ÜST REKLAM

logo

reklam
28 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

 

SURİYE (2)

 

Suriye’de 6 Terör Örgütü Ahrar’uş Şam’a Katıldı.

Terör örgütü Ahrar’uş Şam, Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren 6 örgütü bünyesine dahil ettiğini duyurdu.

Örgütün bu adımı El Kaide bağlantılı Fetih El Şam’ın (eski adıyla El Nusra Cephesi) Astana’da yapılan barış görüşmelerinde kendilerine karşı komplo kurmakla suçlayıp bu gruplara saldırmasının ardından geldi.

Fetih El Şam’ın arabuluculuk çabalarını reddettiğini belirten Ahrar’uş Şam açıklamasında üyelerine yapılacak herhangi bir saldırının ‘savaş ilanı’ sayılacağını ve bu saldırılara karşılık vermekten sakınmayacağını duyurdu.

—-

Suriye Ordusunun Deyrezzor Kırsalındaki Operasyonları Genişleyerek Sürüyor.

Askeri kaynak Deyrezzor Askeri Havaalanındaki Suriye birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde Havaalanının doğu duvarına ilaveten Cafra Köyü – Beyt Dğaym eksenlerine saldırmaya çalışan IŞİD’li terör gruplarla şiddetli çatışmalara girdiklerini söyledi.

Kaynak; çatışmalarda tekfircilerin sayı ve teçhizatlarıyla ağır kayıplara uğratılmaları ardından sağ kalanların arkadaşlarının cesetlerini yerlerde bırakarak kaçtıklarına dikkat çekti.

Deyrezzor kırsalının kuzeyinde de hava güçlerinin Salhiyet Hatla Bölgesindeki Sakr Petrol İstasyonu civarında sözde ‘el Rukaz’ komuta karargahını imha ettiklerini aktaran kaynak; karargahta bulunan en az 15 teröristi öldürdüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak; Deyrezzor ve kırsalında hava güçlerinin Temvin Bulvarı, Kenamat Semti, Makabir Bölgesi ve Serda Dağına ilaveten Bğayliye, Mrat ve Haşşam köylerinde de IŞİD terör örgütüne tabi komuta karargahları ve hareketlenmelerini hedef aldıklarını beyan etti. Muhabir; hava operasyonlarda buralarda da onlarca teröristin ölü ve yaralı düşürülüp bir kısmı ağır makineli silahla donatılmış araçlarının yok edildiğini belirtti.

—-

Kunaytra kırsalında 8 Nusra teröristi öldürüldü

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak; Suriye topçu birliklerinin Kunaytra kırsalı Hadar Köyünün güneyine düşen Hamriye Tepesinin civarındaki Sendiyanat Mevkisinde çiftçilerin mülkleri ve tarım arazilerini sabote eden Nusra Cephesine tabi bir terör grubunu yoğun ateşe tuttuklarını belirtti.

Kaynak operasyonda 8 teröristin oluşan terör grubunun araçları ve silahlarıyla etkisiz hale getirildiklerini kaydetti.

—-

Suriyeli kaynak: Türkiye Astana sürecini engellemeyi sürdürüyor.

Suriye’nin Astana heyetine yakın bir kaynak, Türkiye’nin bu süreci sabote etme çabaları devam ettiğini açıkladı.

Söz konusu kaynak, bu yüzden Türkiye’nin Astana sürecinde olumlu sonuç elde edilmesi yolunda çıkardığı engellerin ortadan kaldırılması için diğer tarafların arasında istişarelerin devam ettiğini kaydetti.

Bu kaynak SANA haber ajansına verdiği demeçte, Türkiye Astana müzakerelerine sürecin dışındaki bazı tabirleri ve terimleri sokmaya çalıştığını ve sonuç bildirisi diye tarafların onaylamadığı bir bildiriyi yayımladığını ifade etti.

—-

Rusya: İran, Suriye’de ateşkesin sağlanmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Rusya’nın Astana toplantısındaki temsilci heyeti başkanı Alexander Lavrentiev, Suriye’de ateşkesin sağlanmasında İran’ın yardımlarının çok büyük olduğunu bildirdi.

dün akşam Astana’da katıldığı basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, Rusya, İran ve Türkiye heyetlerinin Suriye’de ateşkesi denetleyici gruplar olarak önümüzdeki Şubat ayında tekrar Kazakistan’daki çalışmalarını başlatacaklarını söyledi.

Suriye ordusu ve silahlı Terörist grupların temsilcilerinin de bu çalışma grubuna katılabileceklerini belirten Lavrentiev, bu konferansların düzenlenmesinin temelini BM Güvenlik konseyi kararnameleri ve özellikle de 2254 sayılı kararname oluşturduğunu hatırlatarak, bu kararnamenin, çatışmalara son verilmesini ve siyasi süreç ve görüşmelerin tekrar başlatılmasını ön gördüğünü söyledi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da İran, Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde düzenlenen Suriye barış görüşmeleri sonucunda üç ülkenin kabul ettiği ortak bildiri açıklandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov tarafından okunan bildiri metnine göre, İran, Türkiye ve Rusya Suriye’deki ateşkesin denetlenmesi için üçlü bir mekanizma kurmaya karar verdi.

Suriye’deki krizin askeri bir çözümünün olmadığının altını çizen üç garantör ülke, uluslararası topluma, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 numaralı kararındaki adımların uygulanması için Suriye’deki siyasi süreci desteklemeleri çağrısını yaptı.

 Haber-foto:Haber merkezi

 

Share
643 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?