ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Şubat 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Suriye Ordusunun Homs Kırsalındaki Operasyonları Sürüyor.

Homs kırsalının doğusunda Suriye ordu birliklerinin 4. İstasyonun yaklaşık 10 km doğusuna düşen bir dizi stratejik tepeyi kontrollerine aldıklarını kaydeden askeri kaynak; tekfircilerin sayı, araç ve teçhizatlarıyla birlikte ağır kayıplara uğratıldıklarını aktardı.

Kaynak; aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğü operasyonlar ardından bölgede yapılan arama taramada teröristlerin bölgede özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri mayın ve bubi tuzaklarının etkisizleştirildiğini belirtti. Sağ kalan teröristlerin Badiyenin derinliklerine kaçtıklarına işaret eden kaynak, bu çeteleri kovalama operasyonlarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

SURİYE DE SON (1)

—-

Deyrezzor Kırsalında IŞİD Teröristlerine Darbe İndirildi

Deyrezzor Kentinin Panorama Bölgesinde de Suriye ordu birliklerinin IŞİD terör örgütüne ait ağır makineli silahla donatılmış araçlarının toplandığı bir yeri yoğun ateşe tuttuklarını söyleyen kaynak; mevkide bulunan tüm araçların terörist grupları ve silahlarıyla birlikte tamamen yok edildiğine dikkat çekti.

Suriye hava güçlerinin ayrıca Deyrezzor Kentinin Mühendisler ve Ummal semtlerine ek olarak kırsalın Bğayliye ve Salihiye beldelerinde terör örgütü IŞİD’e ait çok sayıda aracı taşıdıkları terörist ve silahlarla birlikte imha ettiklerini kaydetti.

—-

Suudilerden ahlaksız teklif

Suriyeli milletvekili Muhammed Cesim an-Nadir, Suudi Arabistan’ın Esad’dan ayrılmaları ve Suriye hükümetine karşı çıkmaları için kendilerine para teklifinde bulunduğunu iddia etti.

Suriyeli milletvekili Muhammed Cesim an-Nadir, Suudi Arabistan’ın Esad’dan ayrılmaları ve Suriye hükümetine karşı çıkmaları için kendilerine para teklifinde bulunduğunu iddia etti. ABD-İsrail tarafından adeta köle haline getirilen ve bölgede bu iki şeytanın projelerinin uygulayıcısı olan Suudi kabile yönetiminin, diğer ülkelere de aynı şekilde baktığı ve yeri geldiğinde diğer Müslüman ülkelerin yetkililerine aynı ahlaksız tavrı sergilemekten çekinmeyeceği bildiriliyor.

Nadir, teklifin Suriye’nin Riyad Büyükelçisi Mehdi Dahalalla’nın evinde yapıldığını belirtti. Suudi yetkililerin ‘evlerle ve parayla’ Suriyeli siyasetçileri ‘provoke etmeye’ çalıştığını ifade eden milletvekili, şöyle devam etti:

“Mevcut pozisyonumuzu değiştirmemiz halinde bize açık çek teklif ettiler. Ancak insan kendi ülkesinden ve halkından vazgeçemez. Bizler Suriye’nin, topraklarımızın ve cesur ordumuzun yanındayız.”

—-

Rusya, Suriye’ye zırhlı araç sevkiyatını yoğunlaştırdı.

Halep’in kontrol altına alınması ve 5. Kolordu’nun kurulduğunun duyurulmasının ardından Suriye Ordusu’na değişik tiplerde yüzlerce zırhlı araç takviyesi yapıldı.Suriye Ordusu’na on binlerce yeni askeri katacak olan 5. Kolordu’nun ikmali ile bizzat ilgilenen Rusya, gelişmiş T-90 ve T-72 tanklarıyla beraber onlarca T-62M tankını da gemilerle Tartus’a gönderdi.

Tankların yanı sıra çok sayıda BMP tipi zırhlı personel taşıyıcısı da henüz eğitim aşamasında olan 5. Kolordu birliklerine teslim edildi.

Bu hafta Tartus limanına gelen bir başka gemi ise daha önce Suriye’de kullanılmayan GAZ-Vodnik tipi muharrebe aracı da dahil olmak üzere birçok zırhlı getirdi.

Rusya tarafından silahlandırılan ve eğitimlerini de Suriye Ordusu ve Hizbullah komutanları tarafından verilen 5. Fırtına Kolordusu’nun bu yılın ortalarında hazır olması bekleniyor.Suriye Ordusu’nun yapılanmasına göre, kolordudaki askeri mevcudun 40.000 civarı olması bekleniyor.

 

 

Share
758 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?