ÜST REKLAM

logo

reklam
25 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

SURİYE (1)

 

ASTANA GÖRÜŞMELERİ;

Astana toplantısında resmi Suriye heyeti adına konuşan deneyimli diplomat Beşşar Caferi’nin açıklamalarından kesitler:

– Astana görüşmelerinin açılış oturumunda Suriye adına yaptığı konuşmada Caferi; dünyanın dört bir köşesinden azılı ve tekfirci terör sürülerinin toplanıp eğitilmeleri, donatılmaları ve finanse edilmeleri ardından komşu devletlerin sınırları üzerinden Suriye’ye salındıklarını belirtti.

-Caferi altı yıla yakın süredir Suriye ve halkına yönelik sürdürülen savaş ya da basitleştirme amacıyla ‘Suriye krizi’ adı verilen bu duruma son verme olanaklarını tartışma amaçlı düzenlenen bu görüşmelerin sadece ve sadece Suriyeliler arasında olması gereğinin bir kez daha altını çizdi.

-Suriye ve halkına yönelik sürdürülen ve uluslar arası terörün edat olarak kullanıldığı bu evrensel savaşın ‘Suriyeliler arasında kriz’ ya da ‘halk savaşı’ olarak adlandırılmasının gerçeklerle veya mantıkla hiçbir ilgisi olmadığının altını çizen Caferi; bu tehlikeli çarpıtmalara da son verilmesi önemini kaydetti.

-Dünyanın her köşesinden toplanıp gerekli terör eğitimi, finans ve silahlarla desteklenmeleri ardından Suriye’de vahşice terör eylemlerinde bulunmaları için gönderilen tekfirci teröristlerin ‘Suriyeli muhalifler’ veya ‘ılımlı muhalifler’ olarak adlandırıldıklarına dikkat çeken Caferi; cehalet ve karanlık ideolojiyle yürütülen bu terörün siyasi ajandalar kapsamında muhtelif isimlerle adlandırıldığını söyledi.

-Tüm bunların Suriye’de yaşananların Suriye halkının idealleri, talepleri ya da haklarıyla ne yakından ne de uzaktan hiçbir ilgisi olmadığını net bir şekilde kanıtladığına dikkat çeken Caferi; ABD eski dışişleri Bakanı John Kerry’nin son açıklamalarının bu gerçeği bir kez daha net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

-Obama idaresinin Suriye’de şeytani planlarını hayata geçirmek için IŞİD’in Suriye’de yayılması ve Suriye hükümetini zor durumda bırakmasını planlayıp umut ettiğini kanıtlayan bu sözlere dikkat çeken Caferi; ABD ve bölgedeki müttefiklerinin Suriye ve halkını yıkıp öldürmek için uluslar arası radikal terörü edat olarak kullandıklarının da bir kanıtı olduğunun altını çizdi.

-Suriye heyeti başkanı Caferi; tüm Suriyelilerin, dış güçlere hizmet eden, sömürü ve hegemonyayı amaçlayan ajandalar kapsamında faaliyet gösteren terör ve ihanete son vermeye davet etti.

-Basın toplantısında Caferi; görüşmelere katılan terör örgütleri heyeti başkanının açılış oturumunda yaptığı konuşmanın diplomatik liyakatten uzak olup toplantı gündeminden tamamen saptığını belirtti.

-Terör örgütleri heyeti başkanının, Şam ve kırsalında altı milyon insana içme suyu temin eden Fici Su Kaynağının Kaide terör örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından önce zehirlenip sonra da sabote edilmesini savunduğuna dikkat çeken Caferi; uluslar arası terör örgütleri listesinde yer alan Nusra Cephesinin bu cinayetinin kelimenin tam anlamıyla savaş suçu sayıldığının altını çizdi.

-Caferi Astana görüşmelerine katılan terör örgütleri heyetinin diplomatik profesyonellikten uzak olmasının yanında işverenleri tarafından kötüye kullanılmasının, Astana görüşmelerini sabote etmekle birlikte Suriye halkına yardım etme ve bu halka yönelik savaşa son vermede uluslar arası çabaları çökertme amacı taşıdığına vurgu yaptı.

-Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin Astana görüşmelerine katılımcı olarak davet edildiğine dikkat çeken Caferi, dolayısıyla Suriye heyetinin görüşmelere kimlerin katılacağını belirleme gibi bir durumu olmadığını söyledi. Caferi Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin Astana görüşmelerinin sabote edilmesi senaryolarında ortak olmayacağının altını çizdi.

—-

Suriye ordusu, el Bab’a yaklaşıyor.

Suriye ordusu, Halep’in doğu kırsalında 3 köyü daha IŞİD’den geri aldı.

Suriye ordusu, Halep’in doğu kırsalında el Bab’a doğru ilerleyişini sürdürüyor. Pazartesi günkü operasyonlarda 3 köy daha IŞİD’den geri alındı.

Rasm el Alam, El Dariye ve Han Hafire köyleri Suriye ordusunun kontrolüne geçti.

Ordu güçlerinin el Mediyun’a doğru ilerlediği, el Bab’ın güneyindeki IŞİD hedeflerinin de vurulduğu belirtildi.

—-

Suriye Ordusu, Deyr ez Zor’da ilerliyor.

Dün IŞİD’in bölgedeki en büyük saldırılarından birisini püskürten Suriye Ordusu, dün akşam saatlerine doğru karşı taarruza geçti.

Mezarlıklar bölgesine hakim Makbara tepesi dün akşam saatlerinde Suriye Ordusu kontrolüne geçerken, hava üssü tarafında bulunan birlikler de yaklaşık 400 metre kadar batıya ilerledi.

El Emel mahallesinde de birçok noktayı tekrar kontrol altına alan birlikler, mahalledeki bir grup IŞİD teröristini de kuşatarak öldürdü.Bu kazanımların ardından hava üssü cephesinde bulunan birliklerle 137. Tugay üssü arasındaki birlikler arasında kısa bir mesafe kaldı.

Bölgede durumun normalleşmesinin ardından Şam’dan uçakla Kamışlı’ya gelen takviye birlikler, helikopterlerle 137. Tugay kampına indirildi.

Haber-foto:Haber merkezi

 

Share
572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?