ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Şubat 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Kunaytra Kırsalında 30 Nusra Teröristi Öldürüldü.

Kunaytranın Doğusundaki Samdaniye Beldesindeki Askeri Kontrol Noktalarına Saldırmaya Çalışan Nusra Teröristleri Suriye Ordusunca Pusuya Düşürüldü. Bu Bölgede Yaşanan Şiddetli Çatışmalarda 30 Nusra Teröristi Öldü, Teröristlere Ait 6 Araçta İmha Edildi.

—-

Beşar Esad: Suriye savaşı sadece askeri alanla sınırlı değil.

Suriye Devlet Başkanı, bu ülkenin sürüklendiği savaşın sadece askeri alanı değil ekonomiyi de kapsadığını ve bu zor durumda sanayi faaliyetlerinin sürdürülmesinin olumlu bir karar olduğunu ifade etti.

Sana’nın haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, terör eylemlerinden dolayı zarar ve hasara uğrayan bazı Suriyeli sanayicileri kabul etti.

Beşar Esad bu görüşmede, maddi husranlara uğramalarına rağmen saldırıların karşısında dayanarak, faaliyetlerini devam ettiren sanayicilerin Suriye’nin onuru olduklarını bildirdi.

SURİYE

Esad, görüşmenin devamında, “Suriye’nin sürüklendiği savaş sadece askeri alanı değil ekonomiyi de kapsıyor ve bu zor durumda sanayi faaliyetlerinin sürdürülmesi olumlu bir karardır” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan da bu görüşmedeki sanayiciler, küçük çaplı işyerlerinin yeniden işletilmesiyle eski üretim düzeyine varmayı planladıklarını anlattı.

Bu görüşme, bazı kötü amaçlı muhalif basın organlarının Suriye Devlet Başkanı’nın rahatsızlığını bildirmelerine ters Şam’da yapılıp tüm bu iddiaları yalanladı.

Son zamanlardaki araştırmalara göre, sanayi sektörü Suriye krizinden en çok hasar görenler arasında ikinci konumda yer alıyor ve savaş etkisi altında bu ülkenin sanayi kapasitesinin yüzde 67’si tamamen tahrip edilmiştir.


SURİYE

Dera’da 600 Kişi Suriye Ordusuna Teslim Oldu.

Ulusal güvenliği tehdit edecek herhangi bir eyleme katılmama taahhüdü imzalamaları ardından bugün Dera kırsalının kuzeyi Gabagib Beldesinde kanun kaçağı 600 kişinin kanuni durumları 2016/15 sayılı af kararı kapsamında yeniden düzenlendi.

SANA muhabiri af kararından faydalananların arasında 280 kişinin silahlarıyla teslim olduklarını aktarırken, telsim edilen silahların arasında 60 adet uzun namlulu otomatik savaş silahı, bomba düzenekleri ve anti zırh mayınlarının bulunduğunu ifade etti.

Suriye hükümetinin yurt genelinde şiddet ve teröre son verilmesi amacıyla ulusal uzlaşma çabalarına verdiği önem kapsamında daha önce de Dera İlinin muhtelif bölgelerinde binlerce kişi silahlarıyla teslim olup af kararından faydalandı.

—-

Halep’in güneydoğu bölgeleri Suriye ordusunun eline geçti.

Suriye ordusu ve halk güçlerinin son iki gündür düzenledikleri operasyonlar sonucu Halep’in güneydoğu bölgeleri teröristlerin sultasından kurtarıldı.

İRNA’nın verdiği habere göre, Suriye medyası verdiği haberde, Suriye ordusunun halk güçlerinin desteğiyle cumartesi günü terör örgütü IŞİD’e karşı başlattığı yeni operasyonlar sonucunda Halep’in güneydoğusunda Katbiye kasabasını teröristlerden geri aldıklarını ve el’Cubul bölgesine sahip olduklarını ve bu operasyonlar sırasında çok sayıda teröristin de öldürüldüğünü bildirdi.

—-

Velid El Muallim’den Güvenli Bölge’ konusunda uyarı.

Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid Muallim dün öğleden önce Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Suriye ziyaretinde ona eşlik eden heyeti kabul etti.

İRİB muhabirinin (Sana Haber Ajansı’na dayanarak) verdiği habere göre, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye hükümeti ve Mülteciler Yüksek Komiserliği arasındaki işbirliğinin masaya yatırıldığı görüşmede komiserliğin Suriye’deki çalışmaları gözden geçirildi.

Muallim, terör saldırıları nedeniyle tehcir edilen vatandaşlar başta olmak üzere genel olarak tüm vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve temel gereksinimlerinin temin edilmesi amacıyla hükümetin bulunduğu çabalar ve gösterdiği özene ışık tuttu. Hükümetin muhtelif bölgelerde icra edilmekte olan ulusal uzlaşma çabalarına büyük bir önem verdiğini belirten Muallim; terör saldırıları sonucunda hasar gören yerleşim binaları ve hizmet altyapısının onarılmasına da büyük bir özen gösterdiğini ifade etti.

Mülteciler Yüksek Komiserliğinin vatandaşlara insani yardımların temininde Suriye hükümeti ile koordinasyon ve işbirliği içinde bulunduğu çabalara takdirlerini kaydeden Muallim; insani yardım çabalarının politikleştirilmemesiyle birlikte siyasi ajandalar dikkate alınmaksızın tarafsız olarak istisnasız tüm ihtiyaç sahiplerine temin edilmesi öneminin altını çizdi.

Muallim, özellikle komşu devletlerde bulunan tüm Suriyelileri yurtlarına ve diyarlarına dönmelerine davetini bir kez daha ifade ederken, hükümetin tüm bu vatandaşları karşılama ve onlara onurlu bir yaşam temin etmeye hazır olduğunu yeniden vurguladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi de; komiserliğin Suriye hükümeti ile koordinasyon içinde Suriyeli mülteciler ve terör mağdurlarına yardım sunma çabalarına temasla, bu konuda Suriye hükümetinin tutumunu takdir etti.

Suriye’de ‘güvenli bölgenin’ kurulması yönünde çıkan haberlere ilişkin görüş birliğinin kaydedildiği görüşmede Muallim ve Grandi; Suriye hükümeti ile koordinasyon olmaksızın bu yönde atılacak herhangi bir adımın güvenli olmayıp Suriye’nin egemenliğine ihlal teşkil edeceğinin altını çizdiler.

Share
746 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?