SURİYE'DE NELER OLUYOR? | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

Bu haber 28 Mart 2017 - 11:13 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Suriye Ordusu, Deyr Hafir çevresindeki 5 köyü daha IŞİD’den temizledi!

Halep doğusundaki taarruzuna devam eden Suriye Ordusu, önceki gün 4 köyü daha IŞİD’den temizledi.

Deyr Hafir’i tamamen kuşatan fakat yüzlerce EYP ve mayından dolayı henüz beldeye girmeyen birlikler geçtiğimiz cuma günü Rasm el Falah; önceki gün ise Um Tinah, Rasm el Ceyş, Abu Makbara ve Cufayrat Ghazal köylerini IŞİD’den temizledi.

Geçtiğimiz günlerde Kaplan Kuvvetleri, birliklerinin büyük bir bölümünü bu cepheden Hama’ya kaydırmış ve taarruz kısa bir süreliğine durmuştu.Cuma günü bölgeye ulaşan takviye birliklerle beraber taarruz tekrar başlamış oldu.

Bölgedeki son kale sayılan Deyr Hafir’i kaybeden IŞİD’in, Cirah hava üssü ve Meskene ovasında da tutunamayacağı tahmin ediliyor.

—-

Ruhani: İran-Suriye demiryolu hattı inşa ediyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın Irak Kürt Bölgesi üzerinden Suriye’nin Akdeniz sahillerine bağlanacağı bir demiryolu hattının inşasının sürdürüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasını sürdüren Hasan Ruhani. İran’ın Sanandaj’ kentine yaptığı ziyaret sırasında İran’ın Irak’ın kuzey bölgesi üzerinden Suriye’nin Akdeniz sahillerine bağlanacağı demiryolu hattının inşasının sürdürüldüğünü anlattı.

Rudaw İngilizce’ye göre, Ruhani, Tehran-Sanandaj demiryolu hattının ülkenin “en önemli altyapı projelerinden biri” olarak nitelediği konuşma sırasında “Hattı Sanandaj’tan Suriye üzerinden Akdeniz’e bağlayacağız” dedi.

—-

Suriye Ordusu Halep Kırsalında İlerliyor

Askeri kaynak; Suriye ordu birliklerinin halk savunma güçleriyle işbirliği içinde Halep kırsalının doğusunda ilerlemeye devam ederek Um el Mara, Şriyme, Canat Salame, Had Havş, Kasir ve Hara’ec Dahham köylerini kontrollerine geçirdiklerini beyan etti. Kaynak; operasyonlarda çok sayıda IŞİD’li teröristin suç edatlarıyla birlikte tamamen etkisizleştirildiklerine dikkat çekerken, sağ kalan teröristlerin doğuya kaçtıklarını aktardı.

Kaynak; ordu birliklerine tabi bomba imha ekiplerinin arama tarama operasyonlarında IŞİD’li tekfircilerin köylere yerleştirdikleri mayın ve bubi tuzaklarını etkisizleştirdiklerini sözlerine ekledi.

—-

Suriye ordusundan Nusra teröristlerine ağır darbe

Suriye ordusunun Hama’da en’Nusra terör örgütüne düzenlediği operasyonlarda teröristlerin çok ağın can ve mal kaybı verdiği bildiriliyor.

El’Alem kanalına göre, Suriye ordu birlikleri müttefikleriyle birlikte Hama’da teröristlerin mevzilerine düzenlediği saldırıda, bir çok bölgeyi teröristlerden kurtardılar.

Sözkonusu operasyonda en az 20 teröristin öldürüldüğü bildirilirken, onlara ait silah depolarının da yerle bir edildiği anlaşılıyor.

Öte yandan Dera’da terör rejimi İsrail’in talimatları ile gasp, yağmalama ve saldırı eylemlerinde bulunan Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlere karşı operasyonların başarıyla devam ettiğini belirten Suriyeli bir askeri kaynak; Dera Beled’in yanı sıra Ibta Beldesi, Mleyha’nın doğusu ve Enhil – Süreyya yolu üzerinde bu tekfircilerin hareketleri, karargahları ve toplanma yerlerini yoğun ateşe tuttuklarını aktardı.

Bu arada askeri kaynak hava güçlerinin Deyrezzor kentinin Rüşdiye ve Mekabbat bölgelerine ek olarak Deyrezzor havalimanı civarlarında IŞİD mevkileri ve araçlarını imha ettiklerini belirtti. Kaynak hava operasyonlarında tekfirci terör örgütünün sayı ve ekipmanlarıyla kayıplara uğratıldığını sözlerine ekledi.

—-

Terörist Gruplar Arasındaki İhtilaflar Derinleşiyor. Azez’de Bomba Yüklü Araçla Saldırı

Suriye’nin kuzeyindeki Halep kentine bağlı Azez ilçesinde IŞİD Teröristlerince bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre 3 sivilin öldüğü, 10 sivilin yaralandığı bildirildi.

Azez’deki sivil savunma yetkililerinden Heysem el-Cabir yaptığı açıklamada, Türkiye sınırı yakınında,teröristlerin kontrolünde bulunan ilçede bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 3 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 sivilin yaralandığını belirtti.

Saldırının minibüs ve diğer araçların toplandığı alanın hemen yakınında meydana geldiğini kaydeden Cabir, yaralıların ilçedeki hastanelere kaldırıldığını, durumu ciddi olanların ise Türkiye’ye sevk edildiğini aktardı.

 

afdah.info

voir films