ÜST REKLAM

logo

reklam
21 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

 

 

suriye (1)

Suriye Ordusu, 2 köyde daha kontrolü sağladı.

Dün Halep şehrinin doğu kırsalında Kaplan Kuvvetleri önderliğinde operasyon başlatan Suriye Ordusu, bugün 2 köyü daha kontrol altına aldı.

Önceki gün 2 köyü kontrol altına alan birlikler, bugün de Afren ve Şhahor köylerinde tam kontrolü sağladı.Bu köylerin ardından bölgede bulunan ve IŞİD teröristlerinin kontrolündeki fabrikalar bölgesine de girmeyi başaran Suriye Ordusu, birçok fabrikayı kontrol altına aldı.

4 köyü kontrol altına birliklerin ilk amacının, şehrin doğusunu ve Şeyh Neccar sanayi bölgesini güvene almak olduğu söyleniyor.

—-

Suriye ordusu, El Bab’ın güneyinde ilerliyor.

Suriye ordusu ve müttefikleri, Halep’in doğu kırsalındaki operasyonlarını sürdürüyor.

Kaplan Birlikleri’nin öncülük ettiği ordu güçleri, El Bab Platosu’ndaki iki köyü IŞİD’den kurtardı.

Ordunun ele geçirdiği köyle Şahur ve Afrin. Bu köyler El Bab’ın güneybatısında yer alıyor.

Bu köylerin alınmasıyla birlikte ordu, El Bab kapılarına 4 km kadar yaklaşmış oldu.

—-

Suriye Başbakanı’nın Tahran’daki temasları sürüyor.

Tahran’da bulunan Suriye Başbakanı bugün temaslarının devamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Nizam Maslahatını Belirleme Konseyi Stratejik Araştırma Başkanı Ali Ekber Vilayeti ile görüştü.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Tahran’da Suriye başbakanı “İmad Muhammed Dib Hamis’i” kabul ederek, teröristlere karşı mücadelede Suriye halkının son başarı ve zaferleri dolayısıyla tebriklerini bildirerek, Halep’in kurtarılmasının Suriye halkının teröristler karşısında kendi vatanlarını en iyi şekilde müdafaa ittiğini ve terör örgütlerinin kendi amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Tüm Suriye dostlarının amacının, barış ve istikrarın bu ülkeye geri dönmesi ve Suriye halkının kendi gelecekleri hakkında karar almasını sağlamak olduğunu belirten Ruhani, Astana’da düzenlenecek olan Suriye konulu gelecek toplantının, Suriye barışı için gerçek bir başlangıç olmasını temenni etti.

Suriye başbakanı da bu görüşmede Halep zaferinin Suriye halkı ve ordusunun direniş ve fedakarlığının ve İran’ın cömert desteğinin bir sonucu olduğunu belirterek, Suriye halkı ve devletinin terörizme karşı mücadelede ve ülke güvenliğini yeniden sağlamada kararlı olduğunu söyledi.

Suriye Başbakanı İmad Hamis bugün ayrıca Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Ekber Vilayeti ile biraraya geldi; görüşmede Vilayeti, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak görüşmelerin Suriye halkı, hükümeti ve müttefiklerinin zaferinin sonucu olduğunu belirtti, Astana görüşmelerinin Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, yabancıların müdahalesine son verilmesi ve Suriye’de onurlu barışın sağlanmasına katkı vereceğini ifade etti.

Hamis de görüşmede, Suriye halkının teröristleri tamamen yok edinceye kadar mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

—-

Suriye ordusu, Halep’in doğusunda geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Suriyeli bir kayak, ordu güçlerinin Haleb’in doğusunda geniş çaplı bir operasyon başlatarak, çevre köylerde kontrol sağladığını duyurdu.

Suriye ordu güçleri, Haleb’in doğusunda geniş çaplı bir operasyon başlatarak, Deyr Hafir köyünün yakınlarındaki iki köyü ele geçirdi.

Suriye güçleri ayrıca, IŞİD’in tedarik yollarını kesmek için başka köylerde kontrol sağlamaya çalışıyor.

Suriye hava kuvvetleri de, Suriye’nin doğusundaki Deyrez-Zor’da IŞİD teröristlerinin toplanma noktalarını hedef alarak, çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdi.

—-

Uluslararası Koalisyon, Suriye’de IŞİD’e Uydu Görüntülerini Veriyor.

Suriye stratejik konular uzmanı; Teröristlerin, Suriye Ordusunun Deyrizor’daki savunma noktalarına yaptıkları bu şiddetli saldırılar uydu desteği olmadan gerçekleşemezdi.

Suriye stratejik konular uzmanı Hasan Hasan Tesnim Haber’e verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: IŞİD terör örgütünün son günlerde Deyrizor’a yaptığı şiddetli saldırılar birkaç noktadan gerçekleştirildi ve hedefler dakik olarak belirlenmişti, bu da örgütün uydu desteği aldığını ispatlamıştır.

Hasan daha sonra uluslararası koalisyonunun IŞİD terör örgütüne verdiği desteğe işaret ederek şu ifadeleri kullandı: Teröristlerin, Suriye Ordusunun Deyrizor’daki savunma noktalarına yaptıkları bu şiddetli saldırı uydu desteği olmadan gerçekleşemezdi. Uluslararası koalisyon IŞİD terör örgütü ile mücadele ettiğini iddia etmektedir ancak IŞİD tarafından Deyrizor’a yapılan saldırıya herhangi bir karşılık vermemiştir ve bu durum uluslararası koalisyonunun hedefinin hiçbir zaman IŞİD olmadığını onların asıl hedeflerinin Washington’un planlarını Suriye’de uygulamak ve bölgedeki savaşı uzatmak olduğunu ispatlamaktadır. Suriye Ordusu ve müttefikleri kısa zamanda Halep’i kurtararak gösterdiği başarı bölgedeki durumu ve dengeleri değiştirmiştir ve böylece Barada Vadisi’nde anlaşmanın hızlı bir şekilde sağlanması ve Doğu bölgesinde müzakere için uygun ortam oluşmasıyla Amerikan-Siyonist projesi sahiplerini tedirgin etmiştir. Teröristlerin Deyrizor cephesine sevki birkaç mesajı içinde barındırmaktadır; bunların en önemlisi, terörist grupların Barada Vadisi’ndeki farkındalıklarıdır böylece Şam dolaylarında yapılan su kesintisi Suriye hükumeti üzerinde baskı oluşacak ve Şam etrafındaki tehditler devam edecek ve Şam çevresinde güvenlik tam olarak sağlanamayacaktı, bu durum onların motive olmalarını ve direnmelerini sağlamıştır.

haber-haber merkezi

Share
598 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?