SURİYE'DE SON DURUM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE SON DURUM

Bu haber 29 Haziran 2017 - 9:15 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi.

 

Teröristler Tarafından Geniş Çaplı Bir Provokasyona Davettir

Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Suriye’de uluslar arası kanun ve misaka karşı daha fazla icraat alması ve ‘Suriye hükümetinin kimyasal silah saldırısında bulunma hazırlığında’ olduğu yönünde asılsız iddialarda bulunmasının, Suriye’de muhtelif isimler altında bulunan teröristlerin geniş çaplı bir provokasyon amaçlı olarak kimyasal kullanmalarına davet ve teşvik niteliğinde olduğunun altını çizdi.

Bakanlık bugün yayınladığı bültende; ABD idaresinin Suriye’de oynamaya çalıştığı senaryonun daha önce Irak, Yugoslavya, Libya ve daha birçok ülkede birçok kez oynandığına dikkat çekti. Fakat Washington’da birçok şahıs ve yetkilinin bu faciamsı hataları itiraf etmelerine rağmen maalesef aynı hatalar ve büyük faciaların tekrarlanmaya çalışıldığına dikkat çeken bakanlık, ABD idaresinin bu hatalar ve yol açtıkları facialardan ders almadığına işaret etti.

Bakanlık bülteninde ayrıca; ABD idaresinin geçen Nisan ayında meydana gelen Han Şeyhun olayında Suriye ordusunu suçlama inadını sürdürdüğüne dikkat çekerken, şu ana dek olaya ilişkin soruşturma yapılması taleplerinin ABD tarafından sabote edildiği, olaya ilişkin Suriye ordusunu suçlayacak hiçbir kanıtın da bulunmadığının altını çizdi.

Katliam Kurbanlarının Büyük Çoğunluğu Kadın ve Çocuk

IŞİD’e karşı savaş bahanesiyle Suriye ve Suriyelilere yönelik kanunsuz ve insanlık dışı saldırılarını sürdüren ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçlerinin Deyrezzor’da bulunduğu yeni katliamda büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 40’tan fazla sivil vatandaş şehit düştü.

Deyrezzor’da yerel kaynakların yanı sıra muhtelif medya araçlarının aktardıkları birbiriyle uyumlu haberlerde; ABD koalisyonuna tabi savaş uçakların bugün Deyrezzor kırsalının doğusu Meyadin Bölgesinin Aşşara Nahiyesine tabi Deblan Köyünde sivil yerleşim evleri ve ahalisine yoğun bombardımanda bulunduklarını aktardı.

Haberlerde büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 40’ın üzerinde sivil vatandaşın şehit, onlarca vatandaşın da yaralı düştüğüne vurgu yapılırken, evlerin büyük çoğunluğunun yerle bir edildiği kaydedildi.

Köyde büyük bir korku ve paniğin yaşandığına dikkat çekilen haberlerde, ahalinin büyük çoğunluğunun evini, barkını mülkünü terk edip toplu şekilde Badiye Bölgesinin derinliklerine kaçtıkları ifade edildi.

ABD koalisyonunun dün Deyrezzor İlinin Meyadin Kentine benzer saldırılarında yine çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 42sivil vatandaş şehit düşmüştü.

Askeri bir kaynak; ordu birliklerimizin Deyrezzor Kentinin güney ve güneybatı eksenleri 137. Alayın civarı, Bruk Tepesi yakınları ve Panorama bölgelerinde askeri noktalara saldırmaya çalışan radikal terör örgütü IŞİD’e tabi çetelerle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirtti.

Kaynak şiddetli çatışmaların hava güçlerimiz ve topçu birliklerimizin Rüşdiye, Huveyka, Huveycet Sakır, eski havalimanı, Cafra, Sanayi, Urfi, Ayyaş, Hceyf, Buleyl,Islah el Buleyl, ve askeri havalimanı yakınlarında radikal teröristlerin siper ve hareketlenmelerini imha ettiklerine dikkat çekti.

Operasyonlarda bir kısmı yabancı ve saha komutanı olan çok sayıda teröristin öldürüldüğünü ifade eden askeri kaynak, ağır makineli silahla donatılmış birçok siper ve araçla birlikte karargahlarının muhtevalarıyla imha edildiğini aktardı.

Bu arada yerel kaynaklar, radikal terör çetelerinin Deyrezzor Kentinin yaklaşık 90 km doğusunda yer alan Granic Beldesinden iki genci belde meydanında infaz ettiklerini aktardı.

Beklenen Fuarın Hazırlıklarını İnceleyen Başbakan Yönlendirmelerde Bulundu

Başbakan İmad Hamis başkanlığında hükümet heyeti bugün önümüzdeki Ağustos ayında düzenlenmesi beklenen ve Ortadoğu’nun en büyük ve en önemli ekonomik faaliyetlerinden biri sayılan 59. Uluslararası Şam Fuarı için yapılan hazırlıkları inceledi.

Fuar idaresi ve organizatörleri ile bir araya gelen Hamis başkanlığındaki heyet, terör saldırıları nedeniyle 5 yıldır kesintiden sonra bu yıl yeniden düzenlenecek fuarın sosyal, ekonomik, ticari ve kültürel açıdan önemine vurgu yaptı.

Başbakan Hamis 1950’li yıllardan beri her yıl düzenlenen fuara bu yıl yerel düzeye ilaveten uluslar arası düzeyde de yoğun bir katılımın olması beklendiğine dikkat çekti.

Fuar hazırlıklarıyla birlikte Suriyeli ve yabancı şirketlerin fuara katılım başvuruları hakkında ayrıntılı bilgi alan Başbakan Hamis; internet, elektrik, çevresel faaliyetler ve gerekli tüm hizmetlerin temini için yürütülen çalışmaları inceledi.

Hamis fuar faaliyetleri kapsamında düzenlenecek kültürel, sanatsal, ekonomik ve sosyal faaliyetler yönünde yapılan hazırlıklar hakkında da bilgi alırken, gerekli yönlendirmelerde bulundu.

Fuar hazırlıkları konusunda Başbakan Hamis ve hükümet heyetine ayrıntılı bir sunum takdim eden Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Muhammed Samir el Halil, bu çalışmaların ilgili tüm bakanlıklar ve kurumlarla koordinasyon için normal bir şekilde seyir ettiğini belirtti.

Bakan Halil görsel kimlik, muhtelif hizmetlerin sağlanması ve daha başka konularda hazırlık çalışmalarının önemli bir seviyeye ulaştığını ifade ederken, katılımcılar için stantların da belirlendiğini kaydetti.

Başbakan Hamis fuar faaliyetleri kapsamında düzenlenecek kitap ve çiçek fuarlarına katılacaklara ilişkin belirlenen mekanların gerekli icraatlar ve hazırlıkları tamamlamaları amacıyla ilgili kurumlara dağıtılması talimatları verdi.

Başbakan Hamis’e saha gezisinde turizm bakanı, yerel idare ve çevre bakanı, Şam valisi, ihracatçılar birliği başkanı ve uluslar arası fuar ve pazarlar kamu kurumu genel müdürü eşlik ettiler.

Suriye’de Saha Durumu ve Akışı Cevap Vermeye Garantördür

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemahani; ABD’nin ‘kimyasal silah hazırlığı’ yönündeki asılsız iddiaları gölgesinde Suriye’ye bulunduğu tehditlere işaret ederek, ABD idaresini Suriye’nin egemenliği ve uluslar arası kararları dikkate almaksızın herhangi bir tek taraflı harekette bulunma ya da maceraya atılmasının sonuçları konusunda Washington idaresini uyardı.

Şemahani bugün yaptığı açıklamalarda ABD’nin Suriye’de bulunduğu davranışları ‘ahmakça ve maceracı’ davranışlar olarak nitelendirerek bunun kuşkusuz olarak ateşle oynama niteliğinde olduğunu vurguladı.

Şemahani; Suriye’deki sahasal durum ve akışının, ABD’nin Suriye’ye karşı tek taraflı saldırılarına son vermekle birlikte herhangi bir saldırıya karşı cevap verme ve denklemi değiştirmeye garantör olduğuna dikkat çekti.

Saçma Bir İftiradan Başka Bir Şey Değildir

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov; ABD’nin son olarak “Suriye hükümetinin kimyasal bir saldırıya hazırlık yaptığı” yönündeki açıklamalarının, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan saçma iftiralardan başka bir şey olmadığını belirtti.

Gatilov bugün Sputnik Ajansına yaptığı açıklamalarda; ABD’nin bu gibi açıklamalarının Suriye’deki krizin BM misakı ve BMGK kararları kapsamında siyasi yollarla çözülmesi amaçlı Cenevre ve Astana çabalarını engellediğini ifade etti.

Şayet amacın gerginliği tırmandırmak olması halinde bunun Rusya tarafından kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Gatilov; Rusya’nın ABD’yi her daim tek taraflı harekete karşı uyardığına dikkat çekti.

Gatilov; Rusya’nın Suriye’de Suriye ordusu ile işbirliği içinde teröre karşı savaşını sürdürme kararlılığının bir kez daha altını çizdi.

Rusya Başkanı Vladimir Putin’e selam

Hmeymim Üssünde saha incelemeleri ardından Cumhurbaşkanı el Esad; ziyaretçi defterine mesaj yazdı

El Esad mesajında; Hmeymim Üssünü ziyaret etmekle birlikte kardeşleri Suriye ordusuna uluslar arası kanunların kararlaştırdığı halkların hakları, adalet, hak ve insani ahlakı savunmak için dost Rusya’dan buraya gelen kahraman Rus askerleri ve pilotları ile bir araya gelmekten büyük bir onur duydum. Öyle ki bu kahramanlar Suriye halkının vatanını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunması, dünyanın muhtelif yerlerinden gelen teröristlere karşı direniş ve mücadelesine ortak olmak için gelmişlerdir.” İfadesini kullandı.

Sözlerine devam eden el Esad; Rusya’nın teröre karşı savaşında Suriye’ye silah ve mühimmat temin ettiğini, fakat bundan daha önemli olanın kan takdim ettiğini belirtirken, bunun insanın kardeşi insana takdim edebileceği en değerli şey olduğuna dikkat çekti.

El Esad Suriye halkının maruz kaldığı bu savaşta Rus kardeşlerin desteğini ve yardımlarını unutmayacağını ifade etti.

Mesajının sonundan el Esad, Hmeymim Üssünde bulunan Rus askerler, Rus askeri komutanlığı ve Rusya Başkanı Vladimir Putin’i selamladı.

Haber Merkezi