ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

SURY (1) SURY (2)

Suriye’de Teröristlere Giden Büyük Miktarda Kaçak İlaç Yakalandı.

Suriye Gümrük devriyeleri Hama kırsalının kuzeyinde tekfirci teröristlere giden büyük miktarda ilaç yüklü bir aracı çevirdi.

Hama Gümrük Müdürlüğünde bir kaynak SANA’ya açıklamasında; kaçak ilaçların Avrupa menşeli olduğuna dikkat çekti.

—-

Halep’te iki nokta daha işgalden kurtarıldı.

Haber kaynakları, Suriye’nin kuzeyinde yer alan Haleb’in doğu çevresinde iki kasabanın daha ordu güçlerince düzenlenen operasyon sonucu işgalden kurtarıldığını bildirdi.

Fars haber ajansının verdiği habere göre, Suriye ordu birlikleri ve direniş güçleri, Haleb’in doğusunda IŞİD mevzilerine yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenleyerek, Ummul-Amd kasabasının kapısına kadar ilerlediler.

Direniş cephesi güçleri ayrıca, Deraiye kasabasının kuzeyindeki Serbes ve Hasamiye kasabalarını IŞİD’in işgalinden tamamen kurtarmayı başardılar.

Suriye ordusu da füze ve top atışlarıyla, teröristlerin eş-Şaale kasabasındaki mevzilerini hedef aldılar.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Ummul-Amd ve Tel Rihal köylerinin çevresinde yoğun çatışmalar yaşanmakta ve Suriye birlikleri bu köylere doğru ilerleme kaydetmektedir.

Başka bir haberde de Fethül-Şam teröristlerinin Suriye’nin kuzeyinde sözde Özgür Suriye Ordusu’nun mevzilerine saldırdığı bildirildi.

—-

İdlib Kırsalında Terörist Gruplar Arasındaki Çatışmalar Şiddetlendi. 55 Ölü.

Suriye’nin İdlib Şehrine Bağlı Sermeda Ve İndan Beldeleri Kırsalında Suguruş Şam, Nusra Cephesi, Fethuş Şam, Cephetuş Şamiyye Ve Ahraru Şam Teröristleri Arasında Devam Eden Şiddetli Çatışmalarda Bugün Ölenlerin Sayısı 55’e Ulaştı.

—-

İran’ın Astana Zirvesindeki Güçlü Varlığı Sayesinde Anlaşma Sonuçlarının Suriye Ordusunun Ve Halkının Lehine Gelişmeyle Sonuçlandı.

Suriye ve halkına yönelik evrensel savaşın son bulması amacıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen toplantıların bitiminde ortak deklarasyon ilan edildi.

1) Deklarasyonda Suriye Arap Cumhuriyetinin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne bağlı kalınması ve korunması gereğinin altı çizildi. Suriye devletinin din ve ırk açısından zengin bir devlet olduğuna dikkat çekilen deklarasyonda, Suriye’nin ırkçılık ve mezhepçilikten uzak demokratik bir devlet olduğuna vurgu yapıldı.

2) Deklarasyonda Astana görüşmelerine katılan tüm heyetlerin Suriye’deki krize askeri çözümün olmadığını, yegane çözümün BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararının tam uygulanmasına dayalı siyasi süreçten geçtiği konusundaki kanaatleri belirtildi.

3) Rusya ve İran’ın yanı sıra Türkiye rejiminin Suriye’de çatışmaların perçinleştirilmesi için etkileri altındaki taraflar konusunda nüfuzlarını ve etkilerini kullanmada somut adımlar atacaklarının kaydedildiği deklarasyonda; çatışmaların durdurulması anlaşmasından kastin 29 Aralık 2016 tarihinde üstünde anlaşılan ve BMGK’nin 2016/2336 sayılı kararıyla onayladığı Suriye genelinde çatışmaların durdurulması anlaşması olduğuna işaret edildi.

(söz konusu çatışmaların durdurulması anlaşmasında IŞİD ve Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine ilaveten uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan bu iki terör örgütüyle işbirliği içinde olan ya da çatışmaların durdurulması anlaşmasına uymayan silahlı gruplar anlaşma haricinde tutuluyor.)

4) Astana deklarasyonunda ayrıca söz konusu üç devletin atacakları somut adımlarla çatışmaların durdurulmasına ihlallerin azalması, şiddete sınır koyulması, insani yardımların muhtelif bölgelere kolay ve akıcı bir şekilde ulaşması, Suriye genelinde sivil vatandaşların ulaşımının da kolaylaşmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

5) Çatışmaların durdurulmasının gözetlenmesi için üç ülkeden oluşan etkin bir mekanizmanın belirlenmesinin kararlaştırıldığı deklarasyonda; bu mekanizmanın herhangi bir provokasyon ve ihlalin önüne geçeceği belirtildi.

6) Deklarasyonda üç devletin heyetleri Suriye’de IŞİD ve Nusra Cephesine karşı silahlı grupların birleştirilmeleri ve terör örgütlerinden tamamen ayrılmaları gereğinin bir kez daha altını çizdi.

7) Şubat tarihinde Cenevre’de BM gözetimi altında Suriye hükümeti ile muhalif temsilciler arasında yapılacak diyalog görüşmelerine desteğin belirtildiği deklarasyonda; Suriye’deki krizin bizzat Suriyeliler arasında ve herhangi bir dış müdahale olmaksızın yapılacak siyasi diyaloga tam ve ciddi desteğin altını çizildi.

Şubat tarihinde Cenevre’de BM gözetimi altında Suriye hükümeti ile muhalif temsilciler arasında yapılacak diyalog görüşmelerine desteğin belirtildiği deklarasyonda; Suriye’deki krizin bizzat Suriyeliler arasında ve herhangi bir dış müdahale olmaksızın yapılacak siyasi diyaloga tam ve ciddi desteğin altını çizildi.

Haber-foto:haber merkezi

 

 

 

 

Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?