logo

reklam

SURİYE’DE HABERLER

Nusra Cephesine Karşı Yeni Başarılar Kaydedildi

Teröre karşı operasyonlarını amansız ve aralıksız bir şekilde sürdüren ordu birliklerimiz Kaide Örgütünün Suriye kolu olan ve belli başlı devletlerden destek almaya devam eden Nusra Cephesine karşı yeni başarılar kaydetti.

Askeri bir kaynak ordu birliklerinin Halk Savunma Güçleriyle işbirliği içinde Hama kırsalının kuzeydoğusunda Nusra Cephesine karşı nitelikli operasyonlarda bulunduklarını belirtti. Kaynak İdlib il idari sınırlarının güneydoğusu yakınlarında yer alan Bermil Tepesi ve Zafiriye Beldesinin terörden kurtarıldıklarını kaydetti.

Operasyonlar sonucunda Zehra ve Tel Hanzir beldelerinin de ordunun ateş kontrolüne düştüklerine dikkat çeken kaynak; Mşeyrfe – Ebu Dali ekseninde önemli ilerleme kaydedildiğini aktardı.

Kaynak ordu birliklerimizin terörden kurtarılan bölgelerde mevzilenme ve bu bölgelerde teröristlerin özel ve kamu mülklere yerleştirdikleri bomba düzeneklerini etkisizleştirme operasyonları başlattıklarına dikkat çekti.

İslam ve İnsanlığa Karşı Yüzsüz Bir Saldırıdır

Arap Milleti Birliği ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının geçersiz olduğunu vurgularken , ‘İsrail’ diye bir devletin tanınmadığını, dolayısıyla da başkentinin de olmadığını ifade etti.

Birlik yayınladığı ve bir nüshasını SANA’ya ulaştırdığı beyanında; ABD idaresinin bu kararının uluslar arası kararlara karşı açık bir ihlal teşkil ettiği gibi Filistin ve halkına karşı da yüzsüz bir saldırı niteliğinde olduğunu vurguladı. Beyanda Trump kararının insan haklarının yanı sıra İslam ve insanlığa karşı da yüzsüz bir saygısızlık ve ihlal teşkil ettiği kaydedildi.

Rusya Başkanlık Sarayı Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Suriye’de bulunan Rus güçlerinin tümünün çekilmeyeceğini ilan ederken Hmeymim ve Tartus üslerindeki Rus güçlerin görevleri başında kalacaklarını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Peskov yaptığı basın açıklamalarında ABD idaresinin Suriye’de teröre karşı zaferin Rusya sayesinde gerçekleşmediğine ilişkin açıklamalarını eleştirdi. Peskov “bu konuda Rus bir atasözünü hatırlatmak isterim. Bizim atasözümüz ‘hezimet yetimdir, fakat zaferin çok babası olur..’ der.” İfadesini kullandı.

Peskov Rusya Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’deki güçlerin bir kısmını çekme kararının artık Suriye’de yüksek sayıda Rus güçlerinin kalmasına gerek duyulmadığı sonucunda geldiğine dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Rusya’nın, ABD komutasındaki uluslar arası koalisyon güçlerinin Suriye’de güçlerini bırakma bahanelerinin kesinlikle hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirtti.

ABD’den Bunu Bekliyorduk

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Moskova’nın; Rusya’nın Suriye’deki güçlerinin bir kısmını çekme konusundaki açıklama ve tutumunu garipsemediğini belirtti.

Ryabkov yaptığı açıklamada; ABD’nin her konuda Rusya’nın başarılarını ve adımlarını karalama ve rolü konusunda kuşku yaratma ve hatta bu rolü engelleme gibi olumsuz tutumlarının bilinen bir durum olduğuna dikkat çekti.

Rusya’nın Suriye’de terörle mücadele ve siyasi süreçte önemli ve etkin bir rol oynadığına vurgu yapan Riyabkov; bunun ABD’nin Rusya’ya karşı duygularını körüklediğini ifade etti.

Riyabkov ABD’nin Suriye’ye uluslar arası kanun ve kararların yanı sıra BM misakına aykırı ve ihlalci bir şekilde girdiğine dikkat çekerken, bunun da ABD idaresinin uluslar arası kararları hiçe saydığının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

ABD Koalisyonunun Bahaneleri Geçersizdir

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova; Washington koalisyonunun Suriye’de güçlerini bırakma amaçlı olarak öne sürdüğü bahanelerin geçersiz olduğunu ve Rusya’nın bu bahaneleri kabul etmediğini belirtti.

Moskova’da bugün basın toplantısı düzenleyen Zakharova; topraklarında terörle mücadeleyle meşgul olan Suriye’nin egemenliği ve bağımsızlığına ihlal teşkil eden icraatları aklamanın hiçbir şekilde mümkün olmadığını vurguladı.

Zakharova ABD ve müttefiklerinin Suriye’de IŞİD’in kendileri sayesinde hezimete uğratıldığı yönündeki açıklamalarını da eleştirirken bu açıklamaların gerçeklerden uzak olduğunu kaydetti.

Bir kısım tarafların IŞİD’in Suriye’de hezimete uğradığı gerçeğini irdelemek istemediklerine dikkat çeken Zakharova; öyle ki radikal terör örgütün yok edilmesiyle Suriye’de barışçıl yollarla siyasi çözümün sağlanması kapılarını açacağını belirtti.

Rus güçlerin Suriye’den çekilmeleri konusunda ise Zakharova; Rusya’nın gerekmesi halinde Suriye’de teröre karşı operasyonlarını sürdüreceğinden kimsenin kuşkusu olması gerektiğini ifade etti.

İnsani yardımlar konusunda da Zakharova Rusya’nın Suriye’ye insani yardımların ulaştırılması mekanizmasının yeniden düzenlenmesi konusunda BMGK’ye öneri sunduğunu belirtti.

Haber Merkezi

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?