlerle birlikte Halep’in kuzey doğusunda IŞİD teröristlerine karşı büyük bir operasyon düzenleyerek, 32 köy ve kasaba ve 250 kilometrelik bir alanda kontrol sağlamayı başardığı ifade edildi.

Suriye Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, son sıralardaki zaferlerin IŞİD’e karşı askeri operasyonun genişletilmesi ve Halep’in kuzey ve doğu noktalarını bağlayan yollarda kontrol sağlanması için bir başlangıç olduğunu duyurdu.

SURİYE DE (3)

Suriye ordusu, Halep vilayetinin doğu çevresindeki yeni operasyonun ardından Halep’ten Tiyare köyüne giden otoyolun 16 kilometrelik uzunluğunda bir kısmını teröristlerin işgalinden kurtardı.

Suriye birlikleri ayrıca Halep’in 50 kilometre doğusunda yer alan hava harp akademisine saldırıya geçen IŞİD teröristlerini geri püskürttü.

—-

Suriye Ordusu İlerlemeye Devam Ediyor.

Suriye ordu güçleri müttefik güçler ile beraber, bir operasyonda Humus’un 25 Kilometre doğusunda geniş bir bölgeyi IŞİD terör örgütü ile şiddetli yaşadığı şiddetli çatışmalar ardından geri aldı.

Bu operasyon hava güçlerinin desteği ile gerçekleşti, Ber El-Fazza, Beyt Fazza ve Batı Kasrul El-Heyr başta olmak üzere bir çok bölge söz konusu operasyon sonucunda IŞİD işgalinden kurtarıldı.

Suriye ordu güçleri geçtiğimiz günlerde, Humus’un doğusunda bulunan tüm El-Tiyas dağlarını IŞİD’lilerden temizledi. Suriye ordu güçleri ve IŞİD teröristleri arasında ağır çatışmalar devam ediyor, ordu tekfirci terör örgütlerinin mevziilerini hedef alıyor.

Öte yandan Suriye ordusu Şam’ın kuzeyinde bulunan Um El-Ruman köyünü de IŞİD teröristlerinden arındırdı.

Ayrıca Vadiberdi bölgesindeki kasabalarda ve köylerde teslim olan 60 silahlı kişinin durumu değerlendirildi. Son anlaşmalar çerçevesinde, normal yaşamlarına geri dönmeleri için gerekli adımlar atıldı.

Halep’ten gelen haberlere göre, Halep’in doğusunda yer alan Deyr Hafir kasabasının yakınlarındaki IŞİD mevziileri hava saldırıları sayesinde hedef alındı ve söz konusu saldırılarda 30 terörist öldürüldü.

Ayrıca terörist gruplara ait haber kaynaklarının yayınladığı haberlere göre,El-Tabka şehrinin yakınlarında gerçekleşen hava saldırısı sonucunda canını kaybeden IŞİD terör örgütünün başlıca isimlerinden olan Salih Yahya Gazali Yelmaz’ın eskiden Hollanda ordu üyesi olduğu ortaya çıktı. Bu şahıs ordudan ayrıldıktan sonra 2013 tarihinde IŞİD terör örgütüne katıldı, Çinli ve İngiliz teröristlere eğitim görevini üstlendi. Yelmaz IŞİD örgütünün saldırılardaki önemli plan tasarlayıcılarından sayılıyordu.

Suriye’de terör grupları arasında çatışmalar devam ediyor. Cundul Aksa adlı grup, bu grubun 3 bölüme ayrıldığını bildirdi. Teröristlere ait bazı haber kaynaklarının yayınladığı habere göre, bu bölünmenin başlıca sebepleri arasında, söz konusu grup liderlerinin ihtilafları olduğu ortaya çıktı.

Foto-Haber:Haber Merkezi

 

 

 

Share
882 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?