ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye

Halep Yeniden İnşa Ediliyor.

Suriye Başbakanı, öncelikli olarak Halep’in altyapısı yeniden oluşturuyoruz.

Suriye Başbakanı İmad Khamis, öncelikli hedeflerinin hızla Halep’in mahallelerinde altyapıyı yeniden kurmak olduğunu açıkladı.

Khamis, Halep’de Suriye ordusunun başarılarını ve zaferini vurguladı. O, Suriye rejiminin ilerlemesinin sadece sanayi şehri Halep ile sınırlı kalmayacağını belirtti.

Suriye’nin Al- Haberi kanalından aktarılan Suriye Başbakanının raporlarına göre; Halep’te yapılan işler büyük çaplıdır ve sonunda Suriye ordusu başarılı olacaktır.

Başbakan’ın belirttiğine göre, hâlihazırda öncelikle şehrin altyapısı yeniden kurulmalı ve bu konunun ayrıntılarıyla gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Khamis aynı zamanda geçen gün Halep’in çeşitli bölgelerinde cereyan eden olaylara da açıklık getirdi, Suriye devletinin programında Halep için belirlenen zamanlarda önemli eylem planları var ve bunlar hızla açıklanacaktır dedi.

Suriye Başbakanı, Halep’in çeşitli bölgelerinin teröristler tarafından tahrip edilmesi konusunda belirterek, bu eylemler büyük planlar çerçevesinde nefretle gerçekleştirildi ve amacı bu ülkenin tarihine ve kültürüne zarar vermekti.

O, konuşmasının sonunda Suriye ordusunun başarılarına dikkat çekerek, onlar hak taraftarlarıdır. Halep halkının ve Suriye toplumunun terörizme karşı büyük başarılarını tüm özgür dünyanın tebrik ettiğini belirtti.

—-

Homs Kırsalında 27 Terörist Öldürüldü.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak; ordu birliklerinin Homs kırsalının kuzeyi Mahatta ve Cavalik beldelerinde Nusra Cephesi ve ona tabi terör örgütlerin toplanma yerleri ve hareket eksenlerini top ateşiyle hedef aldıklarını ifade etti.

Kaynak operasyonlarda aralarında terör elebaşı Muhammed Kasım el Hac ve daha başka tehlikeli isimlerin bulunduğu 27 teröristin öldürüldüğünü, birçok teröristin de yaralandığını aktarırken, ağır makineli silahla donatılmış bir aracın da imha edildiğini aktardı.

—-

IŞİD, ağır kayıpların ardından Palmira batısından çekiliyor.

Suriye Ordusu’ndan bir subayın yaklaşık 3 haftadır Palmira batısındaki çöllerden Tiyas askeri hava üssüne başarısız saldırılar gerçekleştiren IŞİD, ağır kayıpların ardından güçlerini bölgeden çekmeye başladı.

Askeri yetkiliye göre, dün Tiyas pompa istasyonu çevresinde toplanan ve son saldırı için hazırlanan teröristler, drone ile tespit edilip ağır topçu ateşiyle vuruldu.Operasyonda en az 40 IŞİD teröristi öldürülürken, 3 tank, 3 zırhlı araç ve ağır makineli tüfekle donatılmış 5 pikap vuruldu.

Bu ağır kayıpların ardından Tiyas üssüne saldırmayı bırakan IŞİD, güçlerini geriye çekerek Rakka kuzeyinde ilerleyen YPG’ye ve Deyr ez-Zor’da Suriye Ordusu’na karşı savaşmaya gönderdi.

Suriye Ordusu’nun ise yakın zamanda Palmira’nın batısında büyük bir karşı taarruz başlatması bekleniyor.

—-

Nusra teröristleri Şam’ın suyunu kesmekle tehdit etti.

Suriye’de en’Nusra terör örgütünün Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeyindeki elebaşı Ebuhaşim eltelli, dün tiwitter hesabından bölgenin suyunu kesmekle tehdit etti.

el’Meyadin kalanına göre, Suriye muhalifleri silahlı grupların dün yayınladıkları ortak bildiride, En’Nusra teröristleriyle Vadi Berdi bölgesinde varlıklarını tekzip ettiler.

En’Nusra cephesine bağlı teröristler Vadi Berdi bölgesinde 12 gündür Şam’ın bir bölümünün suyunu keserlerken Şam’ın bir bölümüne 12 gündür içme suyu tankerlerle taşınıyor.

Son zamanlarda Suriye ordusu ve direniş güçlerinin teröristlere yönelik önemli zaferleri ardından teröristler su kaynakları ve elektrik santrallerine yönelik tahripkar girişimlerini arttırmış bulunuyor.

 

 

Share
641 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?