ÜST REKLAM

logo

reklam
24 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

suriye (1) suriye (1)

Beşar Caferi: Astana’da Türkiye ile asla görüşmeyiz.

Suriye’nin Astana müzakerelerine katılan heyet Başkanı Beşar Caferi, Astana’da Türkiye ile her türlü ikili görüşmeyi reddetti.

Astana sürecine sayılı saatler kaldığı bir sırada taraflardan çeşitli açıklamalar gelmeye başladı.

Terörist Muhammed Alluş ve beraberindeki sözde muhalif gerçekte terörist heyet de Astana’ya geldi.

Alluş gelir gelmez yaptığı açıklamada, Rusya’ya yalakalık ederek İran ve Suriye’ye ateşkes yolunda engel çıkarmakla suçladı.

Öte yandan Suriye heyetinin Başkanı Beşar Caferi, Türkiye Suriye’nin milli egemenliğini ihlal ettiğini ve Suriye’de terör örgütlerine destek verdiğini ve Suriye krizinin barışçıl çözümünü engellediğin, bu yüzden Suriye ve Türkiye heyetleri arasında asla ikili bir görüşme gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

—-

Terör örgütü en’Nusra’da dağılma süreci başladı.

Terör örgütü en’Nusra’nın yönetim şurası ele başlarından iki kişinin örgütten ayrıldıkları bildirildi.

Presstv’nin haberine göre, sözkonusu kişilerin örgütün iktisadi sorumlusu Ebu Ahmed Zekur ile yine elebaşlardan Abdullah Halep olduğu bildirildi ve bu kişilerin örgütten ayrıldıkları anlaşılıyor.

Sözkonusu teröristler yayınladıkları bildiride, örgütten ayrılma sebepleri olarak örgüt içinde parçalanmışlık, üyeler arasında tefrika, örgütün savaş meydanlarında üstünlüğü ele geçirmek aralarındaki iktidar savaşı ve örgütün geleceğine dair ümidin olmaması olduğunu gösterdiler.

Bu arada Suriye’nin İdlib kentinde dün Ahraruş ŞAm ile CundulAksa örgütleri arasında çatışmaların olduğu bildirildi.

Cuma akşamı da en’nusra ve cundulaksa arasında İdlip’in kuzey bölgelerinde çatışma çıkmıştı.

—-

Halep’te yeni bir Tümen kuruluyor.

Suriye ordusu, Halep kentinde cumhurbaşkanlığı muhafız alayı 30. Tümeni’ni kurduklarını açıkladı.

Açıklamada, bundan böyle Halep’te faaliyet yürüten tüm askeri kurumlar ve birliklerin bu tümenin komutası altında faaliyet yürütmeleri gerektiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca General Zeyd Salih 30. Tümen’in komutanı ve Malik Ulya da Tümen’in kurmay Başkanı olarak atandıkları belirtildi.

—-

Suriye Ordusunun Deyrezzor Kırsalındaki Operasyonları Sürüyor.

Suriye ordu birliklerinin Deyrezzor kırsalının güneyi Serda Dağları civarına düşen Mühendisler Bölgesinde IŞİD’in bir tankını güdümlü füzesiyle imha etmelerinin yanı sıra çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini ifade etti.

Deyrezzor Kentinin güney kenarlarına düşen Makabir Bölgesinde de topçu birliklerinin IŞİD’li bir terör grubunun tüm üyelerini öldürdüklerini aktaran kaynak; tekfircilere ait bir insansız hava aracını da imha ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu arada askeri kaynak; ordu birliklerinin destekçi güçlerle işbirliği içinde Deyrezzor kırsalı Bğayliye ve Ayyaş köylerine ek olarak 137 Tümeninin çevresi, Taym Gaz Sahası ve Huvayka bölgelerinde IŞİD’in mevkileri ve hareket eksenlerini yoğun ateşe tuttuklarını belirtti. Kaynak; operasyonlarda onlarca teröristin ölü düşürülüp bir kısmı ağır makineli silahlarla donatılmış araçlarının yok edildiğini kaydetti.

Deyrezzor Kentinin Ummal Semtinde de ordu birliklerinin teröristlerin bir tankını imha ettiklerini belirten kaynak; Panorama Bölgesi civarında ağır makineli silahla donatılmış bir aracı terörist ekibiyle birlikte yok ettiklerini söyledi.

Buna eş zamanlı olarak hava güçlerimizin Şeyh Yasin ve Ummal semtlerinde teröristlerin cephane ve patlayıcı dolu iki deposunu tamamen imha ettiklerini aktarıldı.

—-

Suriye Ordusu Ve Hizbullah Halep’in Stratejik Bölgesinde Toplanıyor.

Suriye Ordusu ve Hizbullah’ın özel kuvvetlerinden oluşan büyük bir birlik, Halep güneydoğusunda bulunan Hanasir bölgesine ulaştı.

Son günlerde Hanasir doğusunda gerçekleştirdiği operasyonla 4 köyü ve birçok tepeyi kontrol altına alan Suriye Ordusu, bölgedeki operasyonu genişleterek Hama-Halep yolunu güvenli hale getirmeyi ve Tabka yakınlarındaki Meskene platosuna ulaşmayı amaçlıyor.

El Bab güneyinden de taarruza geçen ve birçok köyü kontrol altına alan birliklerin Deyr Hafir üzerinden Meskene bölgesine inmesi planlanırken, bu iki farklı taarruz birliğinin Tabka önlerinde buluşabileceği öngörülüyor. Haber:haber merkezi

Share
634 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?