ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye-1 suriye-2 suriye-3

Beşşar Esad: Cumhurbaşkanı Olarak Kalmasının Ya da Çekilmesinin Tamamen Suriye Halkının İradesine Bağlıdır.

Günün birinde görevinden çekilmeyi düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya cevabında Esad; kuşkusuz düşündüğünü ifade etti.

Esad kendisinin cumhurbaşkanı olarak kalması ya da çekilmesinin tamamen Suriye halkının iradesine bağlı olduğunu belirtti. Halkın desteği olmaksızın hiçbir liderin başarılı olmasının ya da görevinde kalmasının mümkün olmadığını ifade eden Esad; seçimlerde kazanması halinde halkın kendisini istemediğini görmesi halinde bu görevinden istifa edebileceğini söyledi.

Özellikle Suriye gibi bir ülkede cumhurbaşkanının görevini sürdürmesi ve ülkesi için bir şeyler yapması için halkın desteğinin gerekli olduğunu vurgulayan Esad; meselenin kendisine değil, Suriye halkına bağlı olduğunu kaydetti.

—-

Tekfirci Teröristler Kefrayya Ve Fua Beldelerini Hedef Aldı.

Ceyşul Fetih (Fetih Ordusu) çeteleri bugün İdlib Kentinin yaklaşık 10 km kuzeyinde yer alan Fua ve Kefrayya beldelerine gaddar saldırılarını sürdürdü.

3 yıldan fazla süredir bu çetelerin sıkı kuşatması altında yaşam mücadelesi veren beldelerden yerel kaynaklar SANA ile telefon bağlantılarında; civar beldelerde siperlenen teröristlerin iki beldeyi füze, havan roketleri ve keskin nişancı silahlarıyla hedef aldıklarını belirtti. Kaynaklar gaddar saldırılarda 2 vatandaşın şehit düştüklerini, aralarında çocukların bulunduğu 8 vatandaşın da yaralandıklarını ifade etti.

—-

Hama Kırsalında Çok Sayıda Terörist Öldürüldü.

Hama kırsalının doğusu Selemiye Kentinin de batısında Homs il idari sınırlarına yakın düşen Tlul el Humr Bölgesinde Nusra Cephesinin toplanma yerleri ve araçlarının Suriye ordu birlikleri tarafından imha edildiğini ifade eden askeri kaynak; operasyonlarda ağır silahlarla donatılmış 3 araçla birlikte aralarında bariz tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiklerini aktardı.

—-

Fransa’nın cihatçılara gönderdiği roketler Suriye Ordusu’nun eline geçti.

Suriye Ordusu, Hama şehrinin kuzeyinde cihatçıların gizli mühimmat deposunu bir baskınla ele geçirdi.Depoda yüzlerce Fransız üretimi roket ve havan bulundu.

Hama’nın kuzeyinde bulunan ve Alevilerin yaşadığı Ma’an kasabası yakınlarında bulunan mühimmat deposunda Fransa’ya ait 45 adet 68mm SNEB tipi roket bulundu.Roketlerin yanı sıra depoda yüzlerce 81mm’lik havanlar da ele geçirildi.

Ma’an kasabası, birkaç ay önce Çeçen cihatçıların eline geçmiş fakat ordunun başlattığı karşı taarruz ile cihatçılar bölgeden kaçmıştı.Geride ise tonlarca mühimmat bırakmışlardı.

—-

Savaş uçakları Halep güneyinde Nusra Cephesi’ni vurmaya başladı

Suriye Ordusu’na bağlı savaş uçakları, bu yıl ilk kez Halep şehrinin güneyinde operasyon gerçekleştirdi ve Nusra Cephesi hedeflerini vurdu.

Suriye Ordusu’nda görev yapan bir havacı yetkilinin Al Masdar’a verdiği bilgilere göre, savaş uçakları Tel Eys ve Han Tuman kasabaları başta olmak üzere birçok noktayı hedef aldı.Halep’in güneyine ek olarak İdlib sınırları içerisinde bulunan Sarakib’te de savaş uçakları Nusra Cephesi hedeflerini vurdu.

Suriye Ordusu ve Hizbullah’ın Halep şehrinin güneyinde Nusra Cephesi’ne karşı büyük bir taarruz için hazırlandığı da biliniyor.

 

Share
749 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?