ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Şubat 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR

 

 

Filistin İntifadasına Destek Konferansında Konuşan Suriye Meclis Başkanı: Teröristler Siyonsit Rejim’in başka bir yüzüdür.

Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas, Tahran’da yaptığı konuşmada terörizmi Siyonist Rejim’in başka bir yüzü olarak niteledi.

Bugün itibariyle Tahran’da başlayan ve iki gün devam edeceği planlanan 6. Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’nda konuşan Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas, İmam Hamanei’nin konuşmasını takdir ederek, bu konuşmanın örnek alınması gerektiğini vurguladı.

  1. Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’nın çok kritik bir durumda gerçekleştirildiğine dikkati çeken Hediye Abbas, “Filistin meselesi bir çok sorunla karşı karşıyadır. Bazıları Filistin doğasını değiştirmeye çalışıyor” dedi.

Suriye’nin Filistin ve Direniş Ekseni’ni savunduğu için hedef alındığını kaydeden Hediye Abbas, “Suriye’deki teröristler en çok İsrail’e hizmet etmiştir. Biz, bazı bölge ülkeleri tarafından desteklenen en vahşi düşmanlarla karşı karşıyayız. Bu teröristler aslında Siyonist Rejim’in başka bir yüzüdür” ifadelerinde bulundu.

Son 6 yılda yaklaşık olarak 100 ülkeden teröristlerin Suriye’ye girdiğini belirten Meclis Başkanı Hediye Abbas, bu savaşın diğer ülkelere de yayılabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Hediye Abbas, “Suriye devleti ilk baştan beri bütün siyasi anlaşmalara bağlı kalmıştır. Günümüzde de milli barış ve teröristlerin silah bırakması için çaba sarfetmektedir” diye konuştu.

—-

Suriye Ordusu’nun hızlı ilerleyişi sürüyor: 2 köy daha IŞİD’den temizlendi.

Dün öğle saatlerinde Rasm Harmal el İmam köyünü alarak Deyr Hafir’i kuzeyden kuşatmaya başlayan Suriye Ordusu, akşam saatlerinde Tabarat Madhi köyünü de IŞİD’den temizledi.

Askeri kaynaklar; Deyr Hafir’in kuzeyinden yeni bir cephe açarak ilerleyen birliklerin, beldeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olduklarını ve IŞİD ile yoğun çatışmaların yaşandığı aktardı.

Operasyonun, Halep doğusunda bulunan Kuveyris hava üssü kuşatmasını kırarak, bölgedeki IŞİD teröristlerini kuşatmaya alan Süheyl Hassan tarafından bizzat yönetildiği biliniyor.

—-

Suriye Ordusu, Deyr Hafir operasyonuna devam ediyor.

Ocak ayının ortalarında, Halep’in doğu kırsalında taarruza başlayan Suriye Ordusu, şuana kadar yaklaşık 50 köy ve kasabayı IŞİD’den temizleyerek El Bab’ın güney girişine kadar ulaştı.

El Bab’ın güney girişine ulaştıktan sonra yönünü Deyr Hafir’e çeviren birlikler, bu hafta içerisinde belde yakınlarındaki 8 köy ve kasabayı daha IŞİD’den temizledi.Al Masdar’ın bölgede bulunan askeri kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Deyr Hafir’in birkaç kilometre uzağında konuşlanan birlikler, nihai taarruz için hazırlıklarını sürdürüyor.Süheyl Hassan’ın bizzat yönettiği taarruzun, kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor.

—-

Suriye Hava Kuvvetleri, El Bab çevresinde IŞİD’i yoğun bir şekilde vuruyor.

Rusya’nın yanı sıra Suriye Hava Kuvvetleri de El Bab güneyi başta olmak üzere birçok noktada yoğun bombardımana devam ediyor.

Taarruz helikopterleri ve SU-25 tipi yakın destek uçaklarının da katıldığı operasyonlarda gün boyu IŞİD mevziileri vuruluyor.Hafta içi, IŞİD’in Kuveyris hava üssü yakınlarından tamamen atılmasıyla beraber, hava saldırılarının daha da arttığı bildirildi.

Haber-foto:haber merkezi

 

Share
642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?