ÜST REKLAM

logo

reklam
19 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

SURİYE (2)

Suriye Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Ve Hizbullah Kuvvetlerinin Deyr Ez-zor’a Girişi.

Suriye kaynakları, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarının tekfirci IŞİD teröristleriyle mücadele için Deyrizor’a girdiğini ve eş zamanlı olarak teröristlerin mevzilerine saldırılarını arttırdığını açıkladı.

Askeri bir kaynak Tesnim Habere, IŞİD teröristlerine kapsamlı bir şekilde saldırı düzenleyen Deyrizor’daki Suriye kuvvetlerine yardım gönderildiğini söyledi.

Bu kaynak, Suriye Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının ve aynı zamanda Hizbullah askerlerinin bu sabah şehirde konuşlanmış olan kuvvetlere yardım için Deyrizor’a gönderildiğini açıkladı.

Bu kuvvetlerin Deyrizor’a giriş amacı IŞİD teröristlerinin işgali altında bulunan bölgeleri yeniden almaktır ve Deyrizor şehrinin çeşitli bölgeleri dört gündür IŞİD teröristlerinin şiddetli saldırılarına şahit olmaktadır.

Öte yandan Suriye Ordusu, Deyrizor’daki destek kuvvetlerinin iş birliği ile Serde-2 ekseninde ve özellikle El-Amel bölgesinde teröristlerin saldırılarını geri püskürtmeye devam etmektedir. Suriyeli kaynaklar IŞİD teröristlerini sızdıkları bölgelerden çıkartmak için Deyrizor Havaalanı etrafında şiddetli çatışmalar yaşandığını belirttiler.

Teröristleri destekleyen medya, Deyrizor’daki çok sayıda yaralı IŞİD teröristinin Rakka’daki hastanelere gittiğini açıkladı.

Suriye Ordu kuvvetleri El-Cure, El-Muvazzefeyn, El-Kasur, El-Filat ve El-Ummal olmak üzere beş bölgede ve şehre askeri ve sivil yardım yapılan tek kanal olan askeri havaalanında kontrolü sağladılar.

—-

Suriye Ordusu el-Bab güneyinde büyük bir taarruz başlattı.

Suriye Ordusu’nun seçkin birliği Kaplan Kuvvetleri önderliğindeki güçler, bugün öğle saatlerinde Halep şehrinin doğusunda teröristlere karşı beklenen taarruza başladı.

El Bab güneyi ve güneybatısında başlayan operasyonlarda Rasm el Abud kasabası ve Muşheyrife köyü ordu kontrolüne geçti.Rasm el Alam kasabasına da girmeyi başaran birlikler, bölgede ilerlemeye devam ediyor.

Suriye Ordusu, şehrin doğusunda başlayan bu taarruz için uzun süredir bölgeye yığınak yapıyordu.Şehrin doğusunun güvene alınmasından sonra asıl hedefin Deyr Hafir üzerinden Tabka bölgesine inmek olduğu, bildirilmşti.

—-

Faysal Miktad ve Cabiri Ensari Astana oturumunu görüştü.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yardımcısı Caber Ensari ve Suriye Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Faysal Miktad, Astana toplantısı arifesinde Tahran’da görüştüler.

Geçtiğimiz gün öğleden sonra İran-Suriye Ortak Siyasi Komitesi oturumlarına katılmak amacıyla Tahran’a gelen Suriye dışişleri bakanlığı müsteşarı Miktad, dün akşam İran-Suriye ortak siyasi komite oturumu çerçevesinde Ensari ile görüştü.

Görüşmede taraflar 23 Ocakk’ta Astana’da Suriye Hükümeti temsilcileri ve muhalif guruplar toplantısı ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

İran-Rusya ve Türkiye nezaretinde düzenlenecek Astana görüşmelerinde Suriye krizinin siyasi çözümü hedeflenmektedir.

Ayrıca Astana’da BM temsilcisi heyetine başkanlık edecek olan BM Genel Sekreteri özel temsilcisi yardımcısı Ramzy İzzettin Ramzy dün Caber Ensari ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Suriye meselelerini ele aldı.

—-

İran Özel Sektörü Suriye İle Teamül İçinde Olmaya Hazır Olduğunu Bildirdi.

İran ticaret, sanayi, maden ve tarım odası başkanı, İran özel sektörünün çok güçlü olmasının, Suriye ile ilişkilerin genişletilmesinde olumlu bir durum olduğunu bildirdi.

Dün Suriye başbakanı İmad Hamis ile görüşen İran ticaret, sanayi, maden ve tarım odası başkanı Gulam Hüseyin Şafii, İran özel sektörünün Suriye ile teamül içinde olmak için özel plana sahip olduğunu bildirdi.

İranlı şirketlerden bir çoğunun şu anda Orta Asya ve Afrika’nın bir çok ülkesinde bir takım önemli projeleri hayata geçirmekte olduklarını ve ikili ilişkilerin genişletilmesi için geniş bir kapasitenin mevcut olduğunu belirten İran ticaret, sanayi, maden ve tarım odası başkanı Şafii, İran ve Suriye özel sektör arasında uzun vadeli işbirliği için gerekli alt yapının oluşturulması ve yol haritasının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Suriye başbakanı da bu görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi bir ilişkinin mevcut olduğunu ve bunun ise tüm alanlarda ikili işbirliğinin gelişmesine zemin hazırladığını belirterek, Tahran temaslarından amacının İran ve Suriye arasındaki işbirliğinin artırılması olduğunu bildirdi.

 

 

EL-BAB(KAPI) KARANLIĞA AÇILMAYACAK!

Beş yıl on ay önce başlayan emperyalist saldırıda, emperyalist devletler ve devletçikler şu ana kadar onlarca milyar dolar harcadılar ancak küresel havuz medyasına göre diktatör, emperyalizme karşı beş yıl on aydır direnen Suriye halklarına göre ise direnişin bayrağı olan Beşşar Esad’ı deviremediler; anlaşılan o ki Suriye halkları, Beşşar Esad’ı direnişin bayrağı olarak kabul edip onun etrafında kenetlenmeye devam ettikçe, emperyalist devlet-devletçiklere Suriye sahasına gönderdiği taşeron örgütlere karşı direnmeye devam ettikçe sözkonusu emperyalist devlet-devletçikler Beşşar Esad’ı deviremeyecekler de.

*    *    *    *

Neyse Bab’a gelelim. Beş aydır süren veya sürdürülmeye çaılışılan şu meşhur El-Bab operasyonunu biliyorsunuz.

TSK’nın, ÖSO unsurlarını yanına alarak almaya çalıştığı bir kent bu. Fakat nedense beş aydır alınamadı.

Bab kenti, Halep’in doğusunda bulunuyor. Bölgenin heterojen olması ayrı bir önem taşıyor iken bu kentten sonra IŞİD çetesinin Suriye’de karargahı olan Rakka’ya giden güzergahta Deyr Hafı’ın olması da bölgeye ayrıca stratejik anlamda büyük bir önem kazandırıyor.

*    *    *    *

Koalisyon uçaklarının bölgeyi yüzlerce defa bombalaması, küresel havuz medyasında şişirilen kahramanlık destanları, her gün ”şu kadar IŞİD’li yok edildi, bu kadar etkisiz hale getirildi” vs… Emperyalizmin kalemşörü olan küresel havuz medyasının manipüle haberlerine itibar etmeyin.

Şöyle bir karşılaştırma yapalım;

Maltepe

Nüfus: 490.000

Yüzölçümü; 278 km2

*

El Bab

Nüfus:140.000

Yüzölçümü ; 30 km2

(Kaynak vikipedi)

*

Bab’ın nüfusu İstanbul’a bağlı Maltepe’nin üçte biri, yüzölçümü ise Maltepe’nin dokuzda biri kadar.

Küresel havuz medyası; koalisyon uçakları, TSK ve ÖSO’nun Bab’ta her gün ikiyüz-üçyüz hedefi vurduğunu servis ediyor. Sayısal anlamda bu verilere baktığımızda Bab’ın diş kovuğu kadar olduğunu, ancak alnamadığını, dolayısıyla Bab’ta bir tiyatronun döndüğünü, Türkiye’nin ve TSK’nın bu tiyatroda emperyalizme kurban edildiğini görüyoruz. Sadece otuz kilometre karelik yüzölçümü olan ve küresel havuz medyasına göre bugüne kadar binlerce hedefin vurulmasına rağmen şu ana kadar alınamayan Bab(Kapı), yeni gelişmelere gebe. Dün, Suriye ordusuna bağlı elit birliklerden oluşan Kaplan Kuvvetleri, bölgeye yönelik büyük bir taarruz başlattı.

Kaplan Kuvvetlerinin bu taarruzu sonrasında Bab’ın(Kapının) ne yana açılacağını tahmin etmek pek zor olmasa gerek.

IŞİD’in karanlık yüzünün zorladığı Bab(kapı), emperyalizmin ve kalemşörü küresel havuz medyasının bütün kirli yalanlarına inat karanlığa değil, Suriye Halk Ordusunun botlarının direnişi ile aydınlığa açılacak; bekleyin ve görün!

foto-haber: haber merkezi

 

 

Share
741 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?