ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Aralık 2016

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye-1

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Beşar Esad: Türkiye cumhurbaşkanı, Halep’in kurtarılmaması için bütün gücünü kullanıyor.

Suriye cumhurbaşkanı Beşar Esad, el’vatan gazetesine verdiği demeçte, Halep kentinin teröristlerin son ümidi olduğunu söyledi.

El Vatan gazetesine demeç veren Suriye cumhurbaşkanı, Halep kentinin teröristler için son önemli olduğunu zira teröristlerin Şam ve Hums’ta yenilgilerinin ardından tek ümitlerinin Halep kenti olduğunu söyledi.

Halep’in kurtarılması konusunda kararlı olduklarını belirten Esad, Halep’in kurtarılmasının gerçekte teröristlerin hamisi batılıların bölgedeki planlarının yenilgiye uğraması manasına geleceğini söyledi.

Türkiye’nin batılıların yanında bütün gücünü Halep için koymasını da kınayan Esad, özellikle Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Halep’in kurtarılmaması için bütün gücünü kullandığını söyledi.

Esad, teröristlere destek vermeyen bütün ülkelerle müzakere ve ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerini belirtirken, Suriye’nin özellikle de son zamanlarda çok başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Bilindiği gibi 2011’de Suriye buhranın başlamasından bu yana Arabistan, Amerika ve müttefikleri Suriye’nin seçilmiş cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmek için teröristlere her türlü desteği vermekteler.

—–

İran Savunma Bakanı: Halep’teki ateşkes, savaş hilesidir.

İran Savunma Bakanı General Dehgan, Halep’teki zor şartlardan kurtulmak isteyen sivillerin teröristler tarafından insani kalkan olarak kullanıldığını açıkladı.

İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan, İran’ı ziyaret eden Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer’le gerçekleştirdiği görüşmede Irak, Suriye ve Yemen’deki iç savaşların sürdürüldüğü Ortadoğu’nun gerilimli ortamına işaret ederek, “Hepimiz savaş alevlerinin sönmesi için gayret göstermeliyiz” dedi.

İran Savunma Bakanı, Halep’teki zor şartlardan kurtulmak isteyen sivillerin teröristler tarafından insan kalkanları olarak kullanıldığını bildirerek, şu açıklamalarda bulundu: Ateşkes isteğinin asıl amacı insan hakları adı altında bir savaş hilesi gerçekleştirerek, teröristlerin yeniden yapılandırılıp güçlendirilmesidir.

Dehgan, Yemen’deki olaylara değinerek, “Suudi Arabistan, dünya medyasının susmasından yararlanarak, ABD ve destekliyicilerinin gizli yardımlarıyla ateşkes uygulandığına rağmen Yemen’de savaş suçu gerçekleştirip insan haklarını ihlal ediyor” diye konuştu.

Savunma Bakanı Dehgan, Peter Maurer’e hitaben konuşmalarını şöyle devam ettirdi: Bize göre sizin bu konuda üstlendiğiniz ağır görevler, savaş ortamında yaşayanları teselli etmektedir ve biz de bu konuda insani yardımların uygulanması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer de bu görüşmede İran’la işbirliğinin arttırılması gerektiğini vurgulayarak, “Irak, Suriye ve Yemen’de insani yardımların gerçekleştirilmesi için savaştaki tüm taraflar arasında işbirliği kurmayı planlıyoruz ve bu konuda her zaman olduğu gibi İran’ın da yardımcı olacağını bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Bu görüşmenin sonunda iki taraf, insan hakları ve insani yardım konusunda yeni bir anlaşma imzalayarak ilişkilerinin daha da geliştirilmesini sağladı.

——

Suriye Ordusu Halep’in Doğusunda Stratejik Başarılarını Sürdürüyor.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak ordu birliklerinin Halep Kentinin doğusunda teröristleri büyük kayıplara uğratmaları ardından Kadı Asker, Agiyor ve Bab el Hadid semtlerini terörden temizleyerek ahalilerinin güvenliğini sağladıklarını belirtti.

Kaynak 200’den fazla masum sivil vatandaşın güvenli bölgelere çıkışları ve ihtiyaçlarını temin eden ordu birliklerinin çok sayıda teröristi canlı olarak yakaladıklarına da dikkat çekti.

Suriye ordu birliklerinin terörden temizlenen bölgelerde arama tarama operasyonları başlattıklarını belirten askeri kaynak, teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bubi tuzaklarını etkisiz hale getirmekte olduklarını aktardı.

 

Share
665 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?