ÜST REKLAM

logo

reklam
12 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

15995422_1636640659683300_1059890573_nTekfirci Teröristlerin Halep Kırsalına Sızma Girişimi Çökertildi

Askeri kaynak; ordu birliklerinin Halep Kentinin yaklaşık 52 km doğusuna düşen Hava Akademisinde askeri noktalara IŞİD’li terör gruplarının sızma ve saldırma girişimlerini çökerttiklerini ifade etti.

Kaynak; operasyonlarda çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürülüp ağır makineli silahla donatılmış 8 aracın da yükleriyle birlikte tamamen imha edildiğine dikkat çekti.

—-

Berada Vadisinde Yer Alan 4 Köyden Gelen Teröristler Suriye Ordusuna Teslim Oldu.

Saha kaynakları Şam kırsalının kuzeybatısı Berada Vadisinin Deyr Kanun, Hreyra, Berhaliye, Kefar el Avamid ve Kfeyr el Zeyt belde ve köylerinden onlarca silahlının silahlarıyla birlikte ordu birliklerine teslim olmak için Deyr Kanun Askeri Barikatına geldiklerini belirtti.

—-

ABD, İran gemilerine ateş açtı.

Reuters’ın askeri yetkililere dayandırdığı son dakika haberine göre, telsiz irtibatı ve ABD ordusuna ait bir helikopterden atılan dumana rağmen kendilerine yakınlaşan İran’a ait dört gemiye 3 kez uyarı ateşi açıldı.

ABD’li yetkililerin aktardığına göre, USS Mahan destroyeri, Hürmüz Boğazı’nda kendilerine 800 metre kadar yaklaşan İran gemilerini uyardı fakat yanıt gelmeyince uyarı ateşi açıldı.

—-

Nusra Cephesi’nin Hama’da başlattığı büyük saldırı ordu tarafından püskürtüldü.

Nusra Cephesi önderliğindeki cihatçılar, dün akşam saatlerinde Hama’da bulunan Selemiye şehri batısında ordu noktalarına geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Khunayfis, el-Ramliyeh, ve el-Sultaniye kasabaları ve çevresindeki kontrol noktalarına saldırı başlatan cihatçı gruplar, ilk saatlerde küçük bir kontrol noktasını ele geçirdi.

Gece boyu devam eden saldırılarda ordu karşısında daha  fazla ilerleme kaydedemeyen cihatçılar, sabah saatlerine doğru geri çekilmek zorunda kaldı.

Selemiye şehrinden ordu noktalarına takviye olarak gelen Ulusal Savunma Kuvvetleri ise gece saatlerinde kaybedilen kontrol noktasını tekrar almak için karşı taarruza geçti.Bölgede çatışmalar devam ediyor.

—-

Aoun: Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesini istiyoruz.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aoun, Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesi gereğini vurgulayarak, ‘’Umarım Suriye krizinin çözümü için yapılan çabalar, Suriyeli mültecilerin sorunlarını çözecek bir yol bulunmasına yardımcı olur’’ dedi.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış İlişkileri komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi ve yanındaki heyet ile Beyrut’ta görüşen Aoun,’’Lübnan’daki Suriyeli mülteci sayısı ülke nüfusunun yarısı kadara ulaşmış ve bu ekonomik ve güvenlik bakımından negatif sonuçlar doğurmuştur’’ dedi.

Terörizmle mücadelede işbirliği önemine değinen Aoun, ‘’Lübnan askeri ve güvenlik kuvvetleri teröristlerle mücadelede başarı sağlamışlardır’’ dedi.

Ülkesindeki Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası durumun normale döndüğü belirten Aoun, Lübnanlılar arasındaki anlaşmanın Lübnan’da daha çok güvenin sağlanmasına sebep olduğunu söyledi.

 

 

Share
625 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?