ÜST REKLAM

logo

reklam
14 Ağustos 2017

SURİYE’DE KÜLTÜREL FAALİYETLER

 

“Dünya Şampiyonasında Bronz Madalya Kazandı”

Macaristan’da düzenlenen Dünya Master Yüzme Şampiyonasına katılan uluslar arası yüzücümüz Firas Mualla 3 km yüzme yarışında bronz madalya kazandı.

Dünyanın en iyi yüzücülerinden 108 yarışmacının katıldıkları 45–49 yaş arası 3 km yüzme yarışında 40,40 zaman süresi kaydeden Mualla bronz madalyayı kazanırken, 38,41 zaman süresiyle İtalyan yüzücü Fabio Calmasini altın, 40,21 zaman süresiyle de Macar yüzücü Valter Kalaus gümüş madalyayı kazandı. Suriye Yüzücüler Birliği Başkanı 1971 doğumlu Mualla, daha önce uluslar arası yarışmalar ve şampiyonluklarda çok sayıda madalya ve ödüle layık görüldü.

Engelli Çocuklara Destek Amaçlı Tiyatro

Engelli çocuklara destek amacıyla Lamar Tiyatro Sanat Grubu başkent Şam’daki Kabbani Tiyatro Salonunda ‘Selim’in Günü’ adlı tiyatro oyununu sergilendi.

Tiyatro oyununda otizm hastalığına yakalanmış olan ve okulda arkadaşları tarafından kötü muameleye maruz kalan Selim adlı çocuğun hikâyesi anlatılıyor. Selim oyunda toplum tarafından da elinden hiçbir şey gelemeyen engelli bir çocuk olarak görülse de, nadir insanların sahip olacakları bir yeteneğe sahiptir.

Suriyeliler İradesini ve Yurtseverliğini Kanıtlıyor

Terör saldırıları ve koşullar nedeniyle yıllar süren aradan sonra Rabbah Kültür Sanat Festivali Homs’ta yeniden düzenlenmeye başladı.

Beş gün süren festivalde muhtelif kültür sanat faaliyetlerinin yanı sıra edebiyat, spor ve eğlence etkinlikleri de düzenleniyor.

Festival açılışına katılan Homs Valisi Talal el Berazi; binlerce yıla dayanan kültür ve medeniyete sahip Suriye ve halkının, ordu birliklerinin terör ve destekçilerine karşı zaferleri sayesinde yeniden kültürel ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmelerinin halkın iradesini ve yurtseverliğini yansıttığını belirtti.

Haseke’de Suriye’den Barış Faaliyeti Düzenlendi

Dünya Gençlik Günü münasebetiyle Haseke’de Mevadda ve İhsan Cemiyetinin yanı sıra Suriye el Emel Cemiyeti bugün BM Çocuk Esirgeme Fonu UNICEF ile işbirliği içinde Abdullah Selman Stadyumunda ‘Suriye’den Barış’ sloganı altında bir faaliyet düzenledi.

Faaliyet kapsamında açılan resim sergisinde katılımcılar; sevgi, barış, kardeşlik ve benzeri ilkelere ışık tutarlarken, gençlerin silah yerine bilim ve kültür ile kuşanmaları gereğine dikkat çektiler. Aynı zamanda üç boyutlu teknoloji ile çizilmiş levhalar ve el sanatlarının el aldığı bir sergi düzenlendi.Faaliyet katılımcıları ayrıca ulusal türkülerle birlikte folklor oyunları takdim ettiler.

Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
578 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?