SURİYE'DE SON DURUM - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

SURİYE’DE SON DURUM

Bu haber 16 Haziran 2017 - 9:27 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

 

160 Binden Fazla İnsanın Sığınmacı Olmasına Yol Açtı

Birleşmiş Milletler bugün yayınladığı raporda ABD ve Koalisyonunun Suriye’nin Rakka Kentini yoğun bir şekilde bombalamaları sonucunda yüksek sayıda sivil vatandaşın öldüğünü, 160 binden fazla insanın sığınmacı durumuna gelmesine yol açtığını belirtti.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro Cenevre’de bugün BM İnsan Hakları Konseyine sunduğu raporda; uluslar arası koalisyon güçlerinin ‘Demokratik Suriye Güçlerine’ destek amaçlı olarak Rakka’da hava operasyonlarını yoğunlaştırmaları sonucunda yüksek sayıda sivillerin kurban gitmelerine yol açtığını belirtti.

Pinheiro koalisyon güçlerinin bu saldırılarıyla sadece sivillerin ölümüne yol açmakla kalmadıklarını, aynı zamanda 160 binden fazla insanın evlerini terk edip Suriye içinde sığınmacı duruma gelmelerine neden olduğuna vurgu yaptı.

Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörlüğünde imzalanan gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasının özellikle Halep ve İdlib’te şiddet ve çatışmaların azalmasına katkı sağladığını ifade eden Pinheiro; fakat Şam kırsalı, Dera ve Homs kırsalında çatışmaların devam ettiğini öne sürdü.

BM raporunda Suriye’de gerilimi azaltma anlaşmasının, özellikle İdlib ve Halep’te olmak üzere Suriye genelinde şiddet ve çatışmaları ciddi derecede azalttığı kaydedildi.

Irak’ta Haşd el Şabi (Halk Kitleleri) Güçleri; IŞİD’in Suriye sınırına bombalı araçlarla bulunduğu büyük bir saldırıyı çökerttiğini belirtti.

Ürdünlü muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde; Ürdün’ün Dera’da Suriye’ye açılan Nasib Sınır Kapısının tekrar Suriye ordusu tarafından kontrole alınması ve yeniden hizmete açılması için Rusya aracılığı ile yoğun temaslarda bulunduğunu aktardı.

Ürdün’de bulunan Batılı istihbarat birimlerinin askeri ve lojistik destek verdikleri radikal teröristler sınır kapısını ele geçirip yağmalamaları ardından sınır kapısı hizmete kapatılmıştı. Sınır kapısının kapatılmasından Ürdün ciddi anlamda ekonomik zarar görmüştü.

Nitelikli İlaç Temininde İşbirliği Masaya Yatırıldı

Sağlık Bakanı Nizar Yazıcı İran’ın Şam Büyükelçisi Cevat Turabadi ile Suriye ve İran arasında sağlık alanında işbirliği ve bu bağlamda mevcut ikili anlaşmaları hayata geçirme çabalarını masaya yatırdı.

Nitelikli ilaçlar ve tıbbi cihazların temininde ortak çalışmalara odaklanılan toplantıda; Suriye ve halkına karşı dayatılan yaptırımlar gölgesinde dost ülkelerle işbirliğini pekiştirme konusunda Suriye hükümetinin özenini ifade etti.

İran Büyükelçisi Tukabadi; İran’ın Suriye ile muhtelif alanlarda işbirliğini pekiştirme konusunda yüksek düzeyde büyük bir önem verdiğine dikkat çekerken, iki ülke arasında mevcut anlaşmaları hayata geçirme çabalarını yoğunlaştırma gereğini kaydetti.

Suriye Ordusu IŞİD’i Ezip Yok Ediyor

Ordu birlikleri müttefik ve destekçi güçlerle işbirliği içinde Homs ilinin doğusu Palmira – Tedmur Bölgesinin yaklaşık 40 km doğusunda yer alan Arek ve Üçüncü Petrol Pompalama İstasyonunu IŞİD’ten kurtardı.

ABD Koalisyonu Yine Sivilleri Bombaladı

Uluslar arası kanunlara aykırı olarak Suriye ve halkına karşı saldırılarını sürdüren ABD koalisyonu bugün Deyrezzor kırsalının doğusu Deyban Beldesinde Fırat Nehri üzerindeki bir su geçidini bombaladı.

Deyrezzor’da yerel kaynaklar; uluslar arası koalisyon güçlerine tabi savaş uçakların bölge ahalisinin Fırat Nehrinin iki yakasındaki arazilerine ulaşımda kullandıkları bir geçidi bombalamaları sonucunda 3 sivil vatandaşın şehit düştükleri aktardı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerimizin Deyrezzor’da Makabir, Tenmiye ve Panorama civarında IŞİD’li 19 teröristi ekipmanlarıyla birlikte etkisiz hale getirdiklerini aktardı

Haber Merkezi