ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Nisan 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

 

 

Hama Kırsalındaki Tekfirci Teröristlere Ağır Darbe!

500 Ölü, 3 Tankla 40 Araç İmha Edildi

Suriye Ordusu İle Hizbullah Mücahidleri Hama Kırsalındaki 6 Köyü Tekfirci Tahriri Şam Teröristlerin İşgalinden Kurtardı. Bu Bölgelerde Yaşanan Çatışmalarda 6 Liderle Birlikte 500 Teröristi Öldürdü, Teröristlere Ait 3 Tank İle 40 Aracı da İmha Etti. Ölen Liderler Arasında 1) Emir El Beyyur 2)Ebu Fehd El İzzi 3) Muhammed Ahmet Çolak 4) Ebu Reyyak El Turkistani 5) Abdurrrahman Abdullah El Daid… Bulunuyor…

—-

Homs Kırsalında 10 Terörist Öldürüldü

Askeri kaynak Suriye ordu birliklerinin Homs kırsalının kuzeyinde Ekrad el Dasiniye ve Kınniyet el Asi köylerine saldıran Nusra Cephesi çetelerine karşı koyduklarını belirtti.

Yaşanan çatışmalarda en az 10 teröristin ölü, çok sayıda teröristin yaralı düşürüldüğünü belirten askeri kaynak, ağır ve orta makineli silahlarla donatılmış birçok aracın imha edilmesi ardından saldırgan tekfirci teröristlerin geri çekildiklerini belirtti.

—-

Dera Kırsalındaki Teröristlere Darbe İndirildi

Dera’da İsrail’den komuta alan Nusra Cephesi ve diğer terörist gruplara karşı operasyonlar konusunda askeri bir kaynak; Dera Beled’in muhtelif bölgelerinde bu çetelere ait komuta karargahları, siper ve araçların imha edildiğini aktardı.

Kaynak operasyonlarda 3 komuta karargahı, 4 siper, ağır makineli silahla donatılmış 1 araç ve siper kurmada kullandıkları 1 dozerin yanı sıra saldırılarında kullandıkları birçok motosikletin imha edildiklerini ifade ederken, aralarında tehlikeli isimlerin bulunduğu çok sayıda teröristin de ölü yaralı düşürüldüğünü söyledi.

—-

Suriye’nin Geleceği Sadece Suriye Halkı Tarafından Belirlenmeli.

Suriye ve Geleceğinin Sadece Suriye Halkı Tarafından Belirleneceğinin İrdelenmesi Gerekiyor

BM gözetimi altında Cenevre’de yapılan Suriyeliler arası dolaylı diyalog görüşmelerinin beşinci turu kapsamında Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin bugün BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile son görüşmesi ardından heyet başkanı Caferi basın konferansı düzenledi.

Basın konferansında Caferi; Cenevre görüşmelerinin beşinci turu kapsamında Suriye heyetinin, de Mistura ve ekibi ile son toplantısının yaklaşık 2 saat sürdüğünü ifade etti. Cenevre görüşmelerinin beşinci turunun, Şam ve Hama kırsallarında Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin işverenlerinin talimatları ile sivil yerleşim alanları ve askeri mevkilere geniş saldırılarına eş zamanlı olarak başladığına dikkat çeken Caferi, tüm bu saldırıların Suriye ordusu tarafından daha önceki saldırılar gibi başarıyla çökertildiğinin altını çizdi. Caferi tüm bu terör saldırılarının, Suriye’nin terörle mücadelesini etkilemediği gibi, bu yöndeki azim ve kararlılığından da caydırmayacağını vurguladı.

Suriye heyetinin Cenevre görüşmelerinin beşinci turu kapsamında 8 gün süren temaslarında BM temsilcisi de Mistura’ya bir dizi kağıt takdim ettiğine dikkat çeken Caferi, bu kağıtların başında terörle mücadele kağıdının yanı sıra Suriye’de siyasi çözümün sağlanmasında genel ilkeler kağıdı olduğunu ifade etti.

Caferi Suriye heyetinin beşinci tur görüşmelerinde ayrıca; de Mistura’nın bu tur ve daha önceki görüşmelerde sunduğu bir dizi meseleye ilişkin sorular takdim edip bu soruların aydınlatılmasını talep ettiğini söyledi. Cenevre görüşmelerinin Suriyeliler arasında BM temsilcisi aracılığı ile dolaylı olduğuna işaret eden Caferi; dolayısıyla de Mistura’dan bu soruları diğer heyetlere sunup görüş ve tutumlarını almasını istediğini belirtti.

Cenevre görüşmelerinin beşinci turunun bugün sona erdiğini ve buna rağmen diğer heyetlerin Suriye heyetinin sunduğu kağıtlara ilişkin hiçbir kağıdı cevaplamadıklarına vurgu yapan Caferi; diğer heyetlerin gerçekte terörle mücadele ya da siyasi çözüm istememeleriyle kağıtlara cevap vermemelerinin doğal olduğunu belirtti.

Diğer heyetlerin sadece ve sadece kendi evhamları ve işverenlerinin kriterlerine göre bir çözüm peşinde olduklarına vurgu yapan Caferi; geçen tüm yıllar ve yaşanan gerçeklerin bu evhamların hiçbir şekilde gerçekleşemeyeceğini kanıtladığını ifade etti. Caferi söz konusu bu heyetlerin tüm görüşmelerde ve açıklamalarda söz ettikleri yegane şeyin Suriye ve yönetiminin anahtarlarını teslim almak olduğunu söyledi.

Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin, Cenevre görüşmelerinin beşinci turunu tam bir sorumluluk ve ciddiyetle tamamladığını kaydeden Caferi; Suriye’de akan masum kanlar ve Suriye halkının bu bağlamda heyete büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi.

Caferi Ankara, Riyad, Doha ve daha başka başkentlerde yaşayan vatan haini ve işbirlikçilerin Suriye’nin içinde yaşayan halkın acılarını yaşamalarının mümkün olmadığını ifade etti.

Suriye heyeti başkanı Caferi; her görüşmelerin sonunda olduğu gibi Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama ve Suriye halkının acılarına son vermede Cenevre ve Astana süreçlerinin başarılı olması, Rusya ve İran’ın bu yöndeki çabalarının desteklenmesi gereğini ifade etti.

De Mistura ile bir sonraki görüşme turuna ilişkin hazırlıkların sürdürülmesi üzerine anlaşma sağlandığını belirten Caferi; bu yöndeki temasların diplomatik kanallarla yapılacağını söyledi.

Caferi herhangi bir yan mevzuyu tartışmanın temel ilkeler üzerinde uzlaşmayı mutlak bri gereklilik kıldığına dikkat çekerken, dolayısıyla Suriye heyetinin BM temsilcisi ile tamamen şeffaf olduğunu ve diğer taraflarla uzlaşma sağlanmadan herhangi bir çalışma ekibi teşkil etmenin mümkün olmadığını belirttiğini kaydetti.

Gerek BM gerekse başka taraflara ilişkin herhangi bir faaliyetin Suriye toprakları üzerinde Suriye hükümetinin onay ve izni olmaksızın gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Caferi; dolayısıyla Suriye toprakları üzerinde Katar’ın herhangi bir faaliyetine izin vermenin hiçbir şekilde mümkün olmadığını vurguladı. Caferi Katar’ın Suriye’de teröre muhtelif tür destek temin eden, yönlendiren ve finans sağlayan taraflardan biri olduğunun altını çizdi.

Suriye’deki krizin son bulması ve kanların akıtılması çabalarında karşı tarafta ulusalcı bir ortağın bulunmadığını vurgulayan Caferi; terörü destekleyen, yönlendiren ve edat olarak kullananların Suriye’de siyasi çözüm sağlanması yönünde gerekli iradeye sahip olmadıklarını vurguladı. Caferi Cenevre’ye gelen bir kısım tarafların, siyasi çözümde ilerleme sağlama amacıyla değil de, siyasi çözüm sürecini sabote etme amacıyla geldiklerinin altını çizdi.

Suriye heyeti başkanı Caferi; BMGK’de daimi tüm üye devletlerin temsilcilerinin, Suriyeliler arası diyalog görüşmelerinin temel ilkelerini irdelemeleri gerektiğini belirtti. Suriye ve halkının geleceğinin ne ABD temsilcisi ne de başka hiç kimse tarafından belirlenemeyeceğinin irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Caferi; ABD’nin BMGK temsilcisinin de bu gerçeği irdelemesi için belki de bir zaman sürecine ihtiyacı olacağına işaret etti.

Kaçırılmış ve kayıp vatandaşlar meselesinin Suriye halkının büyük önem verdiği bir mesele olduğuna dikkat çeken Caferi; dolayısıyla Suriye heyetinin, de Mistura’nın terörle mücadeleye ilişkin sunduğu kağıt ile ciddi bir reaksiyon gösterdiğini, bu kağıda reaksiyon gösteren tek heyet olduğunu belirtti. Caferi öyle ki terörle mücadele meselesinin kaçılmış ve kayıp vatandaşların meselesini de kapsadığını belirtirken, buna rağmen diğer heyetlerin bu kağıda hiçbir reaksiyon ya da ilgi göstermediklerini vurguladı.

Haber Merkezi

 

 

 

Share
653 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?