ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

 

suriye-2

İran Suriye’de var ve var olmaya devam edecek.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran aktif bir aktör olarak Suriye’de bulunduğunu ve bulunmaya da devam edeceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi verdiği özel mülakatta bölgenin gündemini değerlendirdi.

Kasımi ad vermeden bazı ülkelerin son yıllarda Suriye’de tehlikeli bir kumara oturduklarını ve tüm varlıklarını ortaya koyduklarını, fakat ağır bedel de ödediklerini belirtti.

Kasımi, ancak İran bu durumdan asla mutlu olmadığını ve olmayacağını vurguladı.

Kasımi, İran Suriye’nin yasal yönetimi ve toprak bütünlüğü ve milli egemenliğini savunduğunu ve savunmaya da devam edeceğini, Beşar Esad’ı silmeye çalışanların şimdi Esad’ın alternatifi olmadığını kabul ettiklerini kaydetti.

—-

Berada Vadisinde Çok Sayıda Terörist Öldürüldü.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak, Suriye ordu birliklerinin Şam kırsalı Berada Vadisinde tekfirci ve hain teröristlere yönelik operasyonları kapsamında aralarında elebaşların bulunduğu çok sayıda teröristin ölü yaralı düşürdüklerini belirtti.

Kaynaklar öldürülen teröristlerin arasında Bseyma Beldesindeki teröristlerin askeri elebaşı ‘Saddam’ lakabıyla bilinen Riyad Delati ve Nusra Cephesine tabi ‘Ahrar Bseyma Taburu’ adıyla bilinen terör çetelerinin elebaşı İmad Ramazan’ın bulunduklarına dikkat çekti.

—-

Homs Kırsalındaki Teröristlere Darbe İndirildi.

Askeri kaynak; Suriye ordu birliklerinin bugün sabah saatlerde Homs Kentinin yaklaşık 90 km doğusuna düşen T-4 (Tifor) Bölgesindeki 4. İstasyonun kuzeyine düşen Tiyas Tepelerinde IŞİD’li terör gruplarıyla şiddetli çatışmalara girdiklerini ifade etti.

Kaynak; ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda tekfircilere ait bir tank ve 4X4 çeker araçlarının yükleriyle birlikte imha edilip onlarca teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü belirtti.

—-

Şeyh Naim Kasım: Halep’teki zafer Allah’ın hediyesiydi.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, şehitlerin kutsal kanları sonucu elde edilen Halep zaferini, Allah’ın hediyesi olduğunu bildirdi.

El Alem’e konuşan Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Hizbullah ve Suriye güçlerinin Halep savaşındaki başarılarının önemli nedenlerine değinerek, bu güçlerin teröristlerin en ölümcül silahı olan intihar saldırılarını tamamen hazimete uğrattığını açıkladı.

Şeyh Naim Kasım, “Direniş güçleri ve Suriye Ordusu, kutsal inançları ve iradeleriyle, teröristlerin bu silahını devre dışı bıraktılar ve bu da Halep’teki savaş alanında tüm denklemleri değiştirdi. Tekfirci düşüncenin karşısında direniş ve şehitlerin kutsal kanları sonucu elde edilen Halep zaferi, Allah’ın hediyesiydi” ifadelerinde bulundu.

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı, Hizbullah’ın Suriye krizinin son bulunması yönde her zaman siyasi çözüm yollunu destekleyeceğini açıklayarak, bu grubun Suriye ve bölgede hiçbir plana sahip olmadığını bildirdi ve asıl amacının Lübnan ve tüm bölgede istikrarın yerleşmesi olduğunu belirtti.

Share
637 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?