ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Mart 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

 

 

Beşşar el-Caferi: Ne Zaman Barış Görüşmeleri Başladı İse Teröristlerin Operasyonları Da Artmıştır

Terörist grupların el-Nusra bayrağı altında yer alması ateşkesin açıkça ihlal edilmesi anlamına geliyor ve el-Nusra cephesi devamlı adını değiştiriyor ve bu şekilde diğer terörist grupların ona katılmalarını sağlamaya çalışıyor ve güvenlik şurasının kararnamelerinden bu şekilde kaçıyor.’’

Suriye hükumetinin Cenevre’deki heyetinin Başkanı Beşar el-Caferi Cuma günü BM’nin Suriye temsilcisi ile görüşmesi ardından muhabirler ile görüştü.

el-Meyadin kanalının raporuna göre, el-Caferi açıklamasının başında ne zaman barış görüşmeleri başladı ise teröristlerin operasyonları da artmıştır ve teröristlerin son operasyonları da, operasyonun gerçekleştiği zaman ve operasyonun gerçekleşme biçimi açısından önemli.

el-Caferi açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Cenevre’nin 5. turu el-Nusra cephesi ile bağlı gruplarının operasyonlarının artması ile beraber olmuştur. Fars körfezi etrafındaki bazı Arap ülkeler el-Nusra cephesini destekliyor ve Humma eyaletindeki Ceyş el-Nusr ise Türkiye tarafından desteklenmektedir. BM’nin Suriye’deki temsilcisi ile olan görüşmemde, ona Riyad tarafından gönderilen heyetin Şam ve Humma’ya yapılan saldırıları onayladıkalrını söyledim.’’

Suriyeli diplomat açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Terörist grupların el-Nusra bayrağı altında yer alması ateşkesin açıkça ihlal edilmesi anlamına geliyor ve el-Nusra cephesi devamlı adını değiştiriyor ve bu şekilde diğer terörist grupların ona katılmalarını sağlamaya çalışıyor ve güvenlik şurasının kararnamelerinden bu şekilde kaçıyor.’’

Suriye barışı müzakerelerinin 5. turu Cenevre’de başlamış durumda ve BM’nin Suriye’deki özel temsilcisi İki gün önce söz konusu Cenevre müzakerelerinin Suriye’nin ana yasası, hükumeti, seçimleri ve terörizm ile mücadele konularını kapsadığını belirtmişti.

—-

Kamişli kentinde askeri eğitimlerini tamamlayan kadın savaşçılar mezun oldu.

Haseke ilinin Kamişli kentinde, BAAS Tugayı’na bağlı 150 gönüllü kadın savaşçı gerekli askeri eğitimlerini tamamlayıp vatan savunmasındaki yerlerini aldı.

BAAS Tugayı’na bağlı Khansa Taburu’nu oluşturan kadın savaşçıların mezuniyet töreninde BAAS Partisi genel başkan yardımcısı Hilal el Hilal, Haseke valisi Caez Musa ve BAAS partisi Haseke şube başkanı Süleyman Nasır hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Hilal el Hilal, Cumhurbaşkanı Beşar el Esad’ın Haseke halkına sevgi ve takdirlerini iletti.

—–

Seçkin birliklerden binlerce asker, Kuzey Hama’ya ulaştı!

Hama kuzeyinde radikal dinci örgütler tarafından başlatılan saldırı devam ederken, Suriye Ordusu da bölgede büyük bir karşı saldırıya hazırlanıyor.

Halep doğusunda IŞİD’e karşı operasyonlarını sürdüren Süheyl Hassan liderliğindeki Kaplan Kuvvetleri’nin büyük bir kısmı Hama’ya geçerken, Rusya tarafından eğitilen Kalamun Kalkanı, Hama merkezli Kudüs Tugayı ve 5. Kolordu’ya ait askerler de önceki günlerde şehir çevresinde konuşlanmaya başladı.

Yerel kaynaklar, Süheyl Hassan’ın Kaplan Kuvvetleri’ne bağlı 2000’den fazla asker ile bölgeye geldiğini bildirdi.Bunlara ek olarak diğer seçkin birlikler ile birlikte, taarruz alanın da profesyonelleşen Nuceba Hareketi’nden de yüzlerce deneyimli savaşçı bölgeye ulaştı.

—-

Suriye Ordusu, cihatçı grupların Hama kuzeyindeki saldırılarını püskürttü.

Hafta içerisinde Hama şehrinin kuzeyinde büyük bir saldırı başlatan cihatçı gruplar, saldırının ilk günlerinde birçok noktayı ele geçirmişti.

Son kazanımlar sonrası Hama kuzeyinde bulunan Kumhane beldesine şuana kadarki en büyük saldırıyı gerçekleştiren cihatçı gruplar, ağır kayıplar vererek geri çekildi.Önceki gün sabah saatlerinde başlatılan saldırıda 3 bombalı araç kullanılsa da beldenin kırsalında bulunan kontrol noktalarından öteye geçmeyi başaramadılar.

Sabah saatlerinde belde çevresinde cihatçıların eline geçen kontrol noktaları ise akşama doğru tekrar Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçti.

—-

Suriye Ordusu Teröristlerin Sızdıkları Tüm Bölgeler Geri Aldı

Suriye Ordu ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı; Suriye Ordusunun başkent Şam’ın doğu kenarları Cobar Cephesinin kuzeyinde Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin sızdıkları Fabrikalar Bölgesinde tüm noktaları bu teröristlerden temizlemeleri ardından yeniden kontrollerine aldıklarını belirtti.

Komutanlık yayınladığı bültende; ordu birliklerimize tabi özel birliklerin Cobar’ın derinliklerinde teröristleri kovalama operasyonlarını sürdürdüklerini ve bu teröristleri sayı ve ekipmanlarıyla oldukça büyük kayıplara uğrattıklarını vurguladı.

Ordu birliklerimize tabi bomba imha ekiplerinin Dokuma Fabrikası ve civarında teröristlerin yerleştirdikleri patlayıcı düzeneklerini etkisizleştirme operasyonu başlattıklarına dikkat çeken komutanlık; bölgenin bomba düzeneklerinden temizlenmesi ardından tamamen güvenli olacağını kaydetti.

Komutanlık; Fabrikalar Bölgesinin saldırgan teröristlerin mezarlığına döndüğüne dikkat çekerken, çatışmalarda bir kısmı yabancı, bir kısmı da saha komutanları olan yüzlerce teröristin öldürüldüğüne vurgu yaptı.

Ordu birliklerimizin Fabrikalar bölgesinde kalabalık sayılarla dalgalar halinde saldıran teröristlerin tümünü bertaraf etmeleri ve kullandıkları yüksek sayıda aracı imha etmeleri başarısına dikkat çeken komutanlık; bunun teröristlerin ahmaklığını yansıttığı gibi, işverenleri ve onları yönlendirenlerin siyasi ajandaları uğruna bu teröristleri edat ve yakıt olarak kullandıklarının bir kanıtı olduğunun altını çizdi.

Haber Merkezi

 

Share
694 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?