SURİYE'DE SON DURUMLAR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DE SON DURUMLAR

Bu haber 31 Temmuz 2017 - 8:36 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

İşgal güçleri Filistinlilerin Aksa Mescidine yaklaşmalarını engellemek amacıyla Aksa Mescidi İçinde ve çevresinde düşmancı icraatlarını yoğunlaştırdı. Cuma namazını kılmak için Aksa Mescidine girmek isteyen Filistinlileri engellemek için işgal güçleri göz yaşartıcı, ses ve yakıcı bombaların yanı sıra plastik ve canlı mermiler kullanırken Filistinlilerin Kudüs Kentinin eski semtlerine girmelerini engellemeye çalıştı. Tüm bu askeri ve güvenlik icraatlarının yanı sıra aşırı güç kullanımına rağmen Filistinliler Aksa Mescidine girmeyi başarırken, işgal güçleri mescidin içinde de Filistinlilere karşı saldırılarını sürdürdü. Filistinli kaynaklar işgal güçlerinin mescit içinde yaralanan Filistinlilere tıbbi yardımı da engellediklerine dikkat çekti. Kudüs’te gerginliğin tırmanmasına eş zamanlı olarak işgal güçleri Cenin ve Filistin topraklarının muhtelif bölgelerinde tutuklama ve baskın gibi eylemleriyle provokatör tutumlarını sürdürdü. Askeri bir kaynak hava güçlerimin Deyrezzor Kentinin güney kenarlarına ek olarak il kırsalının doğusunda radikal terör örgütü IŞİD’in siper, araç ve karargâhlarını muhtevalarıyla imha ettiklerini belirtti. Hava operasyonlarında bir kısmı zırhlı bir kısmı da ağır silahlarla donatılmış araçların yanı sıra siperli mevkilerinin içinde bulunan terörist, silah v mühimmatla yok edildikleri belirtildi.

Ordu birliklerinin Deyrezzor Kenti ve içinde bulunan on binlerce sivil vatandaşı IŞİD kuşatmasından kurtarma operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerine dikkat çeken askeri kaynak, bunun gölgesinde il kırsalında örgüt saflarında bulunan elebaşların kaçışları ve halkın bu radikal çetelere karşı eylemlerinin devam ettiğini ifade etti.

Ordu birliklerinin Homs İlinde IŞİD’in en önemli karargâhı sayılan ve il kırsalının doğusunda yer alan Suhne Kenti yönünde bugün önemli ilerlemeler kaydettikleri belirtildi. Suhne Kentinin güneybatısında yer alan Um Husum Tepesi ve Kleylat Dağının IŞİD’in ağır kayıplara uğratılması ardından ordu kontrolüne geçtiğini aktarıldı.

Haber Merkezi

 

afdah.info

voir films