ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Ocak 2017

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye-2

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

General Dehgan: Suriye’nin yanındayız.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan, ‘’Biz Suriye devletinin ve ordusunun yanındayız. Bizim bu konuda ABD ile bir koordinasyonumuz yok, yoktu ve olmayacaktır. Suriye’nin tek çözüm yolu Suriyeliler arasında olan yoldur’’ dedi.

Rusya’nın Elyom Televizyon Kanalına açıklamada bulunan Dehgan, ‘’Suriye için tek yol Suriyeliler arasında bir çözüm oluşturmaktır’’ dedi.

Dehgan, Halep’teki durum ile ilgili olarak, ‘’Halep, Suriye’nin ekonomik başkentidir. Teröristlerin basından beri amaçlarından biri Halep’in kontrolünü ele geçirmekti. Halep stratejik bir noktadır ve Suriye’de özel konuma sahiptir. Helep’in kurtarılması bir dönüm noktasıdır’’ dedi.

Dehgan, ‘’Biz ve Suriye devleti ve milleti yanında olanlar bu yolu teröristlerin hezimeti kabul etmeleri zamana kadar devam edeceğiz. Hükümete muhalif olanlar fakat silahlı çatışmaya karışmayanlar Suriye hükümeti ile ülkenin geleceğini karar vermek için oturup müzakere etmeleri gerekir’’ dedi.

Dehgan, Suriye’de ateşkes ile ilgili olarak, ‘’Ateşkes için bir garanti gerekli ve bunun için her kes ateşkes olmasını ve ateşkesi delenin cezalandırılmasını kabul etmeli. IŞİD ve El Nüsra ateşkese konu olamazlar. Diğer silahlı guruplar siyasi müzakere sürecinde Suriye hükümeti ile müzakere edecekler’’ diye konuştu.

Dehgan, ‘’Ateşkes için önemli olanların İran-Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları toplantısında siyasi bildiride dile getirilen konulardır’’ dedi.

İran’ın Halep’in kurtarılması sonrası rolünün ne olacağı ile ilgili Savunma Bakanı Dehgan, ‘’Bu ortak bir eylemdir, konuyla ilgili anlaşan 3 ülke ateşkesin uygulanması ve devamını denetleyecekler ve bundan dolayı iş bölümü yapılmalı ve herkes ner yapması gerektiğini bilmeli’’ dedi.

Dehgan, İran’ın Türkiye’ye askeri güç göndermesi ile ilgili, ‘’Bu esasen onların girişi ve Suriye’de olmalarına karşıyız ve bunu ne Türkiye ne de Suriye’nin ne de barış ve istikrarın yararına bulmuyoruz’’ diye konuştu.

Dehgan, Türkiye’nin SURİYE’DE VAR OLUŞUNUN Suriye devletinin isteği ile olup olmadığını sorarak, ‘’Eğer Suriye hükümetinin isteği ile ise Suriye hükümeti istediği zaman çıkmaları gerekir, eğer de Suriye hükümetinin isteği ile değilse mütecaviz sayılırlar ve bir mütecaviz kendine hak sayamaz. İran ve Rusya, Suriye’nin resmi hükümetinin isteği ile o ülkedeler ve eğer Suriye hükümeti istemezse o ülkede kalmazlar’’ diye konuştu.

Suriye milletinin kendisinin kendi kararlarını vermeleri gerektiğini ifade eden Dehgan, yabancı müdahalelerin olayların düzelmesine yardımcı olmayacağını belki durumu kötüleştireceğini ve Cenevre müzakerelerinin sonuçsuz kalmasının sebeplerinden birinin yabancı müdahaleler olduğunu söyledi.

—–

Suriye Ordusundan Teröristlere Ağır Darbe.

Suriye Ordu birliklerinin Dera kırsalının kuzeybatısı Tafas Kentinde ‘Mutaz Ordusu’nun bir toplanma merkezine ilaveten bir kısmı ağır makineli silahla donatılmış araçlarını imha ederek aralarında terör elebaşlarının bulunduğu birçok teröristi öldürdüklerini ifade etti.

Dera kırsalı Batı Ğariye Köprüsünün kuzeybatısında da ordu birliklerimizin Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine tabi bir toplanma yerine yönelik nitelikli operasyonlar gerçekleştirdiklerini aktaran kaynak; tekfircileri sayı ve teçhizatlarıyla birlikte ağır kayıplara uğrattıklarını sözlerine ekledi.

Diğer yandan kaynak; Suriye Ordusunun Dera Beled’te Nusra Cephesine ait bombalı bir insansız hava aracını düşürüp Posta Binası civarında imha ettiklerini; vatandaşların aralarında isabetler olmadığını belirtti.

Yine Dera Beled’te Suriye Ordusunun bir terör grubunu yoğun ateşe tutuklarını söyleyen kaynak; aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu üyelerini öldürmelerine ek olarak terörist ve cephane taşıyan bir aracı da yüküyle birlikte tamamen imha ettiklerini kaydetti.

—-

ABD Koalisyonu Altyapıya Saldırılarını Sürdürüyor.

IŞİD terör örgütüne karşı savaş iddiası altında Suriye’de altyapı ve hizmet kurumlarına saldırılarını sürdüren ABD koalisyonuna tabi savaş uçakları Rakka kırsalının batısında bir köprüyü bombaladı.

Birbiriyle uyumlu muhtelif medya kaynakları ve yerel kaynaklar uluslar arası koalisyona tabi savaş uçaklarının Rakka kırsalının batısı Mşeyrfa Köyü yakınlarında Halep – Rakka otobanı üzerinde yer alan bir köprüyü imha ettiklerini belirtti.

ABD komutasında hareket eden ve IŞİD’e karşı savaştığını iddia eden söz konusu koalisyon uçakları daha öncede bir dizi köprüyü havaya uçurmuş, sivil yerleşim alanlarına saldırılarında çok sayıda çok sayıda sivil insanın şehit ve yaralı düşmelerine yol açtı.

Share
692 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?