ÜST REKLAM

logo

reklam
05 Haziran 2017

SURİYE’DE SON DURUM

 

 

Günün ilerleyen saatlerine açıklama yapan Dera Valiliğinde bir kaynak; teröristlerin Matar Semtinin yanı sıra Kaşif Semtindeki sebze çarşısı ve Görme ve İşitme Engellileri Merkezi yakınlarını füzelerle hedef aldıklarını belirtti. Gaddar saldırılarda 1 vatandaşın şehit, aralarında 1 çocuğun bulunduğu 15 vatandaşın yaralandığını aktaran kaynak, özel ve kamu mülklerde ciddi hasarların meydana geldiğine dikkat çekti.

Ordu birlikleri hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin desteği ile Deyrezzor ve kırsalında IŞİD’e karşı operasyonlarında onlarca teröristin öldürüldüğünü belirtti.

Alluş Tepesi, Serda Kavşağı, Mekabbat, Panorama, Tedmur yolu etrafındaki tepeler, Rüşdiye, Cneyna ve Ayyaş bölgelerinde IŞİD mevkileri ve hareketlerinin hava güçlerimiz ve topçu birliklerimiz tarafından yoğun ateşe tutulduğunu ifade eden askeri kaynak, 70’ten fazla teröristin ölü, onlarcasının da yaralı düşürüldüğünü kaydetti. Kaynak aynı zamanda 1 tank, ağır silahlarla donatılmış 4 araç, birçok top ve cephane yüklü bir kamyonun imha edildiğini söyledi.

Diğer yandan askeri kaynak ordu birliklerimizin ise Makabir, Mekabbat, Serda Dağı, Cneyd Bölüğü, Alluş Tepesi, Milat Tepesi, Panorama Mezraları, Gençlik Konutları ve 137. Alay civarında IŞİD’li yüksek sayıda teröristi ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirdiklerini aktardı.

22 Bölge IŞİD’ten Kurtarılırken, 1200’den Fazla Terörist de Öldürüldü

Halep kırsalının doğusunda Hanasır – Esriya ekseninde radikal terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonlarını başarıyla sürdürdüklerini belirtti.

Kaynak nitelikli operasyonlarda Ayselen, Fahha, Hurbat el Fahha, Kuzey Mezze, Ğab Kenti, Cub el Hamam, Meskene tahıl siloları, Acuziye, Ramazaniye, Mesudiye, Mahmudiye, Büyük Cdeyia, Küçük Cdeyia, Hamra, Nuaymiye, Faysaliye, Mevaniye, Kelta, Um Rıcl, Um Hacra, Taybe ve Resm el Gazel bölgelerine ilaveten il kırsalının güneydoğusunda yer alan Tuvaycina Sıradağlarının büyük bölümünün IŞİD2ten kurtarıldıklarını aktardı.

Operasyonlarda aralarında bariz elebaşları ve yabancıların bulunduğu en az 1200 teröristin ölü, yüzlerce teröristin de yaralı düşürüldüğünü belirten askeri kaynak, 4 tank, 2 BMB aracı, 7 top ve 12 komuta karargahına ek olarak bir kısmı ağır silahlarla donatılmış 101 aracın imha edildiklerini söyledi. Kaynak öldürülen azılı terör elebaşları arasında IŞİD’in doğu kırsalı sorumlusu Libyalı ‘Ebu Huzeyfa’, radikal terör örgütün bölge elebaşları ‘Ebu Cihat’, Usame İzzettin Burgul, Mustafa Abdülbedi Kanber, Seyfettin Muhanned Cehcah, Muhammed Avvad Keldani, Tunuslu Ebu Seyyaf Zeyneddin, Kutayba Abdünnafi el Seğlan, Bessam el Şabo ve Ziyad Hassun’un bulunduklarına dikkat çekti.

Askeri kaynak günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada ordu birliklerimizin Hanasır ekseninde Tuvaycina Sıra Dağlarının kuzeydoğu ve orta bölümlerini radikal çetelerden kurtarıp kontrollerine aldıklarını ifade etti. Kaynak operasyonlarda yüksek sayıda teröristle birlikte siper ve cephanelerinin imha edildiğini belirtti.

Terör Yuvasında Çalıntı Tarihi Eserler Bulundu

Homs Kentinin batısı Vaer Semtinde yapılan arama tarama operasyonları sırasında, kimi devletler ve medya araçlarının ‘ılımlı muhalifler’ adını verdikleri teröristlerin semtten çıkmanda önce kullandıkları gizli bir yuvada çalıntı tarihi eserler bulundu.

Homs Valiliğinde bir kaynak; teröristlerin İdlib ve Halep kırsalına tahliye edilmeleri öncesinde özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bubi tuzakları ve mayınları etkisizleştirip ahalinin evlerine güvenli bir şekilde dönmelerini sağlama amalı yürütülen operasyonlarda teröristlerin kullandıkları bir dizi yuva ve karargahın bulunduğunu ifade etti. Kaynak bulunan bir terör yuvasında teröristlerin sivil yerleşim bölgeleri ve askeri mevkilere saldırılarında kullandıkları füze ve roketlerin yanı sıra bomba düzeneklerinin imal edildiği bir atölye bulunduğunu aktardı. Atölyede teröristlerin sakladıkları çalıntı iki tarihi eser parçasının bulunduğunu ifade eden kaynak; aynı zamanda teröristlerin kaçırdıkları vatandaşlara işkence yaptıkları hücreler içeren bir tutukevi bulunduğuna dikkat çekti. Kaynak teröristlerin ham petrolü ilkel yollarla arıttıkları bir yuvanın bulunduğunu kaydetti.

Vaer Semtinde arama tarama operasyonlarında bulunan ordu birliklerimiz birkaç gün önce buldukları terör yuvalarında ABD ve İsrail yapımı füzelere ilaveten teröristlerin kimyasal silah imalatında kullandıkları büyük miktarda kimyasal madde ele geçirmişlerdi.

Dış Destekli Teröristler Sivillere Saldırılarıyla İhlallerini Sürdürüyor

İsrail, Suudi Arabistan ve daha başka dış güçlerin destekleyip yönlendirdikleri teröristler sivil yerleşim alanlara gelişigüzel füze saldırılarını sürdürerek gerilimi azaltma bölgeleri ve çatışmaları durdurma ittifaklarına yeni ihlallerde bulundular.

Dera Valiliğinde bir kaynak, Ürdün sınırlarına yakın düşmesiyle tekfirci ve vatan haini teröristlerin ana karargahları sayılan Beled Bölgesinde bulunan teröristlerin sivil vatandaşların yoğun oldukları Sebil Semtine füzelerle saldırdıklarını belirtti. Kaynak saldırılar sonucunda 7 yaşlarında bir çocuğun ağır yaralandığını aktarırken, evlerde büyük hasarların meydana geldiğine dikkat çekti.

Günün erken saatlerinde ise kaynak; söz konusu terör çetelerinin sabah saatlerinde Sahhari ve Şimal el Hat bölgelerinin yanı sıra hükümet konağı civarını füzelerle hedef alarak birçok insanın isabet almasına yol açtıklarını kaydetti.

Kızılay Şubesinde bir kaynak ise terör saldırıları sonucunda aralarında bir kadının bulunduğu 6 vatandaşın yaralandıklarını ifade ederken,g erekli tıbbi müdahale için hastanelere kaldırıldıklarını söyledi.

Son Katliamda 43 Sivil Vatandaş Şehit Düştü

ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçleri Suriyeli sivillere karşı katliamlarını sürdürürken, son olarak Rakka Kentine bulunduğu saldırılarda geneli çocuk ve kadınlardan ibaret olmak üzere onlarca masum sivil vatandaş kurban gitti.

Rakka’da yerel kaynaklara ilaveten muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde koalisyon uçaklarının gece saatlerinde Rakka Kentindeki Cmeyli Binasını bombaladığını belirtti. Haberlerde altı katlı binada büyük bir yıkımın meydana gelmesiyle büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 43 sivil vatandaşın şehit, çok sayıda vatandaşın da yaralı düştüklerine vurgu yapıldı.

ABD komutasında IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında Suriyeli masum sivillere yönelik katliamlarına devam eden uluslar arası koalisyonun geçen Mayıs ayında muhtelif bölgelerde sivillere yönelik katliamlarında büyük çoğunluğu kadın ve çocuk en az 108 vatandaş şehit, çok sayıda vatandaş da yaralı düşmüştü.

Share
658 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?