ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye-1

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Beşar Esad: Teröristlerle mücadele sonuna kadar sürecek.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar el Esad dün Kilikya Ermeni Ortodoks Kilisesi Katolikosu I. Aram Keshishian ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Görüşmede Katolikos I.Aram Halep Kenti ve ahalisinin terörden kurtarılmaları münasebetiyle Cumhurbaşkanı el Esad ve Suriye halkını kutladı. Halep’in dış destekli terör nedeniyle yıllar boyunca yaşadığı acılara işaret eden Katolikos I. Aram; Suriye’nin tamamının en kısa süre içinde terörden kurtulmasıyla birlikte Suriye ve halkının istikrara kavuşması için sadık temennilerini ifade etti.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad ise Suriye’nin altı yıldır maruz kaldığı evrensel terörün Suriye halkını tüm bileşenleriyle hedef aldığına dikkat çekti. El Esad bu savaşın, Suriye halkının birliğini ve homojenliğini sabote etme gibi temel hedeflerinde başarısız kaldığını belirtti. Savaşta Suriyelilerin saflarını birleştirmekle birlikte vatanlarına ve sahip oldukları tarih ve kimliğe daha çok tutunduklarına vurgu yapan el Esad; Suriye ve halkının asırlar boyunca sahip oldukları medeniyet ve asil tarihe işaret etti.

Bu arada Suriye ordusunun teröristlere karşı Suriye’nin bir çok yerinde saldırıları sürüyor. Teröristler Suriye’de ateşkesi çiğnemeye devam ederken, ateşkes terör örgütü IŞİD ve en’Nusra’yı kapsamıyor.

—-

Kasımi: Türkiye makamlarının ölçüsüz açıklamaları Suriye’de şartları karmaşık hale getiriyor.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye dışişleri bakanının son açıklamalarına tepki göstererek, ”Türkiye makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları şartların daha da karmaşık hale gelmesine ve Suriye buhranının siyasi çözüm yolunda sorunların artmasına neden olduğunu söyledi.

Kasımi, dün gece yaptığı açıklamada, İran’ın Moskova 3’lü sürecin ortağı olarak, Moskova’da varılan anlaşmanın ciddi olarak uygulanmasından yana olduğunu ve Türkiye makamlarından da bu anlaşmanın bir tarafı olarak bu anlaşmaya ve taahhütlerine aykırı hareket etmelerini beklediğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Suriye’de mevcut ateşkesin muhalif silahlı gruplar tarafından sürekli bir şekilde çiğnendiğini ve alınan bilgilere göre, yalnızca bir günde 45 kez ateşkesin çiğnendiğini ve gerektiğinde bununla ilgili detayların açıklanabileceğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, bu gerçeklerin dikkate alındığında ”Eğer Türkiye kalıcı ateşkes ve Suriye buhranın siyasi yoldan çözümü doğrultusunda görüşmeler ortamı hazırlanmasından yanaysa ve de Moskova’da varılan anlaşma çerçevesinde ateşkesin garantörlerinden biri ise, muhalif gruplar tarafından ateşkesin çiğnenmesi karşısında gerekli tutumu göstermesi ve tepkisini ortaya koyması gerektiğini ve diğerlerini suçlamaktan vazgeçmesi gerektiğini” söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın bu zamana kadar ateşkesin icrası ve Suriye’de soruna siyasi çözüm yolu bulunması konusundaki çabalarını bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdüreceğini belirtti.

Türkiye dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, salı gecesi yaptığı açıklamada, (Ankara’nın desteğindeki terörist) silahlı grupların ateşkese bağlı olduklarını iddia etti.

—-

Suriye Ordusu Homs Kırsalında İlerliyor.

Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında; Homs kırsalının doğusu Dördüncü İstasyon ve Avamid Tepesi civarlarına ek olarak Mhasse ve Barida bölgelerinde IŞİD’e karşı nitelikli operasyonların geçekleştirildiğini ifade etti. Kaynak Tedmur Kenti kırsalına düşen söz konusu bölgelerde gerçekleştirilen operasyonlarda terör örgüte ait bir dizi araca ek olarak aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Yine Homs kırsalının doğusu Cub el Cerrah Bölgesinde yer alan Şendahiye ve Kuzey Mşeyrfe beldelerinde IŞİD çetelerine ait operasyonların düzenlendiğini belirten kaynak, operasyonlarda birçok teröristin ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiklerini söyledi.

Askeri kaynak Homs kırsalının kuzeyi Um Şarşuh ve Cvalik beldelerinde ise Nusra Cephesi ve çatısı altında bulunan terör grupların mevki ve araçlarını top ateşine tuttuklarını belirtti. Kaynak top ateşinde terörist çetelerin sayı ve araçlarıyla ciddi kayıplara uğratıldıklarını aktardı.

—-

Suriye ordusu, Şam’ın su ihtiyacını karşılayan Barada vadisinde ilerliyor.

Suriye ordusu, başkent Şam’ın su ihtiyacını karşılayan Barada vadisindeki ilerleyişini sürdürüyor.

Suriye ordusu, Şam kırsalındaki Barada vadisindeki operasyonlarına devam ediyor. Bugünkü operasyonlar kapsamında kasabadaki Fetih el Şam teröristlerinin hedefleri vuruldu. Suriye ordusunun, teröristlerin karargahı olarak kullanılan Bassima yetimevini, el Maytem bölgesini ve birkaç tarlayı ele geçirdiği bildirildi.

Suriye ordusunun teröristlere bir kez daha teslim olup İdlip’e güvenli geçiş önerisi sunduğu belirtildi.

Aralık 2016’nın son haftasında teröristlerin Barada vadisinde bulunan Şam’ın su kaynağına mazot katması sonrası operasyon başlatılmıştı.

 

Share
736 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?