ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Nisan 2017

SURİYE’DE NELER OLUYOR?

 

 

 

Suriye’yi İşgal Etmek İsteyen Emperyalistler Suriye Halkını Kimyasal Silahla Vurdular.

Suriye Ordusunun, Teröristlerin İşgalindeki Topraklarını Kurtarmasına Tahammül Edemeyen Emperyalist Güçler Suriye’yi İşgal Etmek İçin Suriye Halkını Kimyasal Silahla Vurarak Yüzlerce Sivilin Ölmesine Ve Yaralanmasına Neden Oldular..

Daha Sonra Katletledikleri İnsanların Görüntülerini Satılık Ve Kiralık Medya Aracılığıyla Yayınlayarak “Suriye Ordusu, Halkı Kimyasal Silahla Vurdu” Yalan Haberini Hızlı Bir Şekilde Yaymaya Başladılar.. Bu Yalan Haberlerin Ardından Emperyalist Ülkeler, Suriye’yi Kınayarak Kendi Güdümlerindeki BM’yi Suriye Aleyhine Karar Çıkarmasını İstemeleri Manidar Bulundu.

—-

‘Suriye ordusunun kimyasal silahı yok’

İdlib’de kimyasal silah saldırısı gerçekleştiği suçlaması Suriyeli askeri yetkililer tarafından yalanlandı. Sputnik’e konuşan bir kaynak söz konusu iddiaların ‘Suriye ordusuna karşı yürütülen bir propagandanın parçası’ olabileceğini belirtti.

Sputnik’e konuşan Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden bir kaynak söz konusu iddiaları kesin bir dille reddetti. Kaynak, “Suriye ordusunun kimyasal silahı yok, İdlib’de de saldırı gerçekleştirmedi. Tüm bunlar terör örgütleri tarafından yapılmış gerçekdışı açıklamalar. Bunlar Hama’nın kuzeyinde Suriye ordusu tarafından gerçekleştirilen son operasyonda verdikleri büyük kayıpları aklama çabası” dedi.

Kaynak ayrıca, saldırı iddiasını ortaya atan SMDK’ya yönelik olarak “Bu saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmiş olması ve bunu Suriye ordusuna karşı bir propaganda yürütmek amacıyla yapmış olmaları da ihtimal dahilinde” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Reuters’a konuşan bir başka kaynak da iddiaları yalanladı. Kaynak, “Suriye ordusu kimyasal silah kullanmadı ve kullanmayacak, ne geçmişte ne de gelecekte” diye konuştu.

—-

Rusya: İdlib’de kullanılan kimyasal Halep’te de militanlar tarafından kullanılmıştı

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü General İgor Konashenkov, önceki gün Moskova’da yaptığı konuşmada, Suriye Hava Kuvvetleri’nin Irak’tan gönderilen ve kimyasal silahların militanlar tarafından stoklandığı bir depoda hava saldırısı düzenlediğini doğruladı.

Konashenkov, hava operasyonunun yerel saate göre 11.30 ile 12.30 arasında gerçekleştirildiğini ve Han Şeyhun beldesinin doğusunda bir mühimmat deposunun vurulduğunu aktardı.

Bu deponun zehirli maddelerle doldurulmuş mayın üretimi yapılan bir atölye işlevi gördüğünü belirten Savunma Bakanlığı, “Zehirli maddelere sahip bu mühimmat, Halep’teki militanlar tarafından da kullanıldı” açıklamasında bulundu.

—-

ABD: Beşşar Esad’ın egemen bir ülkenin lideri olduğunu kabul etmek zorundayız.

Günlük toplantıda konuşan Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer, “Suriye’deki siyasi gerçekliği, yani Beşar Esad’ın egemen bir ülkenin devlet başkanı ve lideri olduğunu kabul etmek zorundayız” dedi.

Sputnik’in haberine göre Spicer, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la ilgili ABD’nin politikasına ilişkin, “Suriye’deki siyasi gerçekliği, yani Beşar Esad’ın egemen bir ülkenin devlet başkanı ve lideri olduğunu kabul etmek zorundayız” dedi. Spicer, bunun yerine bölgeden IŞİD’in kovulmasına odaklanmak zorunda olduklarını belirtti.

Barack Obama yönetimini, “henüz uygulanabilir bir stratejiyken Esad’ın iktidardan düşürülmesi şansının yitirilmesi” nedeniyle suçlayan Spicer, “Suriye’de şiddetin hız kesmesine ihtiyacımız var” dedi.ABD’nin Suriye ve Irak’ta bazı öncelikleri olduğunu söyleyen Spicer, “Esad’ı devirmenin” öncelikler arasında olmadığını söyledi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılmasının artık bu ülkedeki öncelikleri olmadığını belirtmişti. Haley, “Önceki yönetimin yaptığı gibi Esad üzerinde yoğunlaşamayız” diye eklemişti.

Haber Merkezi

Share
660 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?