ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

 

 

SURİYE (3)

 

Beşşar Esad: İran Suriye’nin En Büyük Destekçisidir.

Suriye Cumhurbaşkanı, İran İslami Şura Meclis Başkanı Uluslararası İşler özel yardımcısı ile gerçekleştirdiği görüşmede Suriye’deki altı yıldır süren kriz boyunca İran’ın Suriye’nin en büyük destekçisi olduğunu söyledi.

İran Meclis Başkanı Uluslararası İşler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye Cumhurbaşkanı ile görüşerek bölgedeki gelişmeler hakkında konuştu.

Emir Abdullahiyan Suriye’ye gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretinde Beşşar Esad ile yaptığı görüşmede Halep zaferi ve Astana müzakerelerinden dolayı Suriye Cumhurbaşkanını tebrik etti.

Beşar Esad da bu görüşmede İran İslam Cumhuriyeti’nin altı yıldır devam eden krizde Suriye’nin en büyük destekçisi olduğunu belirtip, Suriye direnişinin tekfirci teröristler karşısındaki son zaferine değinerek şunları söyledi: “Bu zaferlere İran da ortaktır.”

—-

Haresta Bölgesinde Terör Saldırısı Girişimi Çökertildi.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak Şam kırsalının doğusu Haresta Bölgesinde ordu birliklerinin Su İşleri Müdürlüğü yakınlarında tünel açıp askeri noktalara saldırı girişiminde bulunan teröristlerle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti.

Kaynak ‘Ceyş el Fıstat’ adlı radikal teröristlerin bulundukları saldırının çökertildiğini ve saldırgan teröristlerin tümünün öldürüldüğünü kaydederken, çatışmalarda bir askerin şehit, bir askerin de yaralı düştüğünü aktardı.

—-

Terör Örgütleri, Suriye Ateşkesini İhlal Ediyor.

Suriye ordusu, silahlı örgütlerin Suriye Başkenti Şam etrafında bulunan Hersta şehrine sızmalarını engelledi.

Askeri bir haber kaynağının söylediğine göre, silahlı bir grup Hersya ve Arbeyn şehirlerine saldırı düzenledi ancak Suriye ordu güçleri karşı atak yaparak, saldırının başlangıç noktaları olan 3 binayı söz konusu silahlı grubun işgalinden kurtardı.

Aynı zamanda Hersta caddesinde Suriye ordu güçleri ve terör örgütleri arasında çatışmalar devam ediyor, Suriye ordusunun savaş uçakları, teröristlerin mevziilerini bombalıyor.

Teröristlerin saldırıları, anlaşmayı imzalayan grupların, açıkça ateşkesi ihlal ettikleri anlamına geliyor.

söz konusu saldırılar, ateşkesin Astana oturumunda kabul edilmesinin ardından gerçekleşmektedir.

—-

Suriyeli parlamenter: Şam’ın Astana sürecine katılması, teröristlere meşruiyet kazandırmaz.

Suriyeli parlamenter Cemal Rabia, Şam yönetiminin Astana sürecine katılması, teröristlerin meşruiyetini kabul etme anlamına gelmediğini belirtti.

Şam’da İran muhabirine Astana sürecini değerlendiren Rabia, Şam yönetimi Astana sürecine katılmayı kabul etmekle Suriye krizinin çözümünü isteyen tek ciddi taraf olduğunu ispat ettiğini belirtti.

Rabia, oysa başta Muhammed Alluş’un sözleri olmak üzere silahlı muhalif grupların tavrı, onları destekleyen malum ülkelerin hâla çözüm sürecini baltalamak istediklerini ortaya koyduğunu kaydetti.

Rabia ayrıca, Suriye’de tüm taraflar Astana anlaşmasına uymaları durumunda Türkiye silahlı örgütleri kontrol etmekte zorlanacağını, çünkü Katar, Arabistan ve ABD bu grupları silahlı mücadeleden el çekmeye zorlanmadığını vurguladı.

Haber-foto:haber merkezi

Share
565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?