ÜST REKLAM

logo

reklam
16 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye (1) suriye (3)

General Vahidi: Müzakereler Şam’a taşınmalı.

İran Milli Savunma Yüksek Okulu Başkanı, Karşı tarafın ateşkes fırsatından yararlanarak, tekfirci teröristlere destek verme ihtimalinin gayet yüksek olduğunu belirtti.

İran Milli Savunma Yüksek Okulu Başkanı General Ahmed Vahidi, Suriye’de kurulan ateşkese işaret ederek, “Karşı tarafın ateşkes fırsatından yararlanarak, tekfirci teröristlerin yeniden yapılandırılması için onlara destek verme ihtimali gayet yüksektir. Bu yüzden tamamen dikkatli olmamız lazım ve bunu da unutmamalıyız ki karşıdakiler, Suriye ve direniş eksenini ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar” açıklamalarında bulundu.

Eski İran Savunma Bakanı General Vahidi, Suriye’deki siyasi müzakerelere değinerek, şu ifadeleri de kullandı: Bu görüşmeler Suriyeli taraflar arasında ve Şam’da yapılmalıdır, ancak bunun için de müzakere sürecinin biraz ilerlemesi gerekiyor.

—-

Suriye ordusu İsrail’i uyardı.

Suriye ordusu, korsan İsrail’in Şam’ın Meze askeri havalimanına düzenlediği saldırının ardından bu rejimi uyardı.

Haber kaynakları korsan İsrail’in Cuma günü sabah saatlerinde söz konusu havalimanına saldırdığını duyurmuştu.

Suriye ordusu olaya gösterdiği tepkide saldırının sonuçları konusunda siyonistleri uyardı.

—-

Suriye Ordusu’ndan binlerce asker, yeni operasyon için el-Bab yakınlarına gönderildi.

Halep şehrini kontrol altına alan birlikler, kırsal bölgelerde büyük taarruzlara hazırlanıyor.İlk hedefin ise el-Bab güneyinde yer alan Deyr Hafir ve çevresi olduğu bildiriliyor.

Önceki gün binlerce askeri Kuveyris askeri üssü ve tesislerinde toplayan Suriye Ordusu, Deyr Hafir üzerinden Tabka hava üssüne ulaşmak için hazırlanıyor.Bölgedeki rütbeli bir askerin Al Masdar’a verdiği bilgilere göre, operasyon Tabka üssüne ulaşana kadar devam edecek.

—-

Suriye Ordusunu Nusra Teröristlerinin Mevzilerine Saldırıları Devam Ediyor.

Suriye Ordusuna ait savaş uçakları bugün Şam’ın batı kırsalında bulunan Besime ve Ayn’ul Hazra kasabalarında Nusra Cephesi teröristlerinin mevzilerini yoğun bir şekilde bombaladı. Suriyeli kaynaklar ordu kuvvetlerinin bu bölgede ilerleyişiyle eş zamanlı olarak, teröristlerle girdikleri çatışmanın ardından Besime kasabasındaki El-Şairi ve etrafındaki binaları da kurtardığını açıkladı.

Terörist grupların birçok sabotaj ve saldırısının ardından imar ve bakım ekipleri bugün, tekfirci teröristlerin saldırıları sonucu Ayn’ul Fice’de Şam içme su depolarında meydana gelen hasarları onarmak için Dir Kanun bölgesine girdiler.

Suriye Cumhurbaşkanlığı Muhafız Komutanlığı dün Vadi Berdi’de bulunan Dir Kanun bölgesinde Ayn’ul Fice’deki Ehar-ı Şam lideri gibi silahlı kişilerin komutanlarıyla görüştü ve aralarında anlaşma sağlandı. Bu anlaşmanın en önemli maddelerinden biri, bakım ve imar ekiplerinin içme su depolarına girmesiydi.

Suriye Uzlaşma Bakanlığı da Vadi Berdi’de aralarında 50 silahlı kişinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişinin durumunun düzeldiğini ve halkın bölgede bütün silahlı faaliyetlerin sona ermesi yönündeki taleplerinin artmasıyla birlikte, durumlarının düzelmesini isteyen kişilerin de sayılarının her geçen gün arttığını açıkladı.

Halep’te de terörist gruplar, Halep’in batısındaki bazı bölgelere ateş açarak, ateşkesi ihlal etmeye devam ettiler.

Öte yandan terörist grupları destekleyen basın, Halep’in kuzeydoğusunda bulunan El-Bab şehri yakınlarındaki askeri karargahlarına Fırat kalkanı operasyonları çerçevesinde Türkiye tarafından yeni asker ve destek güçlerin geldiğini açıkladı.

Aynı zamanda IŞİD terör örgütünden 22 terörist Halep’in kuzeydoğusunda bulunan mevzilerine düzenlenen hava saldırısında öldürüldüler.

Share
740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?