ÜST REKLAM

logo

reklam
30 Mart 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

 

 

Suriyeli askeri mühendisler, Lazkiye’nin IŞİD’den geri alınan kesimlerindeki mayınları temizliyor.

Suriyeli askeri mühendisler, Lazkiye’nin IŞİD’den geri alınan kesimlerindeki mayınları temizliyor.

Suriyeli mühendisler, sivillerin evlerine geri dönebilmeleri için Lazkiye’de IŞİD’den geriye kalan bombaları imha ediyor.

Askeri mühendisler tarafından kontrol edilmemiş bölgelereyse dikkatli olunması için işaretler asılıyor.

Suriye ordusu Rusya hava güçlerinin verdiği destekle Lazkiye’nin yüzde 90’ında kontrolü ele geçirmişti.

—-

Suriye Ordusu 3 kritik noktayı kontrol altına aldı, IŞİD bölgeden çekiliyor

Son dönemde Deyr Hafir,Palmira ve El Bab ile birlikte Musul’un büyük bir bölümünü kaybeden IŞİD, güçlerini Rakka-Deyr ez Zor ve Anbar hattına çekmeye başladı.

Bu gelişmeyle birlikte taarruza geçen Suriye Ordusu, gaz sahaları ve Palmira için kritik önemde bulunan ve IŞİD’in bölgedeki son mevziilerinden olan Antar, Hayd ve Zelil dağlarını kontrol altına aldı.

Bölgedeki askeri kaynaklar, taarruzun devam ettiğini ve birçok noktanın daha ilerleyen saatlerde ordu kontrolüne geçebileceğini aktardı.

—-

Suriye Ordusu, Hama’da karşı taarruza geçti, birçok noktada kontrol sağlandı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Hama kuzeyinde binlerce militanla saldırıya geçen Teröristler, ilk 3 gün pek çok noktada kontrolü sağlamış fakat daha sonra ilerleyişleri durdurulmuştu.

Yaklaşık 5 gündür Kumhane kasabasındaki ordu mevziilerine art arda saldırılar gerçekleştiren fakat ağır kayıplar vererek çekilen gruplar, Suriye ordusunun karşı taarruzunun ardından savunma konumuna geçti.

Bu sabah saatlerinde Hristiyanların çoğunlukta olduğu Mıharda güneyinden karşı taarruzu başlatan Suriye Ordusu ise Marzef kasabası ve çevresindeki kritik noktaları tekrar kontrol altına aldı.Kubayr ve Kafr Amim köylerine de girmeyi başaran ordu birlikleri ile Terörist gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Kumhane yakınlarındaki karşı saldırıda da mezarlıklar bölgesi ve beldenin batısındaki bir kontrol noktası ordu kontrolüne geçti.

—-

Suriye Ordusu Dera’da İlerliyor.

Suriye Ordusunun Dera kırsalı Kefar Nasic Köyünde teröristlerin karargahları ve merkezlerini yoğun ateşe tutuklarını aktaran askeri kaynak, tekfircileri sayı ve teçhizatlarıyla birlikte ağır kayıplara uğrattıklarını sözlerine ekledi.

Dera Beled’in Baraj Yolu Semtinde de Suriye Ordusunun İsrail’den destek alan Nusra Teröristlerine ait bir komuta karargahına karşı nitelikli bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirten kaynak; karargahın içindeki tüm teröristlerin ölü ve yaralı düşürüldüklerini aktardı.

—-

Suriye Ordusu Teröristlerin Tünellerini ve Karargahlarını İmha Etti.

Suriye ordusunun Şam kırsalının Muğr el Mir Bölgesinde Kaide Örgütünün Suriye kolu olan ve İsrail’in komutasıyla bölgede faaliyet gösteren Nusra Cephesine ait siper ve bir toplanma yerlerini hedef aldıklarını belirtti. Kaynak operasyonda çok sayıda teröristin ölü ve yaralı düşürüldüğünü, bir füze rampasının yanı sıra silah ve mühimmatın imha edildiğini ifade etti.

Şam kırsalı Doğu Ğuta Bölgesinde tekfirci teröristlere ait bir tüneli tüm kollarıyla birlikte imha ettiklerini belirten askeri kaynak; tünelin Şira Şirketinden Haresta Otobanına kadar uzandığına, birçok kolu bulunduğuna da dikkat çekti.

—-

Suriye birlikleri, teröristlere karşı ilerlemeye devam ediyor.

Suriyeli bir askeri kaynak, ordu güçlerinin Humus’un doğusundaki yüksekliklerde kontrol sağladığını duyurdu.

Suriyeli bir askeri kaynak SANA’ya açıklamalarında; Humus İlinin doğusunda IŞİD’e karşı devam eden askeri operasyonlarında ordu birliklerinin Tedmur Kentinin yaklaşık 12 km kuzeybatısında yer alan Marbat Anter Dağı ve civarındaki tüm noktaların yanı sıra Hayyan Doğalgaz Sahasının 14 km kuzeyinde yer alan Heyd ve Zalil dağlarını tekfirci çetelerden temizleyip kontrollerine aldıklarını belirtti. Kaynak operasyonlarda e ait birçok aracın yanı sıra yüksek sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğine dikkat çekti.

Humus İlinin kuzeyinde de Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlere karşı operasyonların başarıyla devam ettiğini belirten askeri kaynak; Telbise ekseninin Mülük Bölgesinde askeri bir mıntıkaya saldırı girişiminde bulunan tekfirci teröristlerle yaşanan şiddetli çatışmalarda ağır makineli silahlarla donatılmış 2 aracın imha edilmesi ve aralarında saha komutanlarının bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürülmesi ardından sağ kalanların silahlarını bırakıp kaçtıklarını aktardı.

—-

El Süveyda’da 300 Kilometrekare IŞİD İşgalinden Kurtarıldı.

Suriye Ordu kuvvetleri Suriye’nin kuzeyinde ise El-Süveyda’nın kuzey doğusundaki çok sayıda kasaba ve köyü gece Rakka’ya doğru kaçan IŞİD teröristlerinin işgalinden kurtardı.

Askeri bir kaynak ordu kuvvetlerinin Bir El-Kasap, Harbe Saad, El-Gasr, Bastara, Recm El-Dalle, El-Sagıye, Tel Asfar, El-Fidyan, Batı Eşiheb, Doğu Eşiheb, Tel El-Mesitabe, Telul Salman, El-Şükraniyye ve El-Suveymera kasabalarını IŞİD teröristlerinin pençesinden temizlediğini, çok geniş çapta köy ve kasabayı kurtardığını ve El-Süveyda’nın kuzeydoğu kırsalında ordu kuvvetlerinin kontrolüne geçen bölgelerin 300 kilometre kareye ulaştığını açıkladı.

Haber Merkezi

 

Share
684 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?