ÜST REKLAM

logo

reklam
11 Mayıs 2017

SURİYE’DE SON DAKİKALAR!

 

 

Teröristler Yeni Bir İhlalde Bulundu

Dış güçlere hizmet eden teröristler İdlib kırsalında gerilimi azaltma bölgeleri ve çatışmaları durdurma anlaşmasına yeni bir ihlalde bulunarak kuşatma altında tuttukları Fua Beldesinde sivil vatandaşlara karşı keskin nişancı silahlarla ateş açtılar.

Beldede yerel kaynaklar, Benniş Beldesindeki teröristlerin bugün öğlen saatlerinde keskin nişancı silahlarıyla açtıkları ateş sonucunda bir sivil vatandaşın yaralandığını belirtti.

Saha kaynakları hava güçlerimizin bugün Hama kırsalının kuzeyi Latamina ve Kfarzeyta bölgelerinde Nusra Cephesinin mevki ve karargahlarını muhtevalarıyla imha ettiklerini belirtti.

Bu arada Askeri kaynak ordu birliklerimizin dün Hama kırsalının doğusu Selemiye – Şeyh Hilal – Esriye ekseninde takip sonucunda IŞİD’e ait ağır makineli silahla donatılmış bir aracı taşıdığı terör grubunun tümüyle birlikte imha ettiklerini belirtti.

Ordu birlikleri Hama kırsalının kuzeyi Hurbinefsuh Bulvarı ve Zare Beldesi civarlarına ilaveten Abbara’nın batısında Nusra Cephesinin toplanma yerlerini nitelikli top ateşine tuttuklarını ifade eden kaynak, aralarında ‘Ebu Kutada’ ve daha başka azılı isimlerin bulunduğu onlarca teröristin öldürüldüğünü aktardı.

Saha kaynakları Şam kırsalı Doğu Ğuta’da bulunan Ceyşul İslam adlı radikal terör örgütünün, Feylak el Şam adlı terör örgütünün bulunduğu Zemelke Beldesinin yanı sıra Erbin Beldesi kenarlarını füzelerle hedef aldıklarını belirtti.

İki terör örgütü arasında yaklaşık 10 gündür devam eden şiddetli çatışmalarda iki taraftan en az 300 teröristin öldüğü bildirildi. Terör destekçisi dış güçlerin araya girmeleri ve durumu yatıştırmalarına rağmen çatışmalar kesintili olarak devam ediyor.

Saha kaynakları ordu birliklerimizin Homs İlinin doğusunda teröristlerin saldırıları sonucunda alevlenen 6 petrol kuyusundan beşinin tamamen söndürülüp kontrole alındığını belirtti.

Muhtelif medya araçlarının aktardıkları haberlerde ABD, İngiltere ve daha başka Batılı devletlerin yanı sıra bir kısım Arap devletlerin Ürdün’ün Dera’da Suriye sınırlarına yakın Zerka Bölgesinde büyük bir askeri güç topladıklarını aktardı.

Bir kısım kaynaklar söz konusu yoğun askeri gücün, Suriye’nin Dera Bölgesine saldırı amaçlı toplandığını ifade ederken, bir kısım kaynaklar da bunun ABD’nin Ürdün ve daha başka devletlerle askeri tatbikatta bulunma amaçlı olduğunu, aynı zamanda provokasyon ve baskı hedefi taşıdığını ifade etti.

Bu arada saha kaynakları Dera’da bulunan Hizbullah direniş güçlerinin, mevkilerini boşaltarak başka bölgelere geçtiklerine dikkat çekti.

Saha kaynakları ordu birliklerimizin müttefik ve dost güçlerle işbirliği içinde Irak sınırlarını kontrole alma operasyonlarında bugün önemli başarılara imza attıklarını belirtti.

Kaynaklar başkent Şam’ın 120 km kuzeydoğusunda yer alan ve Irak sınırları yakınlarında yer alan Sebi el Beyyar Bölgesinin yanı sıra Recm el Hamada ve Recm el Kabir tepelerinde IŞİD’i sayı ve araçlarıyla büyük kayıplara uğratmaları ardından 45 km mesafe ilerlediklerini ifade etti.

Kaynaklar böylece Irak sınırlarının kontrole alınmasının ilk sürecinin başarıyla tamamlandığına dikkat çekti.

Rusya Haberi Yalanladı

Rusya Savunma Bakanlığı; ‘IŞİD’in Suriye’de Rus bir askeri infaz ettiği’ yönünde çıkan haber ve iddiaların aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Rus bakanlık dün yayınladığı bültende; Suriye’de görev yapan Rus askerlerin tümünün iyi durumda olduklarını ve görevlerinin başında olduklarını ifade etti.

Bültende bir kısım medya araçlarının, terör örgütlere dayanarak sistematik ve kasıtlı bir şekilde asılsız haberler öne sürmeleri ve gerçekleri çarpıtmalarını eleştirdi.

Radikal terör örgütü IŞİD yayınladığı bir video görüntüsünde, daha önce kaçırmış olduğu Rus bir subayın kafasını kestiğini iddia etmişti.

Fua ve Kefrayya Şehitleri İçin Tören Düzenlendi

İdlib kırsalının kuzeyinde terör kuşatması altındaki Fua ve Kefrayya beldelerinden kurtarılan sivil vatandaşları taşıyan otobüslerin Halep’in Raşidin Bölgesinde terör örgütleri tarafından bombalı araçla hedef alınmaları sonucunda şehit düşen 65 kişi bugün Halep’teki askeri hastanede düzenlenen törenle uğurlandılar.

Resmi ve halk faaliyetlerinin katıldıkları uğurlama töreninde şehit yakınları, teröre karşı zafere doğru giden yolda şehitlerin bir onur kaynağı olduğunu ifade ettiler.

Törene katılan Baas Partisi Halep İl Başkanı Fazıl Neccar; şehit kanlarımızın heder olmayacağını, birbiriyle omuz omuza veren Suriye halkı ve ordusunun terör ve işverenlerine karşı zaferlerinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Halep İl Emniyet Müdürü İsam Şelebi ise bugün uğurlanan çocuk, kadın ve yaşlı şehitlerimizin onur kaynağı olduğunu, canlarını kasteden bombalı terör eyleminin ise tarih boyunca terör örgütleri ve işverenlerinin alınlarında kara bir leke olarak kalacağını söyledi.

15 Nisan tarihinde meydana gelen bombalı terör saldırısında geneli çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce kişi şehit ve yaralı düşmüştü.

Haber Ümit Sağaltıcı

Foto:Haber Merkezi

 

 

Share
629 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?