SURİYE'DE SON DURUM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

  SURİYE’DE SON DURUM

Bu haber 17 Haziran 2017 - 9:48 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

 

ABD ve Koalisyonunun Nusra Cephesinden Uzak Durmaları Dikkat Çekici

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; ABD’nin Suriye’nin güneyinde füze rampaları dahil olmak üzere daha fazla silah ve askeri güç bulundurmasının hiçbir geçerli nedeni olmadığını vurguladı.

Moskova’da Laos Dışişleri Bakanı Saleumxay Kommasith’le ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Suriye’de bulunan Rus güçlerin Suriye genelindeki gelişmeleri analiz ettiğini ifade ederken, bu analizlerinde istenmeyen anlaşmazlıkların uzak tutulması için partneri ABD ile iletişim kanallarını da dikkate aldığına işaret etti.

ABD’nin füze bataryaları konuşlandırdığı bölgede IŞİD’in herhangi bir varlığının bulunmadığına dikkat çeken Lavrov; ABD’nin bundan amacının bölgede istikrarın sağlanmasını engelleyecek ve Suriye güçleri ile Irak arasında herhangi bir bağlantıyı sabote edecek yeni güçler teşkil etmek olduğuna dikkat çekti. Lavrov bunun sadece Rusya’nın değil, dünyada birçok devlet ve uluslar arası uzmanların görüşü olduğu kaydetti.

Diğer yandan Rusya Dışişleri bakanı Lavrov; Nusra Cephesinin ABD, Rusya ve Avrupa devletlerinin yanı sıra uluslar arası terör örgütleri listesinde yer almasına rağmen hala teröre karşı savaşta bir kısım taraflarca uzak tutulduğuna vurgu yaptı. Lavrov ABD ve komutasındaki uluslar arası koalisyonun Kaide Örgütünün bir kolu olan söz konusu radikal terör örgütüne karşı herhangi bir operasyonda bulunmamasının dikkat çekici bir nokta olduğuna işaret ederken, bu meselenin ABD ile ele alınmasına rağmen şu ana dek hiçbir net cevap gelmediğinin altını çizdi.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı dün yayınladığı bültende Rusya’nın Suriye Ürdün sınırlarını yakından takip ettiğini ifade ederek, ABD’nin birkaç gün önce Ürdün sınırlarına 18 km yakınlıkta düşen Tenf Bölgesine füze bataryaları konuşlandırmasını eleştirmişti.

Sputnik Ajansından Alınmıştır

Tillerson: Müslüman Kardeşler Türkiye’de hükümetin bir parçası

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye ve Bahreyn’i örnek göstererek “Müslüman Kardeşler hükümetlerin parçası haline geldiler” dedi ve Müslüman Kardeşler’in tamamını terörist olarak tanımlamanın yarattığı zorluklara işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Katar’la diplomatik ilişkileri kesen Arap ülkelerinin Müslüman Kardeşler’i tümden “terör örgütü” ilan etmesinin “Bölgesel istikrar ve güvenlik açısından” komplikasyonlara neden olabileceğini söyledi.

Al Jazeera İngilizce’nin haberine göre Tillerson, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu’nda Körfez krizi ile ilgili yaptığı konuşmada, “Müslüman Kardeşler’in bazı unsurları hükümetlerin parçası haline geldiler” derken örnek olarak “Türkiye ve Bahreyn parlamentolarının üyelerini” gösterdi.

Tillerson, “5 milyona yakın üyesi olduğu tahmin edilen Müslüman Kardeşler örgütünde şiddet ve terörizme bulaşan unsurları diğerlerinden ayrıştırıyoruz. Örgütü bütünüyle terörist olarak saymanın bizim bu hükümetlerle olan ilişkilerimizi karmaşık hale getirebileceğini takdir edersiniz” dedi.

Askeri bir kaynak ordu birlikleri Deyrezzor’da radikal terör örgütü IŞİD’in Tel Bruk ve Rakka Köprüsü civarında askeri noktalara karşı büyük bir saldırısını çökerttiklerini belirtti. Kaynak gece saatlerinde yaşanan şiddetli çatışmalarda radikal çetelere ait birçok aracın çok sayıda teröristle birlikte etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Topçu birliklerimizin de Panorama civarı, Huveyka, Rüşdiye, eski havaalanı, Tel Bruk ve Bğayliye bölgelerinde IŞİD siperleri ve hareketlenmelerini imha ettiklerini ifade eden kaynak, aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu onlarca teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Askeri kaynak ordu birlikleri kara operasyonlarına eş zamanlı olarak hava güçlerimizin de il kırsalının doğusu Hatla ve Mrat beldelerine ilaveten Panorama, Serda ve Huveycet Sakır bölgelerinde IŞİD mevkilerini imha ederek radikal çeteleri ciddi kayıplara uğrattıklarını belirtti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Deyrezzor’da radikal terör örgütü IŞİD’in Tel Bruk ve Rakka Köprüsü civarında askeri noktalara karşı büyük bir saldırısını çökerttiklerini belirtti. Kaynak gece saatlerinde yaşanan şiddetli çatışmalarda radikal çetelere ait birçok aracın çok sayıda teröristle birlikte etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Topçu birliklerimizin de Panorama civarı, Huveyka, Rüşdiye, eski havaalanı, Tel Bruk ve Bğayliye bölgelerinde IŞİD siperleri ve hareketlenmelerini imha ettiklerini ifade eden kaynak, aralarında yabancı ve saha komutanlarının bulunduğu onlarca teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Askeri kaynak ordu birlikleri kara operasyonlarına eş zamanlı olarak hava güçlerimizin de il kırsalının doğusu Hatla ve Mrat beldelerine ilaveten Panorama, Serda ve Huveycet Sakır bölgelerinde IŞİD mevkilerini imha ederek radikal çeteleri ciddi kayıplara uğrattıklarını belirtti.

IŞİD Siperleri ve Karargahları Muhtevalarıyla İmha Ediliyor

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Deyrezzor Kenti ve kırsalının Panorama civarı, Makabir, Serda, havaalanı yakınları, Ummal, eski havalimanı, Huveyka, Rüşdiye, Badiyet Teym, Huveycat Sakır, Bruk tepesi civarı ve Mrat Beldesinde IŞİD siperleri, karargah ve hareketlenmelerini hava operasyonları ve toplarla yoğun ateşe tuttuklarını aktardı.

Ordu birliklerimizin Deyrezzor Kentinde kötü hava koşulları ve toz fırtınasını fırsat kullanmaya çalışıp Huveyka, Panorama ve Rüşdiye bölgelerinde askeri noktalara saldırmaya çalışan IŞİD çeteleriyle şiddetli çatışmalara girdiklerini belirten askeri kaynak, saldırganların büyük çoğunluğunun araç ve cephaneleriyle etkisiz hale getirilmeleri ardından saldırıların çökertildiğini ifade etti.

Bu arada yerel kaynaklar radikal terör örgütü IŞİD’in halka karşı vahşetlerini sürdürerek Deyrezzor ilinin doğusu Albukemal Kentinde 1, Seyyal Köyünde de 3 olmak üzere toplam 4 genci vahşice infaz ettiğini aktardı.

Aynı yerel kaynaklar IŞİD’in Deyrezzor kırsalının batısında bulunan bariz elebaşlarından ‘Ebu el Muğayra’ lakaplı terör elebaşının Mhaymiyda Bölgesinden kaçtığını kaydetti.

Haber Merkezi