ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye1-2

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

Beşar Esad: Suriye halkı ülkelerine dönecektir.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye milleti Batı’nın yaptırımları ve teröristlere destekleri yüzünden ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

İtalya’nın El Jurnale gazetesine konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Avrupalı yetkililerin teröristleri desteklemekten el çekmeleri gerektiğini belirtti.

Beşar Esad, Suriye’de savaş sona erdiğinde Suriye’den Batı’nın yaptırımları ve teröristlere destekleri yüzünden gitmek zorunda kalan halkın büyük bir bölümü geri döneceğini ve Suriye yeniden doğuş yaşayacağını vurguladı.

Beşar Esad, Avrupalıların sorunu, terörizmle mücadelede kendilerine yardım etmek istememeleri olduğunu ve kendi milletlerinin çıkarlarına aykırı hareketet ettiklerini ifade etti.

—–

Humus’ta 120 IŞİD’li terörist imha edildi.

Suriye ordusu Humus’un çevresinde bir köyü kurtarırken, 120 IŞİD teröristini de etkisiz hale getirmeyi başardı.

Suriye ordusu Humus’un çevresinde Şerife adında bir köyü kurtarırken, 120 IŞİD teröristini de etkisiz hale getirmeyi başardı.

Suriyeli askeri bir kaynak operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye ordusu IŞİD’in T4 askeri havaalanı çevresinde düzenlediği saldırıyı geri püskürttüğünü, çatışmada 70 terörist etkisiz hale getirildiğini ve 7 tank ve 12 zırhlı araçları da imha edildiğini açıkladı.

Söz konusu kaynak, Suriye ordusu ayrıca T4 askeri havaalanı çevresinde de 50 IŞİD teröristini helak ederek 3 tank ve 5 zırhlı araçlarını imha etmeyi başardığını vurguladı.

—–

Teröristler Suriye’de yeniden ateşkesi çiğnediler.

ÖSO teröristleri dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, dün Hama’nın batısında yer alan Er’Rabia köyünde Suriye ordusu mevzilerinin grad füzesiyle hedef alındığını bildirirken, bölgede Suriye ordusuna bağlı eğitim birliğinin füze saldırısına uğradığını iddia etti.

Sözkonusu grubun bu terör saldırısı, Suriye’de son ateşkes anlaşmasını bu grubun imzalamasından sonra yaşandı.

Bu arada silahlı teröristlerin dün Dera’nın kuzeydoğusunda Hobab kasabasına topçu saldırısı düzenlediği ve saldırıda bir sivilin öldüğü ve bir kadının ile bir çocuğun yaralandığını bildirdi.

Diğer taraftan cuma sabahından geçerli olmak üzere başlayan ateşkese Suriye’de genelde riayet edildiği gözlendi.

IŞİD ve en’Nusra gibi terör örgütleri ateşkes kapsamına girmiyor.

—–

Teröristler Şam’ın doğalgazını kesti.

Şam’ın batısında yer alan Vadi Barada bölgesindeki Ahrar uş-Şam teröristleri, Suriye ordusunun tarafından yapılan teslim olma çağrısını reddetti. Şam’a uzanan gaz hattını da kesen teröristler, 5 milyondan fazla insanı soğukta bıraktı.

Teröristler, Suriye ordusunun teslim olma çağrısını redderek çatışmayı tekrar tırmandırdı.

—–

IŞİD ve Nusra Cephesine Operasyonlar Devam Ediyor.

IŞİD ve Nusra Cephesine operasyonlarını sürdüren ordu birliklerinin bugün bu terör çeteleri ağır kayıplara uğratmaları ardından kontrolleri altındaki bölgeleri genişletme ve halkın güvenliğini temin etmeye devam ettiler.

Askeri kaynak SANA’ya açıklamasında ordu birliklerimizin Homs kırsalının doğusu T-4 (Tifor) Askeri Havalimanının güneyinde yer alan Şreyfa Beldesini IŞİD’li teröristlerden temizleyerek beldenin tamamını kontrollerine geçirdiklerini belirtti.

Kaynak çetelerin sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratılmaları ardından belde ve halkının güvenliğinin temin edildiğini vurguladı.

Share
714 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?