logo

reklam
16 Ağustos 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR

“IŞİD’in Mevki, Siper ve Araçları İmha Edildi”

Ordu birliklerinin radikal teröre karşı operasyonlarını sürdürürlerken, IŞİD’in bombalı insansız bir hava aracını düşürdü. Deyrezzor’da askeri bir kaynak ordu birliklerinin askeri havalimanı civarlarında IŞİD’li radikal teröristlerle şiddetli çatışmalara girerek onları ağır kayıplara uğrattıklarını belirtti. Kaynak çatışmalar sırasında IŞİD’e ait olan bomba yüklü ve kamerayla donatılmış olan insansız bir hava aracının da hedefe ulaşmadan önce ordu birliklerinin tarafından uygun silahlarla başarıyla imha edildiğini kaydetti.

Deyrezzor Kentinin Rüşdiye Semtinde IŞİD’e karşı nitelikli bir operasyon düzenlendiğini belirten askeri kaynak, operasyonda radikal örgütün bir karargâhının içindeki tüm teröristlerle birlikte imha edildiğini aktardı.

Kaynak hava güçlerinin ise Deyrezzor’un Şule, Bğayliye, Makabir, Ayyaş, Ayn el Bucuma, Panorama ve Serda bölgelerinde IŞİD’in mevki ve araçlarını çok sayıda teröristle birlikte imha ettiklerini ifade etti.

“Deyrezzor Kırsalında Ahali Birçok Teröristi Öldürdü”

Ordu birliklerinin radikal terör örgütü IŞİD’e karşı başarıları gölgesinde bu radikal örgüt saflarında firar ve tasfiyelerin yanı sıra bölge halkının ona karşı saldırıları tırmanıyor.

Deyrezzor kırsalında yerel kaynaklar; Meyadin ve Albukemal kentlerinde IŞİD’in sözde gönüllüler emirleri olarak bilinen Cadullah Abdürrauf ve Ziyad el Nevbi adlı Mısırlı iki azılı terör elebaşının bölge gençleri tarafından öldürüldüklerini belirtti.

Kaynaklar yerel ahaliden bir başka grubun ise Albukemal – Hsaybe karayolu üzerinde IŞİD’in bir aracına karşı saldırıp araç ve içinde bulunan 3 teröristi etkisiz hale getirdiklerini ifade etti.

Deyrezzor kırsalının uzak doğusunda yerel ahalinin aralarında 4 yabancı teröristin bulunduğu IŞİD’li 7 teröristi öldürdüklerini belirten kaynaklar; aralarında bariz saha komutanı Yusuf el Marhun’un bulunduğu IŞİD’li bir terör grubunun tamamıyla örgüt saflarından firar ettiğini kaydetti.

“Komando Birliklerinin Komutanlarından Aldıkları Yönlendirmeler Ardından Paraşütlerle IŞİD Safları Arkasında İndi”

Askeri bir kaynak; ordu birliklerinin komando güçlerinin komutanlarından gerekli yönlendirmeleri almaları ardından Rakka ve Homs il idari sınırlarının birleştiği bölgede radikal terör örgütü IŞİD’in arka saflarında nitelikli bir operasyonla paraşütlerle inmeleri ardından 3 beldeyi terörden kurtarıp güvenlik ve kontrolü sağladıklarını belirtti.

Kaynak Badiyenin derinliklerinde IŞİD saflarının arkasında 20 km derinlikte gece saatlerinde havadan paraşütlerle indirilen komando birliklerinin radikal çeteleri sayı ve araçlarıyla ağır kayıplara uğrattıklarını ifade etti. Bunun ışığında ordu birliklerinin bölgede 21 km kadar ilerleme sağlayıp Hurbat Mekman ve Keddir Beldesini kontrollerine aldıklarını belirten kaynak; aynı zamanda Rakka’nın güneydoğu yönünde 12 km ilerleyip Biir el Rahhum Beldesini de kontrollerine aldıklarını aktardı.

Kaynak nitelikli operasyonda aralarında bariz isimlerin bulunduğu yüksek sayıda teröristin öldürüldüğünü ifade ederken, aynı zamanda radikal çetelere ait 3 tank, ağır silahlarla donatılmış 17 araç, 7 bombalı aracın imha edildiğini belirtti. 2 bombalı aracın da etkisiz hale getirildiğini kaydeden kaynak 2 tank ve birçok top ve ağır silaha el konulduğunu da vurguladı.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Hama İlinin doğusu Selemiye kırsalında IŞİD’i sayı ve ekipmanlarıyla ağır kayıplara uğratmaları ardından Ruveyc Bölgesinin tamamını kurtarıp kontrol ve güvenliği sağladıklarını belirtti.

Rakka Kenti yönünde IŞİD’i yok edip başarıyla ilerleyen ordu birliklerinin bugün radikal çeteleri büyük kayıplara uğratmaları ardından il kırsalının güneyinde Bhayran, Arika ve Osmaniye beldelerini terörden kurtarıp güvenlik ve kontrolü temin etti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin başkent Şam’ın doğusu Doğu Ğuta Bölgesinde bulunan tüm teröristlere teslim olma ve af kararından faydalanmalarına çağıran bildiriler dağıttığını belirtti.

Kaynak havadan bırakılan bildiri ve ses sistemleriyle yapılan çağrılarda Suriye ordusunun vatanın her köşesinde olduğu gibi Doğu Ğuta’nın tamamını da terörden kurtarma azim ve kararlılığında olduğunun altı çizildiğini kaydetti. Dolayısıyla iş işten geçmeden teröristlerin teslim olmaları gereğine dikkat çekildiğini ifade eden kaynak, teröristlerin önünde telsim olma ya da ölümden başka hiçbir seçeneğin kalmadığına vurgu yapıldığını söyledi.

Kaynak bildirilerde ayrıca bölge halkından, teröristleri teslim olma ve af kararından faydalanmalarına ikna etmeleri çağrısının da yapıldığını belirtti.

Haber Merkezi

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?