ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye

Homs Kırsalındaki Teröristler Ağır Kayıp Verdi.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak; Suriye ordu birliklerinin Homs Kentinin yaklaşık 90 km doğusuna düşen T–4 (Tifor) Bölgesinde Şreyfe’nin güneydoğusundaki askeri noktalara saldırmaya çalışan IŞİD’li terör gruplarla şiddetli çatışmalara girdiklerini ifade etti. Kaynak; çatışmalarda terör gruplarının üyelerinin ölü ve yaralı düşürüldüğünü, sağ kalan tekfircilerin ise silah ve mühimmatlarını arkalarında bırakarak kaçtıklarını belirtti.

Homs kırsalının kuzeydoğusunda da ordu birliklerinin IŞİD terör örgütüne karşı nitelikli operasyonlarını sürdürdüklerini aktaran kaynak; Suen Bölgesinde tekfircileri sayı ve teçhizatlarıyla birlikte ağır kayıplara uğrattıklarını sözlerine ekledi.

—-

Teröristler, Şam’ın su kaynaklarını kirleterek hastalıkların yayılmasına sebep oldular.

Teröristler, Suriye’nin başkenti Şam’ın su kaynaklarını kirleterek bu şehirde muhtelif hastalıkların yayılmasına sebep oldular.

Dpress internet sitesinde yer alan habere göre Şam İbni Nefis hastanesi sindirim hastalıkları uzmanı Akiyd Ali, kirli su kullanımının son bir kaç gün içinde sindirim hastalıklarından rahatsız olanların sayısını günde üçten 15’e çıkardığını bildirdi.

Akiyd Ali, suyun kirlenmesinin asıl sebebinin ise teröristlerce suya zehirli maddeler katılması olduğunu bildirdi.

Öte yandan Suriye hükümeti, Vadi Barada’daki ana su şebekesini havaya uçurarak Şam’ın büyük bölümünün suyunu kesen silahlı grupları BM’ye şikayet etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM Genel Sekreterliğine ve BM Güvenlik Konseyine iki ayrı yazı göndererek kimi ülkeler tararından ılımlı diye nitelenen silahlı grupların Vadi Barada ve Neba el-Fica’daki ana su şebekesini havaya uçurarak başkent Şam’ın suyunu kestiğini bildirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, terörist grupların bu eylemi sebebiyle Şam’ın yüzde 80’ninin içme suyundan mahrum kaldığını belirterek uluslar arası toplumun 7 milyon kişi için vahim sonuçlar doğuran bu eylem karşısındaki sessizliğini kınadı.

Sivillerin suyunun kesilmesinin bir savaş suçu olduğunu belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, Batılı ülkelerle bazı bölge ülkeleri tarafından desteklenen silahlı grupların da Halep’ten çıkarılmadan önce kentin büyük bölümünün suyunu kestiğini hatırlattı.

Uluslar arası toplumun bu saldırılar karşısındaki sessizliğinin terörist grupları Suriye’nin altyapısını tahrip etme konusunda cesaretlendirdiğini belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM’den ve BM’ye üye devletlerden saldırıyı kınamasını ve Şam’ın yeniden suya kavuşturulması için gereken tedbirleri almasını istedi.

Suriye ordusunun Vadi Varada’da bölgesindeki ilerleyişini durdurmak için buradaki içme suyu tesislerini koz olarak kullanan silahlı gruplar, ordunun operasyonlarının artması üzerine Şam’a içme suyu sağlayan ana şebekeyi bombayla havaya uçurmuştu.

—-

Suriye Ordusu, Barada Vadisi’nde ilerliyor.

Suriye Ordusu, Şam’a giden su kaynakları üzerinde bulunan Barada Vadisi’nde bugün itibariyle önemli ilerleme kaydetti.

Geçtiğimiz hafta başkent Şam’a giden ve yaklaşk 5 milyon kişinin faydalandığı su kaynakları, bölgedeki cihatçılar tarafından kesilmişti.Bu gelişmenin ardından 4. Mekanize Tugayı ve Kalamun Kalkanı birlikleri öncülüğünde operasyona başlayan Suriye Ordusu, vadi çevresinde birçok tepe ve savunma noktasını kontrol altına aldı.

Bu sabah Bassima kasabasının kuzeyini hedef alan birlikler, çok sayıda el-Nusra ve Ahrar Şam militanını öldürdü ve akşam saatlerine doğru Dahret el-Naylah bölgesini kontrol altına aldı.

 

Share
771 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?