ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Ocak 2017

 SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Şam, Beşşar Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentileri yalanladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sağlık sorunu yaşadığı yönündeki söylentiler yalanlandı.

Suriye Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Esad’ın Şam’daki El-Şami Hastanesi’nde tedavi gördüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Suriye Devlet Başkanlığı Sarayı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Birkaç gün önce medyada Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentiler yayılmaya başladı. Bazıları bunu yapmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentilerin kaynakları belli. Bunlar sadece bu söylentileri yayanların hayallerini yansıtan akıl yürütmeler” ifadelere yer verildi.

SURİYE (2)

Batı ve Körfez medyasında çıkan bazı haberlerde, Suriye liderinin Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ulaştırılarak Amerikan Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığı iddia edilmişti.

—-

Süveyda Kırsalında 10 Tekfirci Terörist Öldürüldü.

Askeri kaynak; Suriye ordu birliklerinin Süveyda Kentinin yaklaşık 38 km doğusuna düşen Raşiyde Köyü civarında IŞİD’in bir toplanma yerini yoğun ateşe tutmaları sonucunda en az 10 teröristi öldürüp bir dizi yakıt deposunu da imha ettiklerini belirtti.

—-

Kalemun Eteklerinde Çok Sayıda Terörist Öldürüldü.

Askeri kaynak; Suriye ordu birliklerinin Şam kırsalı Kalemun Dağlarında 5 teröristten oluşan IŞİD’li bir terör grubunu pusuya düşürüp üyelerini öldürmeleri ardından silah ve ekipmanlarına el koyduğunu aktardı.

—-

Suriye görüşmeleri Şubat sonuna ertelendi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’de 8 Şubat’ta başlaması planlanan Suriye görüşmelerinin ay sonuna ertelendiğini bildirdi.

Moskova’da “Suriyeli siyasi muhalefet temsilcileri” olarak adlandırılan grupla görüşen Lavrov, geçen yıl nisan ayından bu yana Suriye görüşmeleri düzenlemeyen Birleşmiş Milletlerin (BM) pasifliğinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Lavrov, “Cenevre görüşmeleri 8 Şubat’tan ay sonuna ertelendi. Cenevre’de anayasa çalışması gibi net konulara odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

—-

Suriye Ordusu Deyr ez Zor’da hava üssü kuşatmasını kırmak için ilerliyor.

Geçtiğimiz hafta IŞİD’in bölgede başladıttığı en büyük saldırıyı müthiş bir direnişle püskürten Suriye Ordusu, hava üssü yolunu tekrar açmak için karşı taarruz başlattı.

Hafta sonu başlayan taarruzda, hava üssü yolu boyunca uzanan büyük mezarlıktaki tepeleri kontrol altına alan birlikler, bölgeyi büyük oranda IŞİD’den temizledi.Son saldırıyla yüzlerce kayıp veren IŞİD teröristleri ise bölgede savunma konumuna geçti.

Bölgedeki askeri kaynakların Al Masdar’a verdiği bilgilere göre, hava üssünü şehre bağlayan yolu büyük oranda temizleyen birlikler, kuşatmayı kırmak için son taarruzu gerçekleştiriyor.Dün bölgeden bir video yayınlayan General İssam Zahreddin, bölgede durumun iyi olduğunu ve Deyr ez Zor’un direnişe devam edeceğini söyledi.

 

 

Share
803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?