ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Aralık 2016

SURİYE’DE SON GELİŞMELER

suriye-1

Şam’da Rusya büyükelçiliğine havan topu mermisi isabet etti.

Suriye’nin başkenti Şam’daki Rusya Büyükelçiliği’ne 2 havan topu mermisi isabet ettiği açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Büyükelçilik bahçesine düşen mermilerden biri şans eseri patlamadı. İkinci mermi ise büyükelçilik arazisinin hemen yanına isabet etti. Patlamayan merminin etkisiz hale getirilmesi için mayın uzmanları çağrıldı” ifadelerine yer verildi.

(Sputnik haber ajansına göre,) Saldırganların mermileri saat 13.00 ve 13.19’da fırlattığı belirtilen açıklamada, “Rusya’nın Şam Büyükelçiliği’ne yönelik tekrar tekrar düzenlenen saldırılar uygun şekilde değerlendirilmeli ve teröre karşı gerçekten mücadelede eden herkes tarafından sert bir dille kınanmalı”dendi.

Şam kırsalında yerleşen ve büyükelçilik ile çalışanları için tehdit oluşturan teröristlerin yok edilmesi gerektiğini kaydeden Dışişleri Bakanlığı açıklaması şöyle devam etti: “Suriye’de barışçıl çözüme karşı çıkan aşırılık yanlılarının bu yeni provokasyonunu, canlı kalkan kullanma suretiyle gizli barınaklarından alçak saldırılar düzenleyerek terör ve şiddeti yayma, siviller arasında korku havası yaratma niyetlerinin kanıtı olarak görüyoruz. Şam kırsalına yerleşen terörist gruplar tarafından Rusya Büyükelçiliği ve çalışanlarına yönelik gerçek tehdidin devam ettiğini söylemek zorundayız.”

Bilindiği gibi Rusya’nın Şam büyükelçiliğine 12 ve 28 ekim tarihlerinde de saldırı düzenlenmişti.

—–

Homs Kırsalında Çok Sayıda Terörist Öldürüldü.

Sana ajansına açıklamada bulunan Askeri kaynak Suriye topçu birliklerinin Homs kırsalının kuzeyi Um Şarşuh Bölgesinde Ahrar el Şam teröristlerin karargah ve ikmal hatlarını yoğun ateşe tuttuklarını belirtti.

Kaynak operasyonlarda aralarında bariz isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristle birlikte bir karargahları, ağır makineli silahla donatılmış araçları ve cephanelerinin imha edildiğini kaydetti.

—–

Emir Abdullahiyan: Tahran nihai çözüme ulaşana dek Suriye’yi destekleyecek.

İran Meclis Başkanı Danışmanı, teröristlerin Suriye’de toplanmasını bu ülke ve tüm bölgenin istikrarını tehlike altına soktuğunu bildirdi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Uluslararası İlişkiler Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün akşam Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi’yle görüşüp konuştu.

Emir Abdullahiyan, Halep’in kurtarılmasını kutlayarak, “Suriye halkı ve ordusu, direniş güçleriyle birlikte Halep’teki tekfirci teröristleri yenilgiye uğrattı ve şimdi artık uluslararası kuruluşların Halep, Fua ve Keferya gibi krizin içinde olan bölgelere insani yardım göndermesine sıra geldi” ifadelerinde bulundu.

İran Meclis Başkanı Danışmanı, iki ülke arasındaki tarihi ve samimi ilişkilerin altını çizerek, şu açıklamaları yaptı: Teröristlerin Suriye’de toplanması bu ülke ve tüm bölgenin istikrarını tehlike altına sokmaktadır. Bu nedenden dolayı Tahran, bu sorunlara nihai bir siyasi çözüm bulunana dek Suriye’yi destekleyecektir.

Emir Abdullahiyan terörü destekleyen bazı ülkeleri eleştirerek, tüm islam ülkeleriyle işbirliğinin geliştirilmesi ve arttırılmasının İran’ın değişmez stratejisini oluşturduğunu belirtti.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi ise bu görüşmede, İran’ın Suriye’nin tekfirci teröristlere karşı verdiği mücadelede bu ülkenin en yakın müttefiklerinden olduğuna işaret ederek, bu konuda İran’ın öncülüğüne değindi.

Caferi, ayrıca Suriye’deki insani krizi sonlandırmak için uluslararası çapta bu ülkeyle Siyonist destekli teröristlere karşı mücadelesinde büyük bir destek verilmesi gerektiğini açıkladı.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi, son olarak İnkılap Rehberi, İran milleti, devleti ve meclisini Suriye’ye verdiği desteklerden dolayı takdir etti.

Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?