ÜST REKLAM

logo

reklam
27 Mart 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

 

 

Teröristlerce Gerçekleştirilen Sabotaj Sonucu Halep İlinin Elektriği Kesildi.

Elektrik Bakanlığında yetkili bir kaynak; belli başlı rejimlerin destek ve komutasında faaliyet gösteren teröristlerin bugün Hama kırsalının kuzeyi Meardes Bölgesinde yüksek gerilim hattını sabote etmeleri sonucunda Halep İlinin tamamının elektriksiz kaldığını belirtti.

Al Suud ve Suriye’ye düşman benzer rejimlerin yönlendirmeleriyle faaliyet gösteren terör örgütleri elektrik şebekesine sistematik saldırılarda bulunuyor.

—-

Abdullahiyan: Suriye buhranının kökünde siyonist İsrail’in güvenliği yatıyordu

İran meclis başkanının uluslararası işler özel yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye savaşının kökünde siyonist İsrail’in güvenliğinin korunmasının yattığını belirtti.

Emir Abdullahiyan, bugün Meclis Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Arap baharı adı altında İslami uyanış dalgasını batının bir komplosu olarak nitelerken, İslami uyanış dalgasının saptırılarak Suriye’yi hedef aldığını zira Suriye’nin Ortadoğu’da özel konuma sahip olduğunu çünkü siyonist İsrail güvenlik denklemini bozabileceğini söyledi.

Emir Abdullahiyan, direniş güçlerinin Golan tepelerinde bulunmalarını direniş eksenin gücünün artmasının göstergesi olarak nitelerken; Tel Aviv’in bu şartlarda Suriye’de iç çatışma ve iç buhrana ihtiyaç duyduğunu ve bugün Suriye’de yaşanan gelişmelerin ve buhranın da gerçekte İslami uyanış dalgasına karşı siyonist rejimin mühendislik projesinin neticesi olduğunu söyledi.

İran meclis başkan yardımcısı, Suriye’nin direniş güçlerinin takviye edilmesinde çok önemli rol oynadığını belirterek, Suriye’nin, tekfirci ve siyonist teröristlerle direniş cephesi arasında çok önemli yere sahip olduğunu kaydetti.

Arabistan’ın Suriye’de savaşı kışkırtmaya dayalı siyasetleri ile tekfirci terörizmin bölgede yerleşmesinde oynadığı rolü sert dille eleştiren Emir Abdullahiyan, Suudi rejiminin Suriye’de siyasi ortamı suistimal ederken İran’ın kesinlikle Suriye’de siyasi bir çıkar peşinde olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın Tahran’da büyükelçiliğinin yeniden açılma ihtimaline de temas eden Emir Abdullahiyan, Suudilerin şimdilik İran’la diplomatik ilişki içinde olmaya niyetlerinin olmadığını belirterek, her şeyden önce Suudi rejiminin ikili ilişkilerin yeniden başlamasının ihtiyaç olduğunu algılaması gerektiğini söyledi.

—-

Suriye: Türkiye, Arabistan ve Katar’ın Suriye’de terörist saldırılarda eli var.

Suriye dışişleri bakanlığı, BM genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına ayrı ayrı yazdığı mektupta, en’nusra ve diğer terör gruplarının Şam ve diğer bölgelere yönelik saldırılarının hedefinin Cenevre ve Astana görüşmelerini olumsuz yönde etkilemek olduğunu bildirdi.

Suriye dışişleri bakanlığı, ele geçen belgelere göre Suriye’de terörist saldırılarda Türkiye, Arabistan ve Katar istihbarat birimlerinin parmağının olduğunu bildirdi.

Suriye dışişleri bakanlığı ayrıca, Suriye’nin BM ve Güvenlik Konseyi’nden Suriye’deki terörist saldırılara karşı görevini yerine getirmesini beklediğini bildirirken, Suriye’de son günlerde terör saldırılarının artması dikkat çekti.

Bu arada 11 mart tarihinde Şam’da tarihi bir mezarlık yakınında meydana gelen iki ayrı patlamada 150 kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

15 mart tarihinde Şam’da adliye binası yakınında meydana gelen terörist saldırıda 25 kişi ölmüş onlarcası yaralanmıştı.

—-

Rusya, Afrin’de askeri üs kuruyor.

YPG’ye yakın kaynaklar; Rusya’nın ilerleyen süreçte Afrin’de askeri üs kuracağını duyururken, Rusya’nın bölgedeki askeri varlığı da artmaya başladı.

İlk bilgilere göre; YPG ile anlaşan Rusya, ilk üssü Kafr Cenne köyü yakınlarına kurma kararı aldı.Bölgedeki kaynaklar da önceki gün Afrin’e; Rusya’ya ait en az 2 tank, 4 zırhlı ve birçok araçtan oluşan bir konvoyun girdiğini bildirdi.

 Haber Merkezi

 

Share
649 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?